Kolej na Podróż

Linia kolejowa Rzeszów – Stalowa Wola – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Rzeszów – Stalowa Wola to linia kolejowa w województwie podkarpackim. Według wyszukiwarki połączeń PKP odległość pomiędzy stacjami Rzeszów a Stalowa Wola Rozwadów to równe 100 kilometrów. Pociągi osobowe kończą bieg na stacji Stalowa Wola Południe – odcinek na południe od Rozwadowa opiszę przy linii Przeworsk – Stalowa Wola. Na linii od lat prowadzone są remonty i przez dużą część roku na wybranych odcinkach zamiast pociągów kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie podkarpackim – co zobaczyć – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.

Linia kolejowa Rzeszów – Stalowa Wola – wybrane stacje

Rzeszów Główny – główny dworzec kolejowy w Rzeszowie, położony blisko centrum miasta. W centrum warto zobaczyć rynek z ratuszem, stary cmentarz, Muzeum Okręgowe, stojący obok kościół św. Krzyża, Zamek Lubomirskich (siedziba sądu), czy charakterystyczny Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Więcej ciekawych miejsc w przewodniku:

Rzeszów – co zwiedzić i zobaczyć

Rzeszów Zachodni – kilometr od stacji zabytkowy kościół pw. św. Józefa.

Rzeszów Miłocin – trzy kilometry na zachód od stacji, we wsi Rudna Wielka, kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Zaczernie – na terenie wsi kościół pw. Wniebowzięcia NMP z lat 1803-1806.

Rogoźnica koło Rzeszowa – w pobliżu stacji znajduje się Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis.

Głogów Małopolski – miasteczko liczące około 8 tysięcy mieszkańców. Warto zobaczyć kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z lat 1803-1806,

Budy Głogowskie – można ewentualnie zobaczyć kościół z 1962 roku.

Widełka – blisko stacji kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski z 1936 roku; w środku współczesne witraże. 3,5 kilometra na zachód od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Kupnie wzniesiony w latach 1914-1920. We wsi Przewrotne (7 km na wschód od stacji) kościół pw. Antoniego Padewskiego z XIX wieku.

Kolbuszowa – miasteczko (ok. 9 tys. mieszkańców) znane ze skansenu położonego 3 kilometry od stacji kolejowej. Oprócz skansenu warto zobaczyć kolegiatę pw. Wszystkich Świętych, kaplicę Tyszkiewiczów na cmentarzu oraz zaniedbany cmentarz żydowski.

Atrakcje w okolicy:

– 2,5 km na wschód od stacji odnowiony Pałac Tyszkiewiczów z parkiem w miejscowości Werynia (niedostępny do zwiedzania)
– 8,5 km na wschód od stacji zespół dworski oraz kościół z lat 1814-1816 w Dzikowcu.
– 12 kilometrów na zachód od stacji dwór we wsi Niwiska.

Zarębki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Cmolas – warto zobaczyć drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego z lat 1646-1648. 7 kilometrów na północny wschód od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. śś. Wojciecha i Stanisława we wsi Poręby Dymarskie.

Komorów-Podmurynia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Majdan Królewski Podlasek – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Majdan Królewski – w centrum wsi kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z 1792 roku.

Huta Komorowska – zachował się dawny dwór Kozłowieckich – obecnie siedziba fundacji.

Nowa Dęba – nieduże miasto (ok. 11 tys. mieszkańców). Brak atrakcji turystycznych w centrum, można ewentualnie zobaczyć wieżę ciśnień.

Dęba Rozalin – przystanek kolejowy w Nowej Dębie. Kilkaset metrów od przystanku Muzeum Bombki Choinkowej.

Tarnowska Wola – we wsi kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1925-1928.

Jadachy – 6 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. Wniebowzięcia NMP budowany w latach 1873-1875 w Ślęzakach.

Cygany – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Chmielów Zagumnie – przystanek kolejowy w Chmielowie – centrum wsi oddalone od przystanku o 2 kilometry; można zobaczyć kościół św. Stanisława z 1926 roku. Kościół położony jest przy stacji przeładunkowej; na której w trakcie opracowywania artykułu zatrzymywały się jedynie pociągi towarowe. 11 kilometrów od stacji leży Baranów Sandomierski, tłumnie odwiedzany przez turystów za sprawą późnorenesansowego zamku.

Tarnobrzeg – dawne miasto wojewódzkie (ok. 45 tys. mieszkańców). Dworzec kolejowy zaniedbany, położony 2 kilometry od centrum miasta. W centrum można zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia NMP i rynek. Kilometr od centrum Zamek Dzikowskich (siedziba muzeum miasta), dwa kilometry od centrum Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. 3 kilometry na południe od centrum miasta Jezioro Tarnobrzeskie – w sezonie możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą.

W jeden dzień można zwiedzić Tarnobrzeg i pobliski Sandomierz (pomiędzy miastami kursuja busy i autobusy).

Atrakcje w okolicy:

– 9 kilometrów na zachód od miasta Koprzywnica (woj. świętokrzyskie); warto zobaczyć pocysterski kościół pw. św. Floriana wchodzący w skład dawnego opactwa oraz kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej zbudowany pod koniec XVII wieku. Aby dostać się do Koprzywnicy, trzeba skorzystać z promu rzecznego pomiędzy Tarnobrzegiem a Ciszycą.
– 14 kilometrów na północ od centrum Tarnobrzega położony jest wspomniany Sandomierz, również w województwie świętokrzyskim. Miasto z licznymi zabytkami sakralnymi, pięknym rynkiem i ratuszem oraz bulwarami nad Wisłą.

Sobów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Grębów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Zbydniów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Turbia – kościół św. Leonarda z lat 1922-1924.

Stalowa Wola Rozwadów – największy dworzec kolejowy w Stalowej Woli i ważny węzeł kolejowy. Rozwadów to obecnie dzielnica Stalowej Woli (dawniej miasto); w dzielnicy można zobaczyć parowóz-pomnik przy dworcu, kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z początku XX wieku i Muzeum Regionalne w Pałacu Lubomirskich. Dzielnica ma także swój rynek.

%d bloggers like this: