Kolej na Podróż

Linia kolejowa Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski – co zobaczyć

Linia kolejowa Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski to linia zelektryfikowana; po której kursują pociągi regionalne z Kielc i Krakowa do Ostrowa Świętokrzyskiego, regionalne pociągi sezonowe jadące dalej do Sandomierza oraz pojedyncze pociągi pospieszne. Linia biegnie po obszarze województwa świętokrzyskiego, częściowo przy granicy z województwem mazowieckim.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie świętokrzyskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych województwa świętokrzyskiego.

Linia Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski – stacje:

Skarżysko-Kamienna – ważny węzęł kolejowy. Duży dworzec kolejowy; przed dworcem parowóz-pomnik. Miasto wygląda jak wielkie blokowisko; na tle zabudowy wyróżnia się neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, również widoczny z pociągu.

Skarżysko-Kościelne – przystanek kolejowy. Blisko przystanku cmentarz żydowski, w centrum wsi odnowiony kościół pw. Świętej Trójcy z połowy XVII wieku.

Marcinków – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Wąchock – miasteczko znane z dowcipów. Turystom bardziej kojarzy się z klasztorem Cystersów, ponadto ruiny dawnej fabryki, kaplica św. Rocha, niewielki cmentarz żydowski i pojedyncze zabytkowe domy. W sąsiednich Ratajach (2,5 km od stacji) murowano-drewniana kaplica św. Zofii z XIX wieku.

Starachowice – miasto przemysłowe, kojarzone z samochodami marki Star. Pod względem architektonicznym nie wyróżnia się niczym szczególnym; warto natomiast zwiedzić Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura, a w sezonie letnim przejechać się kolejką wąskotorową (o ile będzie kursowała). Na skraju miasta Zalew Lubianka.

Starachowice Wschodnie – zabytkowy, nieczynny budynek stacji wymagający remontu. Blisko stacji rynek i cmentarz żydowski. Obok stacji Starachowice Wschodnie znajduje się stacja kolei wąskotorowej.

Starachowice Michałów – 9 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. MB Częstochowskiej w Radkowicach.

Styków Iłżecki – w pobliżu przystanku ruiny nieukończonej elektrowni oraz Zalew Brodzki z możliwością wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych. 7 kilometrów na południe od stacji kościółek z połowy XIX wieku w Pawłowie. 7 kilometrów na południowy wschód od stacji Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski z Golgotą martyrologii narodu polskiego w Kałkowie. Dwa kilometry dalej zapora.

Brody Iłżeckie – w sąsiedniej wsi Krynki kościół pw. Wniebowzięcia NMP.

Staw Kunowski – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Kunów – miasteczko (ok. 3 tys. mieszkańców). Można zobaczyć kościół pw. św. Władysława z XVII wieku z zabytkową dzwonnicą. We wsi Nietulisko Duże (4 km na północny zachód od stacji ruiny walcowni żelaza z XIX wieku.

Boksycka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Ostrowiec Świętokrzyski – miasto przemysłowe. Dominuje zabudowa współczesna, zabytków niewiele. Blisko stacji drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Można też zobaczyć rynek, kolegiatę pw. św. Michała Archanioła, pałac myśliwski zaadaptowany na hotel i Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Pałacu Wielkopolskich.

%d bloggers like this: