Kolej na Podróż

Linia kolejowa Szczecinek – Słupsk – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa remontowana od lat, planowana jest elektryfikacja. W 2010 roku w Korzybiu zderzyły się dwa pociągi pasażerskie. Na razie po linii kursują nieliczne pociągi regionalne, w przyszłości planuje się powrót pociągów pospiesznych. Odległość pomiędzy Słupskiem a Szczecinkiem to 104 km (według wyszukiwarki połączeń), pociąg na pokonanie trasy pokonuje 100-110 minut.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Szczecinek – Słupsk – najważniejsze stacje

Szczecinek – miasto w województwie zachodniopomorskim liczące ok. 40 tysięcy mieszkańców. Węzeł drogowy i kolejowy. Położone wśród trzech jezior Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i położenie nad wspomnianymi jeziorami stanowi popularny cel wycieczek. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 2 kilometry. Najważniejsze zabytki i atrakcje Szczecinka to rynek, kościół Narodzenia NMP w Szczecinku, Zamek Książąt Pomorskich – obecnie hotel i restauracja, Muzeum Regionalne, Wieża kościelna św. Mikołaja, park miejski, Wieża Przemysława (poza centrum) i niemiecki schron bojowy, również położony poza centrum miasta.

Gwda Mała – w centrum wsi kościół pw. św. Stanisława, nad Gwdą – kilometr od stacji miejsce wodowania kajaków. 3 kilometry od stacji dzika plaża i pole kempingowe nad jeziorem Wielimie.

Drzonowo – we wsi kościół pw. Świętego Krzyża (prawie 2 km od stacji). W miejscowości Stępień (7 km na zachód od stacji) szachulcowy kościół Chrystusa Króla.

Biały Bór – plaża miejska nad jeziorem Łobez, pozostałości po dawnych schronach.

Słosinko – we wsi Miłocice (4 km od stacji) szachulcowy kościół pw. św. Michała Archanioła.

Miastko – miasto liczące ok. 10 tysięcy mieszkańców. Najważniejszy zabytek to kościół parafialny NMP Wspomożenia Wiernych, w różnych miejscach centrum natrafimy na pojedyncze zabytkowe budynki. Atrakcją jest także rzeźba zbója Rummela – według legend grasującego w przeszłości w okolicach Miastka.

Kawcze – we wsi Świerzno (3 km od stacji) kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Przytocko – niedaleko stacji głaz narzutowy – pomnik przyrody.

Ciecholub – 4 kilometry od stacji głaz narzutowy; brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Biesowice – można zobaczyć zabytkowy neogotycki kościół katolicki.

Kępice – 3 kilometry od stacji Jezioro Obłęskie – możliwość aktywnego wypoczynku w sezonie letnim.

Korzybie – nad Jeziorem Korzybskim niewielka plaża. We wsi Barcino (7,5 km) zabytkowy kościół pw. św. Anny. Dawniej węzeł kolejowy (linie do Bytowa i Sławna).

Słonowice – 3 kilometry od stacji zrujnowany pałac w Kończewie.

Kobylnica Słupska – warto zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Słupsk – węzeł kolejowy. Ścisłe centrum niecały kilometr od dworca kolejowego. Na tle zabudowy wyróżniają się charakterystyczne budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, inne zabytki to Nowa Brama, przy której stoi tramwaj jako pomnik, Zamek Książąt Pomorskich, kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego, kościół św. Jacka i kościół św. Ottona, fragmenty murów obronnych z Basztą Czarownic, budynki niektórych szkół. W tzw. Białym Spichlerzu ma swoją siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: