Kolej na Podróż

Linia kolejowa Toruń – Iława – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa wykorzystywana przez pociągi osobowe i pospieszne, najczęściej jadące aż do Olsztyna. Z różnych względów postanowiłem podzielić trasę Toruń – Olsztyn na dwa artykuły: Toruń – Iława oraz Olsztyn – Iława. Długość odcinka Toruń Główny – Iława według wyszukiwarki PKP to 94 kilometry. Na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni przebieg trasy pociągów w stronę Iławy pokrywa się z przebiegiem trasy pociągów Toruń – Grudziądz przez Chełmżę. Z zabytków w miejscowościach na trasie dominują zdecydowanie kościoły.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie kujawsko-pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Toruń – Iława – wybrane stacje:

Toruń Główny – zabytkowy dworzec kolejowy po remoncie; ważny węzeł kolejowy. Z dworca do zabytkowego centrum idzie się pieszo ponad dwa kilometry, można też dojechać autobusem. Niedaleko nad Wisłą utworzono punkt widokowy Panorama Torunia. Toruń to bardzo ładne miasto – zabytkowe centrum należy do najładniejszych w Europie Środkowej, dwa rynki, katedra, malownicze zaułki i uliczki – zdecydowanie polecam.

Po rozpoczęciu biegu pociąg przejeżdża przez most kolejowy na Wiśle i zatrzymuje się na stacji Toruń Miasto.

Toruń Miasto – zaniedbana stacja kolejowa położona kilka minut piechotą od toruńskiego Starego Miasta. Tuż przy stacji Muzeum Dom PRL-u, kościół św. Katarzyny i kościół św. Jakuba.

Toruń Wschodni – zabytkowy zaniedbany dworzec. Blisko stacji atrakcja dla rodzin z dziećmi Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (centrum nauki). Po drugiej stronie torów galeria handlowa Copernicus.

Papowo Toruńskie – kilkaset metrów od stacji Plenerowe Centrum Rozrywki, 2,5 kilometra dalej kościół pw. św Mikołaja Biskupa w Poniatówce. W Grębocinie (2,5 km) Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa.

Turzno – mała wieś, 3,5 km od stacji w Rogowie kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, 4,5 km od w Gostkowie kościół Wniebowzięcia NMP. Kolejny zabytkowy kościół w Gronowie (5,5 km). 10 km od stacji, w miejscowości Młyniec Drugi, drewniany kościół pw. św. Ignacego.

Kamionki Jezioro – przystanek kolejowy w pobliżu Jeziora Kamionkowskiego, do płatnej plaży niecały kilometr. Nad jeziorem kilka domków i ośrodków wypoczynkowych.

Wielkie Rychnowo – 3 kilometry od stacji, we wsi Wielkie Łąki, kościół pw. św. Małgorzaty i Magdaleny.

Kowalewo Pomorskie – dawniej węzeł kolejowy, można było stąd dojechać pociągiem do Brodnicy przez Golub-Dobrzyń. Centrum Kowalewa Pomorskiego oddalone o 2 kilometry od stacji; można zobaczyć pozostałości zamku krzyżackiego, z którego zostało niewiele. 4 kilometry od stacji w stronę przeciwną do miasta, znajduje się zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Srebrnikach. We wsi Orzechowo (5 km od stacji) kościół pw. św. Marii Magdaleny.

Zieleń – we wsi zabytkowy kościół pw. św. Piotra i Pawła (1,5 km od stacji).

Wąbrzeźno – stacja kolejowa w Wąbrzeźnie, położona 3 kilometry od centrum miasta. Dawniej do centrum można było dojechać pociągiem po linii lokalnej Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto. Miasteczko liczy około 13 tysięcy mieszkańców, zabytki to kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, pozostałości ruiny zamku na Górze Zamkowej, budynek Sądu Rejonowego i ratusz. Z dala od centrum, kilometr od stacji w stronę przeciwną do centrum miasta stoi dwór/pałac.

Atrakcje w okolicy:

– we wsi Niedźwiedź (4 km od stacji) Dwór Mieczkowskich oraz kościół pw. św. Jerzego Męczennika.
– we wsi Kurkocin (8 km) kościół pw. św. Bartłomieja.
– we wsi Wielkie Radowiska (8 km) kościół pw. św. Jakuba Apostoła.
– we wsi Łobdowo (10 km) kościół św. Małgorzaty.
– we wsi Dębowa Łąka (10 km) kościół pw. św. Matki Boskiej Bolesnej.
– 15 kilometrów od centrum miasta Radzyń Chełmiński – miasteczko znane z ruin zamku krzyżackiego.

Książki – blisko stacji zabytkowy kościół pw. św. Trójcy.

Jabłonowo Pomorskie – węzeł kolejowy. Dwa kilometry od stacji Pałac Narzymskich i kościół św. Wojciecha. W miejscowości Płowęż (1,6 km) kościół pw. św. Małgorzaty.

Ostrowite – przystanek kolejowy położony 2 kilometry od centrum wsi. We wsi można zobaczyć kościół pw. św. Jakuba Apostoła. 5 kilometrów od stacji rezerwat przyrody Milewo.

Lipinki – we wsi zabytkowy kościół pw. św. Piotra i Pawła. 3,5 kilometra od stacji miejscowość Łąkorz ze starym wiatrakiem oraz kościołem św. Mikołaja.

Biskupiec Pomorski – stacja kolejowa we wsi Bielice, miejscowość Biskupiec, od której wzięła nazwę, położona jest 3,5 kilometra od stacji. Również tam godny polecenia jest jedynie kościół – kościół pw. św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Różańcowej. W pobliskich Piotrowicach kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W miejscowości Szwarcenowo (7 km od stacji) drewniany kościół pw. św. Mikołaja

W stronę przeciwną do Biskupca, 7 kilometrów od stacji, zabytkowy kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Skarlinie.

Jamielnik – 5 kilometrów od stacji, w Radomnie, neogotycki kościół pw. Najświętszego serca Jezusa oraz Jezioro Radomno. Kilka kilometrów od stacji kościół pw. św. Kazimierza Królewicza w Gryźlinach. Około 3 kilometry od stacji, w stronę wsi Karaś, rozpoczyna się obszar rezerwatu przyrody Jezioro Karaś.

Iława Główna – ważny węzeł kolejowy. Bardzo ładny zabytkowy dworzec z przestronną poczekalnią. Przed dworcem parowóz-pomnik. Iława to popularna miejscowość wypoczynkowa z jeziorem Jeziorak. Do centrum Iławy ze stacji idzie się około 1,5 kilometra, nad jezioro 2 kilometry. Miasto znane jest również z zakładu karnego.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: