Kolej na Podróż

Linia kolejowa Warszawa – Grodzisk Mazowiecki (WKD) – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Warszawa – Grodzisk Mazowiecki Radońska to pierwsza zelektryfikowana linia kolejowa w Polsce. Obsługiwana jest przez Warszawską Kolej Dojazdową – na trasie kursują pociągi przypominające tramwaje, zatrzymujące się co 2-3 minuty, bez toalety. W wykazie linii kolejowych wspomniana linia figuruje jako linia kolejowa nr 47 Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska. Łączna długość tej linii wynosi 32,614 km. Odcinek Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna (25,07 km) jest dwutorowy; odcinek Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (7,544 km) jednotorowy.

Na trasie jest 28 stacji i przystanków kolejowych; ze zrozumiałych względów nie opiszę wszystkich. Linia biegnie równolegle do linii Warszawa – Skierniewice, jednak obie linie poza Warszawą oddalone są od siebie o 3-4 kilometry. Istnieje linia Pruszków – Komorów o długości 3,165 km łącząca sieć WKD z siecią PLK.

Zobacz również:

Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.

Linia kolejowa Warszawa – Grodzisk Mazowiecki Radońska – wybrane stacje

Warszawa Śródmieście PKP – peron czołowy dworca Śródmieście położony na powierzchni; przez długi czas myślałem, że to peron Dworca Centralnego. Z peronu odjeżdżają tylko pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Na peronie jest kiosk; do toalety daleko, na ścianie mural przedstawiający WKD.

Warszawa Ochota – przystanek kolejowy w Warszawie. W pobliżu Muzeum Kolejnictwa Stacja Muzeum oraz Muzeum Woli.

Warszawa Zachodnia – wyremontowany dworzec kolejowy położony w sąsiedztwie dworca autobusowego, na którym zatrzymuje się większość autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. W pobliżu dworca Wolskie Rotundy i Muzeum Gazownictwa.

Warszawa Zachodnia – podstawowy informator

Warszawa Aleje Jerozolimskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Opacz – niedaleko przystanku przez płot można zobaczyć cmentarzysko tramwajów.

Michałowice – jako ciekawostkę należy podać pomnik pamięci lotników polskich i rumuńskich.

Reguły – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Malichy – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Tworki – można zobaczyć kompleks budynków szpitala psychiatrycznego oraz pw. Przemienienia Pańskiego. Za szpitalem cmentarz szpitalny.

Pruszków – miasto średniej wielkości (ponad 60 tys. mieszkańców); również dominuje zabudowa współczesna. Wyremontowany dworzec kolejowy, Pałac Potulickich z parkiem (w pałacu mieści się Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego), kościół św. Kazimierza – współczesny, stylizowany na zabytkowy. Muzeum Dulag 121 poświęcone obozowi przejściowemu w czasie drugiej wojny światowej. W dzielnicy Żbików z zewnątrz warto zobaczyć kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. 2 kilometry od centrum Pruszkowa pałac, kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i cmentarz wojenny w Pęcicach.

Komorów – zbudowany jako miasto-ogród. Można obejrzeć kościół Narodzenia NMP oraz pojedyncze zabytkowe wille.

Nowa Wieś Warszawska – w miejscowości znajduje się pałac, który jest własnością Ministerstwa Obrony Narodowej, ale nie jest udostępniony do zwiedzania.

Otrębusy – we wsi ma swoją siedzibę popularne Muzeum Motoryzacji i Techniki oraz niewielkie Muzeum Sztuki Ludowej. Inna atrakcja to aleja lipowa przy wejściu do Lasu Nadarzyńskiego.

Podkowa Leśna – miasteczko (niecałe 4 tys. mieszkańców); zabytkowe wille, pałacyk myśliwski, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Popularny cel wycieczek jednodniowych mieszkańców Warszawy. W Podkowie Leśnej znajdują się trzy przystanki WKD położone niedaleko siebie; najlepiej wysiąść na przystanku Podkowa Leśna Główna.

Kazimierówka – przystanek kolejowy we wsi Owczarnia. Jedyna atrakcja to ogród rzeźb meksykańskiego rzeźbiarza Juana Soriano.

Brzózki – dwa kilometry na południe od stacji Pałac Czosnkowskich w Opypach; obecnie sala weselna.

Grodzisk Mazowiecki Radońska – niewielka stacja kolejowa – przy stacji możliwość wypożyczenia roweru miejskiego; w budyku stacyjnym Izba Pamięci WKD. Zabudowa współczesna, wśród bloków warto zwrócić uwagę na kościół św. Anny i wille w centrum miasta (większość w opłakanym stanie). W drodze do centrum Grodziska Mazowieckiego mural poświęcony Warszawskiej Kolejce Dojazdowej. Najładniejsze miejsce w mieście to wyremontowany zabytkowy dworzec kolejowy.

Grodzisk Mazowiecki – spacer po mieście
Grodzisk Mazowiecki – dworzec kolejowy
Grodzisk Mazowiecki Radońska – stacja kolejowa

Atrakcje w okolicy:

– 4 km na południe od centrum miasta dawny dwór A. Chełmońskiego we wsi Adamowizna (w rękach prywatnych).
– 5 km na południe od centrum miasta odrestaurowany dwór Radonie we wsi o tej samej nazwie (w rękach prywatnych).

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: