Kolej na Podróż

Linia kolejowa Wrocław – Kłodzko – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Wrocław – Kłodzko to interesująca linia pod względem atrakcyjności dla turystów. Po drodze pociągi zatrzymują się w kilku miastach zdecydowanie wartych odwiedzenia. Po linii kursują pociągi osobowe i przyspieszone Kolei Dolnośląskich w różnych relacjach, jak również pojedyncze pociągi Polregio. W ubiegłych latach kursowały także pociągi pospieszne PKP Intercity, jednak nie sposób przewidzieć, czy w kolejnych rozkładach jazdy pojawią się na trasie. Kłodzko to doskonała baza wypadowa do wycieczek po innych liniach opisanych w osobnych artykułach.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Wrocław – Kłodzko – stacje

Wrocław Główny – dworzec główny we Wrocławiu położony w centrum miasta, 10 minut na piechotę od Rynku. Zabytkowy, bardzo ładny dworzec, naprzeciwko nowy dworzec autobusowy połączony z galerią handlową. W centrum Wrocławia i w okolicach dworca znajdziemy mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, co wymagałoby napisania kilku dodatkowych artykułów.

Wrocław Główny – podstawowe informacje

Smardzów Wrocławski – wyremontowana stacja kolejowa w Żernikach Wrocławskich. 2 kilometry na zachód od stacji wieża rycerska w Biestrzykowie; w tej samej wsi pozostałości po forcie. 4 kilometry na wschód od stacji kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1257 roku we wsi Święta Katarzyna (przy innej linii kolejowej).

Żórawina – blisko dworca kościół pw. św. Trójcy z lat 1597-1602. 4 kilometry na zachód od stacji pałac i Muzeum Powozów w Galowicach. 8 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Wojciecha we wsi Domasław, przy linii kolejowej Wrocław – Jedlina-Zdrój.

Węgry – na terenie wsi warto zobaczyć kościół pw. św. Jadwigi oraz zabytkowy dwór.

Boreczek – 3,5 km na zachód od stacji wieś Borów – kościół pw. św. Wolfganga oraz zespół pałacowy przy ulicy Starowiejskiej. 8 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła oraz niszczejący pałacyk w Tyńcu nad Ślężą. 4 kilometry na wschód od stacji wieś Borek Strzeliński – wyremontowany pałac i kościół św. Wawrzyńca i św. Antoniego.

Warkocz – we wsi niszczejący dwór; w okolicy stanowiska archeologiczne – na jednym z nich odkryto celtyckie piece hutnicze. 3 kilometry na północny zachód od stacji kościółek z 1500 roku w Ludowie Śląskim. W Zielenicach (7 km na zachód od stacji) można zobaczyć kościół pw. św. Jana Nepomucena.

Strzelin – niezbyt ładne miasto. Wyremontowany dworzec kolejowy, Dom Książąt Brzeskich i rotunda to atrakcje w centrum. Pomiędzy Strzelinem a Ziębicami rozciągają się tzw. Wzgórza Strzelińskie – granit z tych gór użyto na przykład do budowy wspomnianej rotundy.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. Narodzenia NMP w Biedrzychowie.
5 kilometrów na północny wschód od stacji pałac w Krzepicach – dom weselny.
12 kilometrów na wschód od stacji miasteczko Wiązów – rynek, ratusz, kościół pw. św. Mikołaja, z XIII wieku. Tuż przed miasteczkiem kościół św. Floriana w Starym Wiązowie. W samym Wiązowie znajduje się także dworzec przy nieczynnej linii kolejowej.

Biały Kościół – dwa kilometry na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Dankowicach. 11 kilometrów na zachód od stacji pałac i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żelowicach. W okolicy kopalnie granitu i bazaltu.

Henryków – w centrum Henrykowa, ponad dwa kilometry od stacji kolejowej, opactwo cystersów i zespół klasztorny z rozległym parkiem.

Atrakcje w okolicy:

6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. Świętej Trójcy, z 1709 r. oraz wiatrak holenderski w Bożniowicach.
9 kilometrów na wschód od stacji pałac w Konarach zaadaptowany na dom weselny.
3 kilometry na północny wschód od stacji ruiny zamku w Witoszowicach – teren prywatny.
2 kilometry na północny zachód od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca z lat 1706-1707
11 kilometrów na zachód od stacji ruiny zamku rycerskiego w Ciepłowodach.

Ziębice – moim zdaniem interesujące miasteczko warte odwiedzenia. Niewielkie centrum około kilometr od dworca kolejowego – rynek, Brama Paczkowska, kościół Pw. św. Piotra i Pawła, synagoga, bazylika pw. św. Jerzego oraz reklamowane na wielu blogach Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na zachód od stacji malowniczo położony kościół pw. św. Jadwigi z 1709 roku w Krzelkowie.
8 kilometrów na zachód od stacji pałacyk i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z XV w. w Czerńczycach.
11 kilometrów na zachód od stacji zabytkowy kościół pw. św. Michała Archanioła w Sieroszowie.
4 kilometry na wschód od stacji kościółek św. Antoniego w Dębowcu z pierwszej połowy XIX wieku.
7 kilometrów na północny wschód od stacji rozpadający się dwór w Kalinowicach Górnych.
8 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Wigańcicach.

Starczów – 2 kilometry od stacji kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Niedźwiedniku (zwykle zamknięty dla turystów)

Kamieniec Ząbkowicki – ważny węzeł kolejowy; zaniedbany zabytkowy dworzec kolejowy. 2 kilometry od dworca kolejowego słynny Pałac Marianny Orańskiej, tuż obok kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor cystersów. W sąsiedniej wsi Deborog (3 km na zachód od stacji) zabytkowy wiadukt kolejowy.

Bardo Przyłęk – stacja kolejowa na pograniczu miasteczka Bardo Śląskie i wsi Przyłęk. W pobliżu stacji kościół pw. św. Anny Z XIII wieku, przebudowany w drugiej połowie XIX wieku.

Bardo Śląskie – stacja kolejowa w miasteczku Bardo, popularnym wśród miłośników aktywnego wypoczynku – spacerów po szlakach leśnych, spływów pontonowych i wycieczek rowerowych. W miasteczku warto zobaczyć rynek, Muzeum Sztuki Sakralnej, liczne kapliczki, zgromadzenie sióstr Urszulanek i kamienny most na Nysie Kłodzkiej. 2,5 km od stacji kościół ewangelicki w Opolnicy.

Ławica – we wsi pałac zaadaptowany na hotel. 2,5 kilometra od stacji, w miejscowości Ścinawica, zachował się dom, pod którym dawniej biegła bocznica do papierni w Młynowie.

Kłodzko Główne – stacja końcowa. Dworzec kolejowy położony około 2 kilometry od centrum miasta. Można się przesiąść na pociągi Kolei Dolnośląskich dojeżdżających do stacji Kłodzko Miasto.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Kłodzka:

– Twierdza Kłodzko z udostępnionymi do zwiedzania podziemnymi tunelami
– zabytkowe centrum z bardzo ładnym ratuszem
– most św. Jana
– klasztor Franciszkanów
– kościół pw. Wniebowzięcia NMP
– Muzeum Ziemi Kłodzkiej
– Fort Owcza Góra

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: