Kolej na Podróż

Linia kolejowa Wrocław – Opole – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Wrocław – Opole łączy województwa dolnośląskie i opolskie. Linia wyremontowana, zelektryfikowana, pomiędzy miastami kursują pociągi regionalne i pospieszne. W osobnym artykule opisałem linię kolejową Wrocław – Opole przez Jelcz-Laskowice.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Wrocław – Opole – stacje:

Wrocław Główny – dworzec główny we Wrocławiu położony w centrum miasta, 10 minut na piechotę od Rynku. Zabytkowy, bardzo ładny dworzec, naprzeciwko nowy dworzec autobusowy połączony z galerią handlową. W centrum Wrocławia i w okolicach dworca znajdziemy mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, co wymagałoby napisania kilku dodatkowych artykułów.

Wrocław Główny – podstawowe informacje

Wrocław Brochów – wyremontowany zabytkowy dworzec kolejowy. Blisko stacji kościół pw Św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XX wieku.

Święta Katarzyna – we wsi kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1257 roku. 6 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Narodzenia NMP we wsi Turów.

Zębice – dwa kilometry od stacji głazy narzutowe w Sulęcinie.

Lizawice – w pobliskich Marcinkowicach można zobaczyć kościół pw. św. Marcina Biskupa z 1932 roku. 2 kilometry od stacji kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej z XIV wieku w Sobocisku, przebudowany w połowie XX wieku.

Oława – miasto (ponad 30 tysięcy mieszkańców) doznało poważnych zniszczeń podczas drugiej wojny światowe. Zachowały się głownie zabytki sakralne oraz zamek piastowski, ratusz, fragmenty murów miejskich oraz pojedyncze zabytkowe budynki. Z dworca kolejowego do centrum należy przejść około 2 kilometry. Przy dworcu ładny park.

Atrakcje w okolicy:

3 kilometry na południowy wschód od stacji kościół pw. Znalezienia Krzyża z Godzikowicach.
8 kilometrów na południe od stacji pałac w Drzemlikowicach.
8 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP w Marszowicach (droga 346).
10 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Mikołaja, z XIV wieku w Wierzbnie, przebudowany w połowie XX wieku. (droga 346).

Pomiędzy stacjami Oława a Lipki przebiega granica województw dolnośląskiego i opolskiego.

Lipki – 4 kilometry na południe od stacji kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Psarach.

Brzeg – miasto znane z Zamku Piastowskiego. Zabytkowy dworzec kolejowy, po drodze z dworca do centrum mijamy także zabytkowe wille. Warto także zobaczyć obiekty sakralne (kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół pw. św. Mikołaja), budynek ratusza, zwraca także uwagę budynek sądu.

Dworzec kolejowy w Brzegu – informator
Brzeg w jeden dzień – podstawowy przewodnik

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na zachód od stacji odbudowany po wojnie kościół pw. Chrystusa Króla w Zielęcicach.
6 kilometrów na południe od stacji murowano-szachulcowy kościół pw. Wniebowstąpienia w Krzyżowicach.

Łosiów – we wsi kościół pw. św. Jana Chrzciciela z początku XVIII wieku. 2 kilometry na południe od stacji pałac w Janowie – niedostępny dla turystów (droga 462). 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli (droga 462).

Lewin Brzeski – małe miasteczko; bardzo ładny rynek z ratuszem.

Lewin Brzeski – spacer po miasteczku

Przecza – blisko stacji średniowieczny kościółek pw. św. Barbary. W oddalonej o 4 kilometry na północ od stacji miejscowości Skorogoszcz można zobaczyć kościół pw. św. Jakuba.

Dąbrowa Niemodlińska – kilometr od stacji ruiny pałacu w Ciepielowicach. W Dąbrowie Niemodlińskiej warto zobaczyć zespół zamkowo-parkowy oraz kościół pw. św. Wawrzyńca. 3,5 km na północ od stacji wieś Karczów – do zobaczenia dwór i dwa kościoły.

Chróścina Opolska – we wsi Chróścina warto zobaczyć kościół pw św. Apostołów Piotra i Pawła.

Opole Zachodnie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Opole Główne – zabytkowy dworzec i ważny węzeł kolejowy. Z dworca do rynku idzie się około 10 minut. Na niedużej powierzchni najważniejsze zabytki i atrakcje Opola – wspomniany rynek z ratuszem, Most Groszowy, słynne kamienice nad Młynówką, Wieża Piastowska, kilka kościołów, Muzeum Ziemi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego. Półtora kilometra na południe od stacji ogród zoologiczny; po drodze bulwary nad Odrą.

Dworzec kolejowy Opole Główne
Opole w jeden dzień – podstawowy przewodnik

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: