Kolej na Podróż

Największe atrakcje Asturii – 10 miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Asturia, znana również pod nazwą Księstwo Asturii, to wspólnota autonomiczna i prowincja w północnej Hiszpanii. Od zachodu graniczy z Galicją, od południa z Kastylią i Leónem, a na wschodzie z Kantabrią. Największe atrakcje Asturii to przede wszystkim przyroda – góry, plaże, i rezerwaty przyrody.

Asturia nie posiada zabytków klasy światowej, tutejsze miasta znacznie ustępują popularnością zabytkowym miejscowościom na przykład w Katalonii i Andaluzji.

Kolej w Asturii sprowadza się do linii wąskotorowej FEVE z Bilbao do Ferrol przez Gijón oraz z Gijón przez Oviedo w stronę Madrytu.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Gijón

Największe miasto Asturii (ponad 270 tys. mieszkańców) i jeden z największych hiszpańskich portów. Przez długi czas miasto przemysłowe, od kilkunastu lat przekształcany w ośrodek turystyczny.

Pod względem architektury Gijón nie należy do najpiękniejszych miast – część zabytków została zniszczona podczas wojny domowej, jak np. kościoły. Większość zabytków zobaczymy w dawnej dzielnicy rybackiej Barrio de Cimadevilla, gdzie skupia się także życie towarzyskie. W Gijón znajduje się podobno największy budynek w Hiszpanii – Universidad Laboral. Częścią kompleksu uniwersyteckiego jest największy na świecie owalny kościół. Wieża kościoła o 117 metrów został udostępniona turystom. Miasto próbuje przyciągnąć turystów nad Morze Kantabryjskie – promenada, zadbana plaża, hotele i lokale gastronomiczne. Dużym atutem są tereny zielone. Zachowały się także ruiny rzymskich łaźni.

Gijón może pochwalić się bogatą ofertą muzealną. W centrum miasta można zwiedzić Muzeum Kolejnictwa Asturii z wystawą taboru, Muzeum Mieszkańców Asturii, Międzynarodowe Muzeum Dud (instrumentu muzycznego) oraz kilka placówek poświęconych lokalnym artystom. Dodatkowo akwarium i ogród botaniczny.

Dojazd pociągiem: Do Gijón dojeżdżają pojedyncze pociągi z Madrytu. Pod tym względem, podobnie jak cała Asturia, wypada bardzo słabo. Miasto posiada połączenia kolejowe podmiejskie na liniach FEVE i normalnotorowych.

Gijon

Gijón (fot. Patricia Maine Degrave, Pixabay.com)

Oviedo

Stolica Asturii, miasto założone w 761 roku wokół klasztoru. Średniej wielkości miasto (ok. 220 tys. mieszkańców); ośrodek przemysłowy i znany ośrodek akademicki. W świadomości zbiorowej znane jest jako miejsce urodzin kierowcy Formuły 1 Fernando Alonso i miejsce kręcenia scen do filmu „Vicy, Cristina, Barcelona” w reżyserii Woody’ego Allena.

Oviedo, chociaż nie należy do największych i najpopularniejszych miast Hiszpanii, zbiera bardzo dobre recenzje wśród turystów. Być może również dlatego, że zabytkowa część Oviedo jest zadbana, pełna różnego rodzaju rzeźb oraz pomników, a także nieskomercjalizowana jak miasta przeżywające najazd turystów. Najważniejszy zabytek to katedra San Salvador z lat 1388-1528; w środku można zobaczyć grobowiec króla Asturii Alfonsa II i pozostałości stojącej dawniej w tym miejscu świątyni z IX wieku. Obok katedry stoi Pałac Biskupi, utworzono też cmentarz pielgrzymów, którzy zmarli podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela.

Inne warte odwiedzenia zabytki sakralne dwie przedromańskie świątynie: kościół Santa María del Naranco położony dwa kilometry od centrum miasta na zboczu wzgórza Monte Naranco i stojący w pobliżu kościół San Miguel de Lillo. Pomiędzy centrum a wzgórzem Naranco na uwagę zasługuje kościół de San Pedro de los Arcos.

Z zabytków w centrum należy wymienić budynek ratusza, pałac de la Rua, fontannę przy ujęciu wody pitnej z IX wieku, opuszczone tereny przemysłowe, które być może w przyszłości zostaną przekształcone w kompleks handlowo-usługowy lub kulturalny. Ponadto w dawnym klasztorze benedyktyńskim San Vicente mieści się Muzeum Archeologiczne.

Oviedo słynie również z hucznie obchodzonego Dnia Mateusza (21 września).

Dojazd pociągiem: Do Oviedo dojeżdżają nieliczne pociągi dalekobieżne z Madrytu. Miasto posiada także kolejowe linie podmiejskie.

Oviedo

Kościół Santa María del Naranco w Oviedo (fot. Anne Wipf, Pixabay.com)

Aviles

Miasto (ok. 80 tysięcy mieszkańców) położone na szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. Mało znane wśród Polaków, niezbyt popularne wśród turystów, znalazło się na liście Największe atrakcje Asturii za sprawą ładnego centrum.

Położone 20 kilometrów na zachód od Gijón i 20 kilometrów na północ od Oviedo, dzięki czemu te trzy miasta można zwiedzić w ciągu jednego dnia.

W kameralnym, ładnym centrum znajdziemy zabytki sakralne (kościół św. Tomasza z Canterbury z XIII wieku, kościół św. Mikołaja z Bari z XII-XIII wieku), budynek ratusza, okazałe gmachy z różnych epok, nazywane pałacami (w tym średniowieczny Palacio de Valdecarzana i neobarokowy Palacio Valdés Theatre z początku XX wieku). Tuż przy dworcu kolejowym stoi stary kościół Sabugo. Podobnie jak w Oviedo, zachowała się zabytkowa fontanna, ale nie tak stara, bo z XVII wieku.

Symbolem Aviles jest futurystyczny budynek Oscar Niemeyer International Cultural Centre u ujścia rzeki Aviles. Budowie i otwarciu budynku towarzyszyły liczne skandale związane z podejrzeniami o sprzeniewierzenie funduszy publicznej. Obecnie w kompleksie odbywają się wystawy, targi i imprezy kulturalne, część pomieszczeń pozostała niewykorzystana.

Na cmentarzu de La Carriona można się natknąć na zabytkowe nagrobki.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Aviles położony jest blisko centrum miasta. Zatrzymują się tu pociągi podmiejskie Gijón – Cudillero (FEVE).

Aviles

Aviles (fot. Ramón Cutanda López, CC-BY-SA, flickr.com)

Park Narodowy Picos de Europa

Park narodowy na północy Hiszpanii, jeden z najstarszych parków narodowych w Hiszpanii i w Europie (utworzony w 1918 roku). Los Picos de Europa to pasmo górskie w Górach Kantabryjskich, rozciągających się na obszarze Asturii, Kantabrii oraz Kastylii i León.

Pasmo Los Picos de Europa to doskonałem miejsce dla miłośników wędrówek górskich. Z atrakcji czekających podczas wędrówek należy wymienić Ruta del Cares – szkal turystyczny wytyczony nad kanionem rzeki Cares. Jedenastokilometrowy szlak łączy dwie górskie wsie – to tak naprawdę wąska ścieżka, na długim odcinku prowadząca nad przepaścią, Jeziora Covadonga – dwa jeziora leżące na wysokości 1100 m n.p.m., Sanktuarium Covadonga z częścią wybudowaną w jaskiniach oraz szczyt Naranjo de Bulnes efektownie prezentujący się z punktu widokowego w Asiego.

W Parku Narodowym wyznaczono wiele kilometrów szlaków turystycznych. Warto zwiedzić wieś Bulnes, do której można się dostać jedynie stromym pieszym szlakiem lub koleją linowo-terenową z Poncebos przez wydrążony w skale tunel. Krótki przejazd koleją linowo-terenową jest jednak bardzo drogą atrakcją.

Dojazd pociągiem: w pobliżu pasma góskiego Picos de Europa nie prowadzą linie kolejowe. Najbliżej szlaków znajduje się kilka stacji linii kolei wąskotorowej FEVE (obecnie część Renfe) pomiędzy Santander a Gijón. Bez względu na wybór stacji, do pokonania pozostanie 40-60 kilometrów.

Picos de Europa

Pasmo górskie Picos de Europa (fot. meipakk, Pixabay.com)

Llanes

Llanes to niewielkie miasteczko (ok. 13 tys. mieszkańców), dawniej senna wioska rybacka, a w ostatnich latach zyskujący na popularności kurort wypoczynkowy. Llanes rozsławiły plaże, głębokie jaskinie w okolicy i huczne obchody świąt miejskich.

Poza trzema plażami warto wybrać się ścieżką po klifach, spróbować lokalnej kuchni w licznych lokalach gastronomicznych. W niewielkim centrum zachowały się fragmenty murów miejskich i wieża z 1206 roku. Niektóre domy są bogato zdobione i posiadają oszklone balkony. Z budynków wyróżnia się dawny ratusz (obecnie kasyno) z 1910 roku. Niektóre z najpiękniejszych domów (casas indianas) należą do emigrantów , którzy dorobili się majątku w Ameryce Północnej na przełomie XIX i XX wieku.

Miasteczko warte odwiedzenia jako przystanek podczas podróży.

Dojazd pociągiem: W Llanes zatrzymują się pociągi wąskotorowe kursujące pomiędzy Oviedo a Santanderem. Niestety, kursuje tylko kilka par pociągów dziennie.

Największe atrakcje Asturii

Llanes z lotu ptaka (fot. Nacho Castejón Martínez, CC-BY-SA, flickr.com`

Museo del Jurásico de Asturias

Dużą popularnością wśród miejscowych oraz turystów cieszy się Park Dinozaurów położony na północ od miasteczka Colunga. Jest to interesująca propozycja dla rodzin z dziećmi, dlatego umieściłem go na liście „Największe atrakcje Asturii”.

Museo del Jurásico de Asturias to nowoczesny park dinozaurów z modelami dinozaurów naturalnej wielkości na zewnątrz i muzeum ze szkieletami oraz znaleziskami archeologicznymi z terenu Asturii. Muzeum zbiera bardzo dobre opinie za przestronność i realistyczne rzeźby różnych gatunków dinozaurów.

Dojazd pociągiem: Muzeum położone jest daleko od linii kolejowych. Najbliższa stacja kolejowa to Ribadesella, oddalona o 24 kilometry. Zatrzymują się tam pociągi Oviedo – Santander.

Museo Jurasico Asturia

Park Dinozaurów (fot. Javier Habladorcito, CC-BY-ND, flickr.com)

Ribadesella

Niewielka miejscowość (ok. 6 tys. mieszkańców) nadmorska. Należy do najpopularniejszych miejsc wypoczynku w Asturii. Jak twierdzą niektóre strony i blogi internetowe, tutejsze plaże uważane są za najpiękniejsze na północnym wybrzeżu Hiszpanii.

Miasteczko położone nad rzeką Sella. Na promenadzie wzdłuż brzegu rzeki do jej ujścia ustawionych jest 20 paneli przypominających murale, przedstawiających historię i współczesność regionu. W pierwszy weekend sierpnia na rzece odbywają się zawody Descenso Internacional del Sella. Kajakarze z całego świata ścigają się na ostatnich dwudziestu kilometrach rzeki – kto pierwszy pokona tę odległość, wygrywa.

W centrum miasteczka zwracają uwagę okazałe domy mieszkańców, którzy wrócili z emigracji w Ameryce Północnej, gdzie dorobili się majątku (tak samo jak np. w Llanes). Największą atrakcją Ribadeselli, oprócz plaż, jest jaskinia Tito Bustillo, znana z malowideł pochodzących sprzed 35 tysięcy lat. Malowidła przedstawiają głównie konie. Zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem, trwa godzinę. Zabronione jest robienie zdjęć, zaleca się rezerwację biletu online z dużym wyprzedzeniem, ponieważ chętnych do zwiedzania nie brakuje, a obowiązują limity wejść.

Na koniec warto wejść na wzgórze Monte Corbera, na szczycie którego znajduje się pustelnia i skąd można podziwiać piękne widoki.

Dojazd pociągiem: Miasteczko Ribadesella leży na trasie linii wąskotorowej Santander – Oviedo. Zatrzymuje się tu tylko kilka pociągów dziennie.

Ribadesella

Ribadesella (fot. Raúl AB, CC-BY-ND, flickr.com)

Cudillero

Malowniczo położona tradycyjna wioska rybacka. Kolorowe domki wznoszące się na zboczu wzgórza, labirynt wąskich, stromych uliczek, senna atmosfera i przystań nad morzem. Spokojne miejsce na spacer i degustację świeżych ryb. Z kilku tutejszych punktów widokowych można podziwiać piękne widoki. We wsi nie ma jakichś szczególnych zabytków (może poza kościołem św. Piotra z XVI wieku), należy jednak do najpiękniejszych miejsc Asturii jako całość.

W pobliżu bardzo ładne plaże zlokalizowane wśród klifów.

Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Cudillero położona jest kilometr od centrum wsi. Zatrzymują się tu pociągi regionalne Gijón – Cudillero.

Cudillero

Cudillero (fot. Person with no name, CC-BY-SA, flickr.com

Taramundi

Wieś położona przy granicy Asturii i Galicji, w pobliżu Rezerwatu Biosfery Oscos. Otoczone przez góry, w okolicy można natrafić również na pastwiska i chaty kryte strzechą, zbudowane w taki sposób, aby chronić bydło i ludzi przed niesprzyjającą pogodą i osuwiskami.

W Taramundi można zapoznać się z tajnikami zanikających rzemiosł. Wieś słynie z wyrobu wysokiej jakości tkanin, noży i rękodzieła, o czym przypomina między innymi rzeźba noża o długości 7,20 m oraz działające na skraju wsi Muzeum Sztućców. Wokół wsi wytyczony malownicze szlaki pisze i rowerowe wzdłuż krystalicznie czystych strumieni, gór oraz starych młynów. W jednym z młynów utworzono Muzeum Młynarstwa.

3,5 kilometra od centrum wsi warto zobaczyć Park Etnograficzny Os Teixois.

Dojazd pociągiem: Do Taramundi nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja to Vegadeo Pueblo (20 km), gdzie zatrzymują się pociągi Ferrol – Oviedo (w trakcie opracowywania artykułu kursowała jedna para pociągów dziennie).

Taramundi

Stary Młyn w Taramundi (fot. Laura Suarez, CC-BY-SA, flickr.com)

Cabo de Peñas

Cabo de Peñas to nazwa cypla wysuniętego w Morze Kantabryjskie, położonego na północny zachód od Gijón. Cypel jest obszarem krajobrazu chronionego – tutejszy krajobraz tworzą majestatyczne klify o wysokości ponad stu metrów, z których można podziwiać zatoczki i plaże. Spacerując na północ mijamy senne wioski rybackie. Spacer po cyplu kończymy w najdalej wysuniętym na północ punkcie Półwyspu Iberyjskiego, gdzie znajduje się jedna z największych atrakcji Cabo de Peñas – latarnia morska działająca od 1852 roku.

Cabo de Peñas to wiele kilometrów szlaków turystycznych oferujących spektakularne widoki. Zasłużenie kończy listę Największe atrakcje Asturii.

Dojazd pociągiem: Cypel rozciąga się na północ od Gijón, wspomniana latarnia morska leży 30 kilometrów od największego miasta Asturii. Najbliższa stacja kolejowa to Candás, gdzie dojeżdżają pociągi Gijón – Cudillero. Z Candás do latarni jest 14 kilometrów, część trasy można pokonać autobusem.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Cabo Penas

Widoki z klifów (fot. David Sanz, CC-BY-ND, flickr.com)

%d bloggers like this: