Kolej na Podróż

Największe atrakcje Litwy – 10 miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Litwa to sąsiad Polski, kraj wydaje się, że bardzo dobrze znany. W artykule krótko przedstawię największe atrakcje Litwy. Większość z tych atrakcji na pewno znacie, mam jednak nadzieję, iż chociaż kilka z nich będzie nowością dla części czytelników. Lista nie wyczerpuje atrakcji turystycznych, w założeniu ma zmotywować planujących podróż do poszukiwania obszernych informacji o konkretnych miejscach w internecie.

Litwa - artykuły na blogu
1. Kolej na Litwie - przewodnik dla pasażerów
2. Jak dojechać na Litwę
3. Największe atrakcje Litwy
4. Ciekawostki o Litwie
Wilno

Stolica Litwy i bardzo dobra baza wypadowa do wycieczek koleją. Dużo zabytków sakralnych, miejsca ważne dla Polaków. Na blogach i portalach turystycznych bardzo promowana jest dzielnica Zarzecze, gdzie utworzono mikropaństwo – Republikę Zarzecza z własną konstytucją. Z prawdziwych zabytków i atrakcji należy wymienić najważniejsze: Basztę Giedymina, bazylikę archikatedralną św. Stanisława Biskupa i św. Władysława i cmentarz na Rossie. Lista zabytków i atrakcji Wilna jest bardzo długa. Wilno nieźle wypada także pod względem oferty muzealnej – dla miłośników kolei przygotowano Muzeum Kolejnictwa, zwykli turyści powinni odwiedzić Litewskie Muzeum Narodowe, Muzeum Ofiar Ludobójstwa, czy Muzeum Adama Mickiewicza.

Dojazd pociągiem: Wilno to ważny węzeł kolejowy i najważniejsza stacja kolejowa na Litwie. W trakcie opracowywania artykułu (2021) nie kursował bezpośredni pociąg z Polski do Wilna, trwała natomiast budowa kolejnego odcinka linii kolejowej Rail Baltica z Kowna do Wilna, co daje nadzieję na uruchomienie takiego połączenia w przyszłości.

Największe atrakcje Litwy - Wilno

Wilno (fot. Makalu, pixabay.com)

Zamek w Trokach

Zamek malowniczo położony na wyspie nad jeziorem. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, nie tak dawno odbudowany praktycznie z ruin. Do zamku prowadzi kładka nad jeziorem, w środku można zobaczyć Muzeum Historii. W Trokach warto zobaczyć domy karaimskie oraz kościół Narodzenia NMP i Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy; w pobliskim Zatroczu Pałac Tyszkiewiczów. Przed pandemią było tłoczno i bardzo komercyjnie.

Dojazd pociągiem: Kursują pojedyncze pociągi Wilno – Troki. Przystanek kolejowy w Trokach znajduje się 3 kilometry od zamku. Pociąg jedzie szybko, wygodnie, ale połączeń jest zbyt mało (poza sezonem 3 pociągi dziennie).

Troki

Zamek w Trokach (fot. Tomasauga, Pixabay.com)

Połąga

Najbardziej znany litewski kurort położony nad Morzem Bałtyckim. Popularna miejscowość wypoczynkowa nie tylko wśród Litwinów. Jeśli komuś znudzi się plażowanie, powinien zobaczyć Muzeum Bursztynu w Pałacu Tyszkiewiczów i Muzeum Kurortu. Na uwagę zasługuje także zadbany park botaniczny. Najważniejszy zabytek Połągi to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (1897-1907). W Połądze i okolicy natrafimy na drewniane domy i stare chałupy.

Dojazd pociągiem: Do Połągi nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się w Kretyndze (12 kilometrów), jednak łatwiej dostać się do Połągi busem lub autobusem z Kłajpedy (26 km). Jeśli zdecydujecie się wysiąść w Kretyndze, gdzie zatrzymują się pociągi Wilno – Kłajpeda, warto zobaczyć muzeum etnograficzne z oranżerią utworzone w tamtejszym Pałacu Tyszkiewiczów. W Kłajpedzie z kolei należy zobaczyć pozostałości po zamku (muzeum), Litewskie Muzeum Morza i nieduże Stare Miasto.

Połąga

Pałac Tyszkiewiczów w Połądze (fot. Kévin Veau, bez licencji, flickr.com)

Druskienniki

Najbardziej znane litewskie uzdrowisko, popularne również wśród Polaków. Położone w pobliżu granic litewsko-białoruskiej i litewsko-polskiej, w okolicy uzdrowiska rozpościera się Dzukijski Park Narodowy. Poza zakładami uzdrowiskowymi warto zobaczyć Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, drewniane wille – na tle innych wyróżnia się Willa Kiersnowskich, gdzie mieści się Muzeum Miejskie oraz Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”.

Z innych atrakcji należy wymienić jedyną na Litwię kolej gondolową o długości 1161 metrów łączącą park wodny z kompleksem Snow Arena po drugiej stronie Niemna. Podczas trwającego 7 minut przejazdu można podziwiać panoramę uzdrowiska, zakole Niemna oraz Dzukijski Park Narodowy. Snow Arena to całoroczny ośrodek sportów zimowych z doskonale przygotowanym krytym stokiem narciarskim. Obok działa tor gokartowy.

Dojazd pociągiem: Obecnie do Druskiennik nie da się dojechać pociągiem. Przez miasto przebiega linia kolejowa Wilno – Grodno, po której od lat nie są prowadzone przewozy pasażerskie. Kilka lat temu pojawiła się informacja, że planowany jest remont linii w celu reaktywacji przewozów pasażerskich z możliwością utworzenia połączenia kolejowego Grodno – Wilno, które byłoby skomunikowane z pociągiem Grodno – Kraków przez Białystok.

Góra Krzyży

Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Litwy. Znajduje się we wsi Jurgaičiai, około 10 kilometrów od miasta Szawle. Pierwsze krzyże zaczęto stawiać w tym miejscu już na początku XV wieku po przyjęciu chrztu przez Żmudzinów; niedługo potem wybudowano na wzgórzu kaplicę. Litwini przynosili na wzgórze krzyże po doniosłych wydarzeniach historycznych, poźniej również z innych okazji. Władze ZSRR bezskutecznie próbowały zniszczyć to miejsce. W 1993 roku na wzgórzu mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II. Miejsce należy do litewskich symboli narodowych. Podobno liczba krzyży wynosi około stu tysięcy.

Dojazd pociągiem: Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w mieście Szawle, położonym około 10 kilometrów od Góry Krzyży. W Szawlach zatrzymują się pociągi Wilno – Kłajpeda, samo miasto może być dobrą bazą wypadową do wycieczek kolejowo-autobusowych po okolicy. W pobliże Góry Krzyży można dojechać autobusem, aczkolwiek większość turystów i pielgrzymów przyjeżdża własnymi samochodami.

Góra Krzyży

Góra Krzyży pod Szawlami (fot. dehaney, Pixabay.com)

Skansen w Rumszyszkach

Największy skansen na Litwie i jeden z największych w Europie, rozpościerający się na powierzchni 195 hektarów. Zabytkowe budynki z różnych regionów Litwy – najstarsze z drugiej połowy XVIII wieku, najmłodsze z początku XX wieku. Największą atrakcją jest Miasteczko z ryneczkiem. Poza sezonem większość budynków jest zamknięta. Skansen zbiera doskonałe recenzje wśród zwiedzających. Nie mogło go więc zabraknąć na liście „Największe atrakcje Litwy”.

Dojazd pociągiem: Skansen w Rumszyszkach położony jest około 25 kilometrów od Kowna. Dojazd pociągiem teoretycznie jest możliwy, lecz to raczej rozwiązanie dla miłośników przygód. Najbliższy przystanek kolejowy to Pravieniškės, oddalony o 4,5 kilometra od skansenu. Jest to przystanek bez jakiejkolwiek infrastruktury typu poczekalnia lub toaleta, do skansenu należy iść pieszo poboczem drogi. Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe Wilno – Kowno. Z Kowna dojedziemy do skansenu marszrutkami, lub autobusami międzymiastowymi zatrzymującymi się na przystanku przy ruchliwej głównej drodze (2 km od skansenu).

Mierzeja Kurońska

Litewska częśc wąskiego pasu oddzielającego Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego oferuje szereg interesujących atrakcji, między innymi Park Narodowy Nerynga, miasteczko Nida, czy wydmy. Długie szlaki rowerowe, lasy, dzika przyroda, malownicze wioski – niestety, w wielu miejscach jest drogo, bo tereny te upodobali sobie Niemcy.

Dojazd pociągiem: Na półwyspie nie ma linii kolejowych. Najbliższa stacja kolejowa to Kłajpeda. Stacja jest oddalona o 3 kilometry od Smiltynė, części Kłajpedy położonej na Mierzei Kurońskiej. Pomiędzy centrum Kłajpedy a Smiltynė kursują promy. Po Mierzei Kurońskiej najlepiej poruszać się rowerem, kursują też autobusy. Do Kłajpedy dojeżdżają pociągi z Wilna, z Polski łatwiejszy jest dojazd autobusem z Kowna.

Nida

Nida (fot. Makalu, Pixabay.com)

Kowno

Drugie pod względem wielkości miasto Litwy nie robi takiego wrażenia jak Wilno, lecz również ma wiele do zaoferowania. Z dworca kolejowego do największych atrakcji w centrum należy pokonać ponad dwa kilometry. Najważniejszy zabytek to zrekonstruowany zamek. Zabytki świeckie to Dom Perkuna, ratusz miejski, Pałac Prezydencki, pozostałości twierdz Fort 7 i Fort 8. Kowno może się pochwalić licznymi zabytkami sakralnymi, między innymi katedrą św. Piotra i Pawła, najstarszym w mieście kościołem Wniebowzięcia NMP, kościołem św. Michała Archanioła, czy zespołem klasztornym Jezuitów. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym jest klasztor kamedułów w Pożajściu, położony na przedmieściach Kowna, około 10 kilometrów od centrum miasta. Oferta muzealna również jest urozmaicona – Litewskie Muzeum Lotnictwa, Muzeum Wojskowe, Muzeum Literatury, bunkier atomowy KGB i kilka mniejszych placówek. Miłośnicy kolei powinni zobaczyć dwie koleje linowo-terenowe (nie wiem, czy są jeszcze czynne), natomiast dla rodzin z dziećmi przygotowano ogród zoologiczny i ogród botaniczny Uniwersytetu Witolda Wielkiego.

Dojazd pociągiem: do Kowna dojedziey pociągiem weekendowym Białystok – Kowno. Do miasta doprowadzono linię normalnotorową, dzięki czemu można mieć nadzieję na uruchomienie dodatkowych pociągów z Polski.

Kowno

Zrekonstruowany zamek w Kownie (fot. Pudelek, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Auksztocki Park Narodowy

Najstarszy litewski park narodowy, położony w pobliżu granicy z Łotwą i Białorusią. Lasy i jeziora połączone strumieniami, szlaki turystyczne, wyznaczone pola kampingowe. Do największych atrakcji na terenie parku należą drewniany kościół w Palušė, Muzeum Pszczelarstwa we wsi Stripeikiai i Góra Łady (Ladakalnis), gdzie dawniej składano ofiary, a obecnie to punkt widokowy. Tereny Auksztockiego Parku Narodowego bywają nazywane „Krainą Tysiąca Jezior”.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja to Ignalina w miasteczku Ignalino. Zatrzymują się na niej pociągi osobowe Wilno – Turmont (Turmantas). Ze stacji do parku trzeba pokonać około 4-5 kilometrów. Ignalińska Elektrownia Jądrowa znajduje się w innym miejscu, kilkadziesiąt kilometrów na wschód.

Palušė

Drewniany kościół w Palušė (fot. Dan, CC-BY-SA, flickr.com)

Wisaginia

Mniej znana atrakcja turystyczna, z każdym rokiem coraz bardziej zyskująca na popularności. Miasto wybudowane w 1975 roku dla pracowników pobliskiej Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej w miejscu niewielkiej wsi. W czasach powstania było nowoczesnym miastem położonym wśród lasów i nad brzegiem jeziora z szerokimi ulicami, przedszkolami, szkołami, dobrze zaopatrzonymi sklepami. Po zamknięciu w 2009 roku Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej stopniowo podupadało; z miasta wyjechało dużo młodych ludzi. W zamkniętej elektrowni jądrowej kręcono część zdjęć do serialu „Czarnobyl” wyprodukowanego przez HBO, a elektrownię można zwiedzać z przewodnikiem, dzięki czemu również do miasta przyjeżdża coraz więcej turystów. Wisaginia zasłużenie więc znalazła się na liście „Największe atrakcje Litwy”.

Dojazd pociągiem: na stacji Wisaginia zatrzymują się pociągi Wilno – Turmont.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Wisaginia

Widok na jedno z osiedli w mieście Wisaginia (fot. VietovesLT, CC-BY-SA, WIkimedia Commons)

%d bloggers like this: