Kolej na Podróż

Okolice Budapesztu – 10 miejsc na jednodniową wycieczkę

Po zapoznaniu się z atrakcjami węgierskiej stolicy warto zwiedzić również okolice Budapesztu. Przygotowałem artykuł z propozycjami jednodniowych wycieczek z Budapesztu, przy czym założyłem, że środkiem transportu będzie pociąg.

Dzięki dobrej sieci połączeń uwzględniłem nie tylko bezpośrednie okolice Budapesztu, lecz również miasta oddalone o ponad 100 kilometrów, jak Kecskemet i Győr. Najważniejsze kryterium to czas dojazdu pociągiem; w artykule znalazły się miejsca na jednodniowe wycieczki z Budapesztu, do których czas przejazdu pociągiem ze stacji początkowej w Budapeszcie nie przekraczał 90 minut. Można więc uznać, że trochę przesadziłem tytułując artykuł „Okolice Budapesztu”, lecz z punktu widzenia turysty chcącego zwiedzić interesujące miejsca, jest on trafiony.

Pierwsze trzy pozycje propozycji na jednodniowe wycieczki z Budapesztu dublują się artykułem „Największe atrakcje Węgier”, ponieważ te Szentendre, Ostrzyhom i Wyszehrad należą również do najpopularniejszych atrakcji kraju wśród turystów z całego świata, należy więc spodziewać się tłoku.



Szentendre

Wspomniane na wstępie nieduże miasto (26 tysięcy mieszkańców); popularny cel wycieczek jednodniowych z Budapesztu. W miasteczku dawniej osiedlali się uchodźcy z Serbii, co widać po architekturze przypominającej miejscami Wojwodinę i Cerkwii Belgradzkiej. Miejsce oblężone przez turystów, działają tu liczne muzea, z których należy polecić położony na peryferiach miasteczka skansen. Zwarta zabudowa – serce miasta to Fő tér z krzyżem morowym upamiętniającym zarazę z 1763 roku. W mieście znanym z wielokulturowości do dziś działają 4 cerkwie.

Duża częśc muzeów poświęcona jest węgierskim artystom. Najpopularniejsze z nich to Muzeum Ceramiki Margit Kovács nawiązującej w swojej twórczości do sztuki ludowej. Dla miłośników transportu przygotowano Muzeum Komunikacji Miejskiej z wystawą autobusów i tramwajów, dużą popularnością cieszy się też Muzeum Marcepanu z kawiarnią. W centrum niska zabudowa, malownicze uliczki, mnóstwo straganów z pamiątkami i niestety, mnóstwo turystów.

Dojazd pociągiem: z Budapesztu do Szentendre dojedziemy kolejką podmiejską HEV. W pociągach nie ma toalet.

Największe atrakcje Węgier

Szentendre (fot. Jorge Gobbi, CC-BY-SA, flickr.com).

Ostrzyhom

Kolejne z niedużych miast (30 tysięcy mieszkańców), doskonałych na jednodniową wycieczkę z Budapesztu. Ostrzyhom, po węgiersku Esztergom, znane jest z monumentalnej Bazyliki Ostrzyhomskiej (Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha) zbudowanej w latach 1822-1856 na miejscu bazyliki św. Wojciecha zniszczonej przez Turków. Bazylika jest największym kościołem na Węgrzech i znajduje się w pierwszej dwudziestce kościołów w Europie. Pod kopułą bazyliki udostępniono taras widokowy, z którego rozpościera się widok na zakole Dunaju i słowackie Štúrovo.

Tuż obok katedry znajduje się Zamek Arpadów, który zbiera jednak raczej negatywne recenzje wśród podróżników. W centrum miasta warto pospacerować po uliczkach z niską zabudową, zwiedzając po drodze zabytki sakralne. Na okolicznych wzgórzach utworzono punkty widokowe. Zwraca uwagę duża liczba rzeźb i pomników (między innymi pomnik Jana III Sobieskiego).

Dojazd pociągiem: kursują bezpośrednie pociągi regionalne Budapeszt – Ostrzyhom. Można również wysiąść po słowackiej stronie na stacji Štúrovo i przejść 5 kilometrów w stronę granicy węgierskiej lub podjechać autobusem, o ile będą kursować po pandemii. Štúrovo i Ostrzyhom łączy Most Marii Walerii łączący brzegi Dunaju od 1895 roku. Kilkakrotnie niszczony i odbudowany, ma około 517 metrów długości.

Esztergom

Widok na bazylikę i zamek (fot. artbejo, Pixabay.com)

Wyszehrad

Malowniczo położony przy rozwidleniu i zakolu Dunaju Wyszehrad słynie z zamku, na którym spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1335 roku, drugie w 1339 roku Podczas spotkań negocjowano wspólne stanowiska w sprawach politycznych i gospodarczych. Do tych spotkań nawiązuje dzisiejsza Grupa Wyszehradzka.

Z dawnego Zamku Wysokiego pozostały ruiny górujące nad miastem, z których roztacza się widok na okolicę. Można również zwiedzić Wieżę Salomona. Niżej znajduje się stanowisko archeologiczne z Pałacem Królewskim zniszczonym przez najeźdźców, obecnie częściowo odkopany i odbudowany mieści się w nim Muzeum Macieja Korwina, z którego inicjatywy zbudowano ten pałac. Prace archeologiczne trwają od 1934 roku.

Inne interesujące miejsca w Wyszehradzie to Pałac Pálffych, kościół św. Jana Chrzciciela i brama zbudowana w miejscu średniowiecznych murów. W pobliżu tor saneczkowy.

Dojazd pociągiem: Wyszehrad oddalony jest o około 35 kilometrów od Budapesztu. Po drugiej stronie Dunaju, w mieście Nagymaros, znajduje się stacja kolejowa Nagymaros-Visegrád. Na przystani promowej niedaleko stacji można skorzystać z promu, który przewiezie podróżnych do Wyszehradu. Na stacji zatrzymują się pociągi międzynarodowe oraz pociągi regionalne Budapeszt – Szob. Większość turystów przyjeżdża do Wyszehradu autobusami Volanbusz z Budapesztu; przejazd trwa około godzinę (pociągiem tyle samo).

Wyszehrad

Widok z promu na Zamek Wysoki Fot. Andrew Moore, CC-BY-SA, flickr.com

Győr

Średniej wielkości miasto (ponad 130 tys. mieszkańców), ważny ośrodek przemysowy, administracyjny i kulturalny. Historia miasta sięga V wieku p.n.e., kiedy istniała tu celtycka osada Arrabona.

Győr to jedno z najładniejszych węgierskich miast, przynajmniej jeśli chodzi o centrum, bo nie brakuje blokowisk, a dworce kolejowy i autobusowy nie należą do wizytówek miasta.

W śródmieściu nie brakuje zabytków świeckich i sakralnych. Uwagę przykuwa budynek ratusza z 1900 roku, Stary Ratusz z XVIII wieku, Pałac Esterházych. Najważniejsze zabytki sakralne to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztor karmelitów z XVIII wieku, kościół karmelitów i synagoga.

Dawniej centrum miasta położone było na wzgórzu Káptalan, w miejscu gdzie zbiegają się rzeki Dunaj i Rába.

W mieście warto zwiedzić także niewielki ogród zoologiczny.

Osobiście polecam Győr. Centrum nie jest ani małe, ani duże, zwiedza się przyjemnie – zabudowa zwarta, malownicze zakątki i uliczki, tylko ceny noclegów wysokie.

Dojazd pociągiem: Győr to ważny węzeł kolejowy. Kursują tu pociągi pospieszne i międzynarodowe z Budapesztu do Wiednia, ostatnio także pociąg Regiojet Praga – Budapeszt. Dworzec kolejowy leży bardzo blisko najważniejszych zabytków i atrakcji. Dojazd pociągiem z Budapesztu zajmuje około 80 minut.

Győr

Győr

Kecskemet

Średniej wielkości miasto (110 tys. mieszkańców), często wybierane jako nocleg tranzytowy przez Polaków udających się samochodem na południe Europy – blisko dworca i centrum można znaleźć noclegi w niewygórowanej cenie. Słowo „Kecske” znaczy „koza”, a „met” „dzielnica”. Region znany jest z produkcji pálinki.

Kecskemet to miasto o długiej historii, którego większość zabytków została zniszczona podczas trzęsienia ziemi 11 lipca 1911 roku. Najważniejsze zabytki to ratusz w stylu secesyjnym z lat 1893–1897, stojący tuż obok Wielki Kościół (1774–1806) z dzwonnicą o wysokości 74 m, kościół franciszkański z z XIV wieku, bardzo ładny budynek Teatru Józsefa Katona z 1896 roku i synagoga zamieniona w centrum handlowo-konferencyjne.

Z najnowszych atrakcji należy wymienić udostępnioną niedawno do zwiedzania fabrykę pálinki, Muzeum Fotografii, Muzeum Sztuki Węgierskiej, zwierzyniec i niewielki, zaniedbany skansen – pozostałość po malowniczej linii kolejki wąskotorowej Kecskemét – Kiskőrös, która mogłaby być jedną z największych atrakcji Węgier.

Dojazd pociągiem: jeśli planujemy zwiedzać okolice Budapesztu, Kecskemet powinien znaleźć się na naszej liście. Na stacji Kecskemet zatrzymują się pociągi Intercity Budapeszt – Segedyn. W sumie można zwiedzić oba miasta, ale będzie to trochę kosztowało.

Kecskemet

Ratusz i Wielki Kościół w Kecskemet (fot. bree88, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Gödöllő

Gödöllő położone jest około 30 kilometrów od Budapesztu. Do trzydziestotysięcznego miasta zjeżdżają turyści z całego świata, aby zobaczyć Pałac Królewski z ogrodami. W ostatnim czasie Pałac Królewski przeszedł gruntowną rekonstrukcję i wygląda bardzo ładnie. W środku pałacu nie można robić zdjęć, a bilety stosunkowo drogie, więc większość osób zadowala się zwiedzaniem ogrodów przypałacowych.

Na peryferiach miasta rozległy ogród dendrologiczny, na terenie którego w sezonie kursuje kolej wąskotorowa. Jeszcze w innej części miasta znajduje się sanktuarium maryjne.

Dojazd pociągiem: do Gödöllő dojedziemy licznymi pociągami regionalnymi z Budapesztu oraz linią nr 8 kolei HEV. W pociągach kolei HEV nie ma toalet.

Godollo

Pałac Królewski w Gödöllő (fot. andrei rus, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Mogyoród

Mogyoród to miasteczko oddalone o około 6 kilometrów od granic Budapesztu. Jeśli chodzi o zabytki, to poza trzema kościołami nie ma nic do zaoferowania, w historii zapisało się bitwą pod Mogyoród 14 marca 1074 roku, kiedy wojska pretendentów do tronu Gejzy i Władysława pokonały armię Salomona.

Turyści przyjeżdżają do Mogyoród głównie na wyścigi odbywające się na torze formuły 1 Hungaroring (nie tylko formuły 1). O ile dobrze zrozumiałem z informacji na topornie zredagowanej stronie internetowej, istnieje możliwość zwiedzania toru dla grup.

Druga atrakcją Mogyoród jest park wodny Aquarena, położony tuż obok toru formuły 1. Park wodny z licznymi zjeżdżalniami zbiera wysokie oceny wśród turystów.

Dojazd pociągiem: 2 kilometry od toru Hungaroring i parku wodnego znajduje się przystanek kolei podmiejskiej o nazwie Szilasliget. Można również wysiąść na następnej stacji – Mogyoród, do Hungaroringu trzeba wtedy przejść 5 kilometrów, a do centrum miasteczka 3 kilometry. Lepszy jest dojazd autobusami komunikacji publicznej.

Hungaroring

Hungaroring (fot. Krémer Krisztián, CC-BY-ND, flickr.com)

Vác

Nieduże miasto (33 tys. mieszkańców) leżące nad Dunajem. Centrum Vác jest doskonale widoczne z pociągów jadących z Bratysławy do Budapesztu, które zatrzymują się również na tutejszej stacji kolejowej.

Zalety Vác to ładne, zadbane centrum, liczne zabytki sakralne (w tym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła z XVIII w.), przyjemna atmosfera, dużo zieleni. Ze świeckich zabytków i atrakcji należy wymienić jedyny na Węgrzech Łuk Triumfalny z 1764 roku, wieża należąca do dawnych obwarowań miejskich, fundamenty kościoła św. Michała z XIII wieku na głównym placu.

Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Vác zatrzymują się liczne pociągi podmiejskie z Budapesztu i pociągi międzynarodowe kursujące pomiędzy Bratysławą a Budapesztem.

Vac

Główny plac w Vác (fot. Stipkovits7, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Székesfehérvár

Warte odwiedzenia miasto liczące około 100 tysięcy mieszkańców. Najstarsze miasto na Węgrzech, pierwsza stolica Węgier, ośrodek przemysłowy znany z produkcji autobusów Ikarus, kibicom sportu znany z klubu piłki ręcznej.

Székesfehérvár posiada bardzo ładne, zadbane zabytkowe centrum. W przeciwieństwie do przedmieść nie ucierpiało podczas II wojny światowej. Liczne zabytki sakralne, między innymi katedra św. Stefana, Pałac Biskupi, kościół cystersów z połowy XVIII wieku, czy ruiny średniowiecznej katedry Panny Marii, gdzie koronowano węgierskich królów.

Najważniejsze zabytki świeckie to Zamek Boryego budowany przez 40 lat przez Jenő Boryego z pomocą dwóch współpracowników – mieszanina różnych stylów architektonicznych, unikalna dzielnica serbska, która zachowała swój charakter i nazywana jest „serbskim skansenem”, ratusz oraz Pałac Zichych. Dodatkowe atracje to dokładny zegar kwietny, a także rozległy park miejski.

Dojazd pociągiem: dworzec kolejowy w Székesfehérvárze położony jest około 1,5 km od zabytkowego centrum miasta. Zatrzymują się tu liczne pociągi z Budapesztu wszystkich kategorii.

Wycieczki jednodniowe z Budapesztu

Székesfehérvár (fot. Janos Korom Dr., CC-BY-SA, flickr.com)

Veszprém

Stolica komitatu, miasto oddalone od Budapesztu o około 100 kilometrów, do którego dojedziemy pociągiem w niecałe 90 minut. Dobra propozycja na jednodniową wycieczkę z Budapesztu razem z Székesfehérvárem w jeden dzień.

Według legend miasto zostało założone na siedmiu wzgórzach. Najważniejsze z nich to Wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się większość zabytków architektonicznych miasta, w tym Pałac Arcybiskupi, katedra św. Stefana i Wieża Ogniowa obok dawnej remizy strażackiej. Ofertę uzupełnia kilka muzeów.

Poza Wzgórzem Zamkowym dominuje zabudowa z wielkiej płyty. Wśród blokowisk co jakiś czas mignie kościół (jak np. kościół pw. św. Małgorzaty), w centrum, blisko Wzgórza Zamkowego duże wrażenie robi wnętrze Teatru Petőfiego, budynek władz komitatu, czy budynek Muzeum Regionalnego Laczkó Dezső. Poza centrum duży park miejski z ogrodem zoologicznym, ruinami klasztoru i wieżą widokową.

Dojazd pociągiem: na stacji Veszprém zatrzymują się liczne pociągi z Budapesztu i Győr. Dworzec kolejowy położony jest daleko od najważniejszych zabytków – około 4 kilometry. Wizytówką miasta jest także wiadukt kolejowy nad rzeką Sed.

Okolice Budapesztu

Veszprém – widok na miasto (fot. Attila Nobik, CC-BY-SA, flickr.com)

W artykule nazwanym „Okolice Budapesztu” przedstawiłem miejsca bardzo dobre na jednodniowe wycieczki z Budapesztu pociągiem. To 10 najważniejszych miejsc. Można do nich dodać jeszcze opactwo Pannonholma, gdzie jednak czas przejazdu przekroczy 90 minut, które były warunkiem umieszczenia na liście, a osoby lubiące przeciętne miasta bez szczególnych atrakcji mogą rozważyć wizytę w Cegled (35 tys. mieszkańców). To jedno z miast, które można zwiedzić, ale spokojnie można pominąć. Najważniejsze zabytki skupiają się wokół placu Lajosa Kossutha – warto zobaczyć między innymi ratusz, budynek Sądu Rejonowego i zabytki sakralne. W 1849 roku miasto przez tydzień było siedzibą węgierskiego rządu. Pojedyncze ładne budynki w różnych częściach miasta. Na peryferiach miasta – 7 kilometrów od dworca kolejowego, niedaleko stacji Budai ut (zatrzymują się tu pociągi podmiejskie Budapeszt – Cegled) położony jest kamping i popularne kąpielisko termalne.

W Cegled zatrzymują się pociągi podmiejskie i Intercity z Budapesztu jadące w stronę Szolnok i Segedyna. Dojazd z Budapesztu trwa około 40 minut, pociągi kursują bardzo często. Ładny dworzec kolejowy. Z dworca kolejowego do centrum trzeba przejść około 2 kilometry.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Budapeszt

Budapeszt (fot. Jstolp, Pixabay.com)

%d bloggers like this: