Kolej na Podróż

Pociągiem z Gliwic – 35 miejsc na wycieczkę jednodniową

Gliwice to ciekawe i warte odwiedzenia miasto z licznymi atrakcjami. To także ważny węzeł kolejowy. Pociągiem z Gliwic dojedziemy do największych polskich miast, zatrzymują się tu pociągi wszystkich kategorii. W artykule krótko przedstawiłem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Gliwic z uwzględnieniem miejsc, do których z Gliwic dojedziemy pociągami regionalnymi w ciągu około dwóch godzin. Do niektórych miejsc lepiej dojechać autobusami ZTM, jadąc do innych trzeba się przesiąść w Katowicach. Sytuację trochę komplikuje brak wspólnych biletów sieciowych Kolei Śląskich i Polregio.




 

Pociągiem z Gliwic – spis treści

1. Kierunek Częstochowa
2. Kierunek Opole i Brzeg
3. Kierunek Kraków
4. Kierunek Żywiec
5. Kierunek Oświęcim
6. Kierunek Tarnowskie Góry
7. Kierunek Nysa
8. Kierunek Racibórz i Rudy
9. Kierunek Olkusz

Strona główna —> Pociągiem po Polsce

Zastrzeżenie

Nie podaję odnośników do stron muzeów i innych atrakcji, ponieważ nie byłbym w stanie kontrolować, czy odnośniki są aktualne. Jeśli moje informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Gliwice - dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Gliwicach

1. Kierunek Częstochowa

Pociągi Kolei Śląskich z Gliwic do Częstochowy przez Katowice kursują często i cechują się wysokim obłożeniem. Za Zawierciem podróż momentami się dłuży. Na trasie znajdziemy dużo miejsc wartych odwiedzenia, możliwa jest również przesiadka w Katowicach na pociągi do Krakowa, Oświęcimia, ewentualnie Olkusza. Na liście pomijam Chorzów, bowiem stacja Chorzów Batory położona jest daleko od najważniejszych atrakcji miasta.

Zabrze – miasto pod względem zabudowy takie sobie, choć w różnych częściach miasta natrafimy na ciekawe zabytki. Blisko dworca należy wymienić budynek Poczty Polskiej i Stalowy Dom, natomiast najbardziej znana atrakcja – kopalnia Guido – oddalona jest od dworca kolejowego o około 2 kilometry (dojazd tramwajem). Trochę bliżej znajduje się Sztolnia Królowej Luizy, a tuż obok niej Muzeum Techniki Wojskowej. W Zabrzu znajdziemy także Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, ogród botaniczny, dla odważnych i ambitnych polecam wycieczkę do dzielnicy Biskupice. Najnowsza atrakcja to tereny pokopalniane zaadaptowane na instytucję kultury „Stara Kopalnia”.

Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Świętochłowice (fakultatywnie) – z przystanku kolejowego jest niedaleko do interesującego Muzeum Powstań Śląskich. Ciekawa, tradycyjna śląska zabudowa familokowa, ale niebezpiecznie.

Katowice – stolica województwa śląskiego w ostatnich dekadach przeszła dużą zmianę. Na pozór brzydkie miasto kryje wiele ciekawych miejsc dla ambitnych turystów, lubiących odkrywać mało znane zabytki. Zwykły turysta przyjeżdżający na jednodniową wycieczkę powinien zobaczyć Muzeum Śląskie z najróżniejszymi wystawami tematycznymi dotyczącymi Górnego Śląska, osiedle Nikiszowiec z charakterystyczną zabudową oraz w miarę możliwości Park Śląski. Do Muzeum Śląskiego z dworca idzie się pieszo 15 minut, mijając po drodze rynek, blok Superjednostkę oraz Spodek, natomiast na Nikiszowiec należy dojechać autobusem, a do Parku Śląskiego tramwajem. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego w Katowicach także znajdziemy miejsca warte odwiedzenia, np. Stary Dworzec, pierwszy katowicki Drapacz Chmur, zaniedbany cmentarz żydowski, czy gmach Urzędu Wojewódzkiego. Przed dłuższą wycieczką warto poznać historię Katowic i tutejszych osiedli.

Katowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Będzin – blisko centrum miasta i największych atrakcji położony jest ciekawy pod względem architektonicznym dworzec Będzin Miasto. W Będzinie warto zobaczyć Wzgórze Zamkowe z zamkiem i cmentarzem żydowskim. Ładnie wygląda z zewnątrz Pałacyk Mieroszewskich, w którym mieści się Muzeum Zagłębia (drogie bilety wstępu). Poza Wzgórzem Zamkowym szaro, ponuro, wysokie poczucie zagrożenia. Poza centrum popularnością cieszy się Góra Dorotka z kościołem św. Doroty na jej szczycie. Nową atrakcją jest podziemna trasa turystyczna.

Z Będzina można podjechać tramwajem do Czeladzi. Na granicy Będzina i Czeladzi widać stary cmentarz żydowski, w samej Czeladzi godne uwagi jest niewielkie centrum z kościołem pw. św. Stanisława, Muzeum Saturn i osiedle robotnicze w dzielnicy Piaski.

Zawiercie (fakultatywnie) – miasto przeciętne pod względem architektonicznym, natomiast turystów powinien zainteresować piękny dworzec kolejowy, majestatyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz dawne osiedle robotnicze z zachowanym układem urbanistycznym. Najciekawsze miejsce Zawiercia to źródło Warty w Kromołowie – dzielnicy miasta położonej 5 km od centrum, tam również znajduje się cmentarz żydowski. Z kolei w dzielnicy Skarżyce (6 km od centrum) zabytkowy kościół, formacje skalne, a dwa kilometry dalej, w Morsku, ruiny zamku. Z Zawiercia dojedziemy busami do zamku w Ogrodzieńcu.

Myszków + Żarki – w Myszkowie można jedynie zobaczyć dworzec kolejowy i kościół św. Mikołaja, natomiast łatwo stąd dojechać do o wiele ładniejszych Żarek, gdzie można zobaczyć szereg ciekawych zabytków i atrakcji – Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Muzeum Dawnych Rzemiosł, cmentarz żydowski, czy stare stodoły. W pobliżu pozostałości dawnych bunkrów, niedawno oddano do użytku ścieżkę pieszo-rowerową łączącą Żarki z zamkiem w Bobolicach.

Częstochowa – miejsce obowiązkowe dla każdego wierzącego. Najbardziej znane miejsce miasta to Jasna Góra, dokąd dojdziemy piechotą w 20-25 minut z dworca kolejowego. Oprócz Jasnej Góry w okolicach Śródmieścia warto zobaczyć Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Miejskie w ratuszu (+ ewentualnie oddziały) oraz Muzeum Produkcji Zapałek. W okolicach stacji Częstochowa Raków można zwiedzić Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej, a na wyremontowanym dworcu Częstochowa Stradom niewielkie Muzeum Historii Kolei. Ogólnie miasto zrobiło na mnie fatalne wrażenie, lecz jest to jedno z miejsc, które każdy Polak powinien odwiedzić.

Częstochowa

Jasna Góra z lotu ptaka (fot. dreamstime.com)

2. Pociągiem z Gliwic – Opole i Brzeg

Planując podróż pociągiem z Gliwic możemy wybrać się do Opola i Brzega. Oba miasta są warte odwiedzenia i warto je uwzględnić w planie wycieczki jednodniowej. Niestety, jeśli korzystamy z pociągów regionalnych, konieczna jest przesiadka na stacji Opole Główne. Pociągi jadą szybko. Pociąg Opole – Wrocław na odcinku Opole – Brzeg zwykle jest zatłoczony.

Strzelce Opolskie (fakultatywnie) – nieduże miasto, można zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć park miejski z ruinami zamku i odnowioną masztalarnią. Inne zabytki to ratusz, drewniany kościół pw. śś. Szymona i Judy i murowany kościół pw. św. Wawrzyńca.

Opole – dobra propozycja na wycieczkę jednodniową, jak i wycieczkę weekendową. Zabytkowy dworzec kolejowy położony jest blisko najważniejszych atrakcji centrum Opola. W ciągu jednego dnia możemy zobaczyć najważniejsze atrakcje centrum – ładny rynek, malowniczą Młynówkę, nazywaną Śląską Wenecją, park miejski z amfiteatrem, jak również wieżę dawnego zamku, z której można podziwiać panoramę centrum Opola.

Ofertę uzupełniają muzea – bardzo popularne Muzeum Polskiej Piosenki, mniej znane Muzeum Śląska Opolskiego, ponadto na peryferiach miasta warto zwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej – jeden z najładniejszych polskich skansenów. Jeśli nie lubimy muzeów, warto rozważyć odwiedzenie opolskiego ogrodu zoologicznego.

Brzeg – miasto znane z Zamku Książąt Piastowskich, przypominającego trochę Wawel, tylko w mniejszej skali. Z zabytkowego dworca kolejowego do zamku idzie się około 15 minut, po drodze przechodząc przez centrum miasta. Tu i ówdzie natrafimy na zabytkowe budynki. Naprzeciwko zamku stoi okazały kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, azaraz za nim kościół pw. św. Jadwigi – rodowe mauzoleum Piastów śląskich. W świątyni pochowano 43 władców tej dynastii, zachowały się 22 sarkofagi. Obok zwraca uwagę jeden z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w Polsce. Niedawno odnowiono elewację budynku.

Pociągiem po Opolszczyźnie

Widok na centrum Brzegu (fot. dreamstime.com)

3. Kierunek Kraków

Dobrym pomysłem na wycieczkę jednodniową jest także krótki wyjazd do Krakowa z przesiadką w Katowicach. Kraków to oczywiście miasto na weekend i dłużej, jednak nawet w jeden dzień można zobaczyć z zewnątrz najważniejsze atrakcje Starego Miasta, Kazimierza i Podgórza. Na odcinku Trzebinia – Kraków pociągi regionalne są zwykle zatłoczone, osobiście wybrałbym pociąg pospieszny na całą trasę.

Jaworzno Szczakowa (fakultatywnie) – półtora kilometra od dworca kolejowego rozpościerają się tereny spacerowe, wykreowane przez agencje reklamowe jako „Polskie Malediwy”, czyli tak zwany Park Gródek, jedna z największych polskich atrakcji turystycznych.

Krzeszowice (fakultatywnie) – dawne uzdrowisko. Rozpoczynamy tu podróż autobusem do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej z 1. połowy XVII wieku, położonym w Dolinie Eliaszówki, popularnej wśród miłośników wędrówek lesnuch. W pobliżu także ruiny imponującego Diabelskiego Mostu. Ruiny zamku Tenczyn położone są około 8 kilometrów od stacji w Krzeszowice w przeciwnym kierunku. Zamek zbudowany przez Tęczyńskich w 1. połowie XIV wieku po spaleniu przez Szwedów nie został odbudowany i opuszczony w XVIII wieku popadł w ruinę. Ruiny są bardzo dobrze zachowane. Do zamku jest trochę bliżej ze stacji Wola Filipowska, natomiast z Krzeszowic można dojechać busem lub autobusem. W ubiegłych latach, w sezonie letnim, MPK Kraków uruchamiało weekendową linię rekreacyjną z Krzeszowic. W samych Krzeszowicach do odwiedzenia dawny Park Zdrojowy z murowanym kościołem z połowy XIX wieku.

Kraków – stolica województwa małopolskiego tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Jeden dzień wystarczy na spacer po Starym Mieście, Kazimierzu, ewentualnie Podgórzu. Z dworca Kraków Główny do Rynku Głównego dojdziemy w ciągu około 15 minut. Po drodze mijamy Teatr Słowackiego, Planty, pozostałości murów miejskich, Barbakan i ulicę Floriańską. Warto wejść na wieżę Kościoła Mariackiego i przejść się wzdłuż kramów w Sukiennicach. Po Starym Mieście można spacerować godzinami lub udać się ulicą Grodzką na Wzgórze Wawelskie i Bulwary nad Wisłą. W Starym Mieście znajduje się kilkanaście muzeów; najbardziej znane to Muzeum Czartoryskich, Muzeum Farmacji UJ i Muzeum Archeologiczne.

Oprócz Starego Miasta warto zwiedzić Kazimierz, dawniej bardzo zaniedbaną dzielnicę żydowską, obecnie modną dzielnicę z licznymi lokalami gastronomicznymi. Zachowały się synagogi, dwa cmentarze żydowskie, można odwiedzić Żydowskie Muzeum Galicja lub Muzeum Inżynierii i Techniki. Dzielnica ciekawa, ale bardzo skomercjalizowana, podobnie jak cały Kraków.

Mniej skomercjalizowane jest Podgórze, którego największe atrakcje to rynek dawnego Podgórza z kościołem pw. św. Józefa, Kopiec Krakusa, Muzeum Podgórza i muzeum Fabryka Emalia Schindlera. Warta odwiedzenia dzielnica.

Kraków – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Z Krakowa zdążymy jeszcze dojechać do Wieliczki. Dzięki bardzo dobremu połączeniu kolejowemu dojazd pociągiem z Krakowa do Wieliczki (o ile nie ma utrudnień w postaci prac torowych) jest najlepszym sposobem dotarcia do znanej na całym świecie wielickiej kopalni soli. Bardzo dobrze prezentują się dwie wyremontowane stacje kolejowe w Wieliczce (do 2011 roku pociągi kończyły bieg kilkaset metrów dalej, o czym przypominają tory wtopione w trakt za stacją Wieliczka Rynek-Kopalnia). Podczas spaceru po centrum Wieliczki można podziwiać zachowane nadszybia (np. szyb Regis); przy rynku wyblakłe już trójwymiarowe malowidło przedstawiające pracę górników, godne uwagi są także zabytki sakralne – bogato zdobiony kościół św. Klemensa z XIX wieku oraz drewniany kościół św. Sebastiana z 1582 roku. Przy kopalni soli ładny park i tężnia.

Wieliczka – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kraków

Kraków widok na Rynek i Sukiennice (fot. dreamstime.com)

4. Kierunek Żywiec

Pociągiem z Gliwic można się także wybrać na wycieczkę jednodniową do Pszczyny, Bielska-Białej lub Żywca. Również konieczna jest przesiadka na stacji Katowice.

Tychy (fakultatywnie) – miasto-blokowisko odwiedzane przez turystów za sprawą Centrum Wycieczkowego Tyskich Browarów Książęcych, czyli zwiedzaniem browaru, co jednak nie należy do tanich przyjemności. W pobliżu dworca kolejowego ciekawostka architektoniczna – osiedle wzorcowe z czasów PRL-u, do zobaczenia także niewielkie Muzeum Miejskie. Dla miłośników komunikacji publicznej możliwość przejazdu trolejbusami.

Pszczyna – ładne, przyjemne i nieduże miasto tłumnie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających zwiedzić tutejszy zamek z muzeum lub pospacerować po malowniczym parku. Dworzec kolejowy wyremontowany, do parku idzie się około 10 minut. Pozostałe atrakcje to Pokazowa Zagroda Żubrów, mały skansen, rynek, niedawno otwarty Park Aktywności, czy Muzeum Prasy Śląskiej. Dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa. 3 kilometry na wschód od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marcina w Ćwiklicach. 6 kilometrów na północny wschód od stacji ośrodek hodowli żubrów w Jankowicach.

Pszczyna – najciekawsze miejsca i atrakcje

Goczałkowice-Zdrój (fakultatywnie) – niewielkie uzdrowisko z licznymi szlakami rowerowymi przy Jeziorze Goczałkowickim. Bardzo ładny dworzec kolejowy. Bardzo popularne są Ogrody Kapias w Goczałkowicach.

Bielsko-Biała – miasto średniej wielkości, jedno z najładniejszych polskich miast. Pięknie odrestaurowany dworzec kolejowy z freskami, liczne godne uwagi kamienice, ładne ulice, malownicze zaułki. Do zobaczenia sporo zabytków (np. ratusz, Zamek Sułkowskich, katedra), kilka muzeów (głównie oddziały Muzeum Okręgowego), galerie handlowe, tereny spacerowe, szlaki górskie, czy kolej gondolowa na Szyndzielnię. Miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Żywiec – bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę. Można też zostać dłużej, bowiem blisko Żywca znajduje się kilka interesujących atrakcji turystycznych. Najważniejsze miejsce, poza wybetonowanym rynkiem, Stary Zamek – obecnie siedziba Muzeum Miejskiego i Pałac Habsburgów. Za zamkiem i pałacem rozciąga się warty odwiedzenia park. Kilka kilometrów od centrum można zwiedzić Muzeum Browaru Żywiec. Żywiec i okolice to także możliwość wypoczynku nad jeziorami Żywieckim i Międzybrodzkim; warto podjechać lub podejść na Górę Żar (na górę można wjechać koleją linowo-terenową). Istnieje możliwość zwiedzania części elektrowni szczytowo-pompowej na Górze Żar.

Pszczyna zamek

Zamek w Pszczynie

5. Kierunek Oświęcim

Również z przesiadką w Katowicach można dojechać pociągami regionalnymi do Oświęcimia. Po zakończeniu remontu stacji w Oświęcimiu będzie możliwa przesiadka na pociągi Kolei Małopolskich jadące do Krakowa przez Zator i zatrzymujące się na stacji Zator Energylandia, w pobliżu popularnego parku rozrywki.

Mysłowice – bardzo zaniedbane miasto o zmarnowanym potencjale. Półtora kilometra od dworca warto natomiast znajduje się warte odwiedzenia Centralne Muzeum Pożarnictwa z bardzo ciekawą wystawą wozów strażackich. Tuż obok działa Muzeum Historii Mysłowic, jednak jeśli o to muzeum będą dbać tak jak o miasto, może zostać w przyszłości zamknięte. Najciekawsze zabytkowe budynki w Mysłowicach położone są tuż przy budynku dworca kolejowego, w pobliżu pętli tramwajowej.

Oświęcim – miasto kojarzone przede wszystkim z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na zwiedzanie dawnego obozu zagłady należy przeznaczyć kilka godzin, jednak przy okazji warto odwiedzić położone niedaleko Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prezentujące historię mieszkańców ziemi oświęcimskiej z naciskiem na II wojnę światową oraz położone 3 kilometry od Miejsca Pamięci Auschwitz centrum miasta (z dworca 1,5 km w inną stronę), gdzie w Muzeum Zamek w bardzo ciekawy sposób przedstawiono historię miasta, a z wieży widokowej można podziwiać panoramę Oświęcimia. Muzeum Zamek posiada oddział w budynku Starego Ratusza przy Rynku Głównym. W dawnej synagodze poznamy historię oświęcimskich Żydów; ponadto istnieje możliwość odwiedzenia położonego kilometr dalej cmentarza żydowskiego. W sezonie wiosenno-jesiennym ożywają Bulwary – park nad przepływającą przez miasto Sołą. Ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą i stosunkowo niedrogą bazę noclegową, po zakończeniu remontów linii kolejowych Oświęcim może być także doskonałą bazą wypadową do wycieczek kolejowych po województwach małopolskim i śląskim.

Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje

Rynek Oświęcim

Widok na rynek, kościół WNMP i część Kamienicy Ślebarskich

6. Kierunek Tarnowskie Góry

W trakcie opracowywania artykułu funkcjonowało połączenie Gliwice – Bytom, ale trwał również remont linii do Tarnowskich Gór, przez co zamiast pociągów kursowały autobusy, a lepszy dojazd zapewniały autobusy ZTM. Za jakiś czas pociągi powrócą na trasę, mam nadzieję, że pociągi Gliwice – Bytom będą nadal kursować; w innym przypadku będzie konieczna przesiadka na stacji Chorzów Batory.

Bytom – bardzo zaniedbane miasto, gdzie lepiej uważać na otoczenie wyciągając aparat fotograficzny. W bliskiej odległości od dworca kolejowego warto pospacerować po centrum z licznymi, bardzo ładnymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługują budynki Poczty Polskiej, Opery Śląskiej i szkoły budowlanej. Szkoda, że nie można zwiedzać reprezentacyjnych wnętrz sądu. Zwiedzić można za to Muzeum Górnośląskie z wystawami dotyczącymi etnografii i archeologii. Poza centrum warto zobaczyć wyremontowany pałac w Miechowicach. Być może w przyszłości Elektrociepłownia Szombierki będzie także miała stałe godziny otwarcia. W sezonie letnim warto przejechać się kolejką wąskotorową Bytom – Miasteczko Śląskie. Peron wąskotorowy znajduje się po stronie przeciwnej dworca Bytom niż centrum.

Bytom – najciekawsze miejsca i atrakcje

Radzionków (fakultatywnie) – w wyremontowanym dworca kolejowego utworzono Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945. W Radzionkowie znajduje się także Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, jednak łatwiej tam dojechać autobusem niż pociągiem.

Nakło Śląskie (fakultatywnie) – W niedużej odległości od stacji kolejowej można zwiedzić Centrum Kultury Śląskiej i kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 3,5 kilometra od stacji znajduje się bardzo ładny Park Świerklaniecki z ruinami zamku i kościołem pw. Dobrego Pasterza. Do Parku Świerklanieckiego lepiej dojechać autobusem.

Tarnowskie Góry – warte odwiedzenia miasto. Dworzec kolejowy położony przy futurystycznym dworcu autobusowym i centrum miasta, jednak zabytki i atrakcje Tarnowskich Gór rozpościerają się na dużej powierzchni, więc konieczne będzie skorzystanie z komunikacji autobusowej. Najważniejsze miejsca w centrum to rynek (taki sobie), Dzwonnica Gwarków i Muzeum w Tarnowskich Górach. Poza centrum warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga (rejsy łódką) oraz położoną blisko przystanku kolejki wąskotorowej, na peryferiach miasta, Kopalnię Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Tarnowskie Góry – najciekawsze miejsca i atrakcje

7. Kierunek Nysa

Bardzo polecam przejazd pociągiem z Gliwic Magistralą Podsudecką do Nysy, ewentualnie dalej pociągami weekendowymi lub pospiesznymi. Na trasie i w pobliżu znajduje się kilka interesujących miejsc, niedocenianych jeszcze przez turystów. O ile nie ma tłoku w pociągu i działa toaleta, to przejazd również ma swój urok, typowy dla linii lokalnych.

Głogówek – małe, ładne miasteczko. Z dworca do centrum idzie się malowniczą aleją. Centrum niewielkie – w oczy rzuca się rynek z częścią zabytkową i psującą ogólne wrażenie zabudową z PRL-u. W pobliżu czekający na lepsze czasy Zamek Oppersdorffów, którego część zajmuje Muzeum Regionalne. Warto też zobaczyć kościół św. Bartłomieja, ciekawostką jest kościół cmentarny św. Krzyża o konstrukcji szachulcowej. Miasto bardzo dobre na dwugodzinny spacer.

Prudnik – również ciekawe miasto, które nie wszystkim się spodoba, ale mimo to uważam, że warto je odwiedzić. Symbolem miasta jest Wieża Woka, pozostałość po średniowiecznym zamku. Centrum przeciętne, zadbany park miejski, można zobaczyć Muzeum Regionalne, kościół pw. św. Michała Archanioła, pozostałości murów miejskich. Jeśli ktoś planuje nocleg, polecam tutejsze schronisko młodzieżowe.

Nysa – ze względu na zniszczenia wojenne miasto nie należy do najpiękniejszych, jednak polecam miłośnikom turystyki miejskiej. Najważniejszy zabytek Nysy to Bazylika
św. Jakuba Apostoła i Agnieszki, warto też zobaczyć Muzeum Powiatowe w dawnym dworze biskupim oraz Park Kulturowo-Przyrodniczy Twierdzy Nysa z fortami z czasów pruskich. W 2023 roku oddano do użytku centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowo-autobusowym, który dawniej odstraszał podróżnych. Z dworca do centrum idzie się około 10 minut.

Podróż można kontynuować dalej do Otmuchowa i Paczkowa. Ze względu na odległość stacji kolejowych w tych miejscowościach od centrum zalecam raczej podróż busem z Nysy. W Otmuchowie zobaczymy zamek, rynek i Wieżę Wróbla oraz kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Zamek został zaadaptowany na hotel i restaurację, podobno wnętrza udostępnione do zwiedzania można sobie darować, więc wystarczy podziwiać z zewnątrz.

Bardziej znany jest Paczków, który turyści z całej Polski kojarzą z zachowanymi murami miejskimi. Ładne centrum, obowiązkowym punktem wizyty jest Muzeum Gazownictwa. Z zabytków sakralnych należy polecić kościół pw. św. Jana Ewangelisty z charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów”, ponadto wieża ratusza pełni funkcję widokową. Chętni mogą odwiedzić także Dom Kata.

Nysa Rynek

Rynek w Nysie

8. Kierunek Racibórz i Rudy

Dawniej z Gliwic można było dojechać koleją wąskotorową do Raciborza, po której pozostały fragmenty torów, opuszczone stacje i zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Rudach, ożywająca w sezonie. Obecnie dojazd pociągiem z Gliwic do Raciborza jest możliwy z przesiadkami w Katowicach lub Kędzierzynie-Koźlu. Przy okazji wizyty w Raciborzu można zahaczyć o Rybnik, a także o Rudy.

Racibórz – nieduże centrum blisko dworca kolejowego. Przyjemny rynek oszpecony PRL-owskimi kamienicami, Zamek Piastowski, kilka ładnych kościołów, zachowana baszta więzienna, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego. 1,5 km od centrum cmentarz ewangelicki. Dobre opinie zbiera oddalone o 3 kilometry arboretum.

Rybnik (fakultatywnie) – średniej wielkości miasto przemysłowe z kilkoma interesującymi atrakcjami w różnych częściach miasta. Jeśli chodzi o centrum, niedaleko dworca kolejowego zobaczymy ładny budynek Starostwa Powiatowego, Sąd Rejonowy mający siedzibę w dawnym zamku, Muzeum Regionalne w jednym z budynków przy rynku, a także park tematyczny nad Nacyną. Na terenie Rybnika znajdziemy kilka interesujących zabytków, między innymi drewniany kościół drewniany kościół pw. św. Katarzyny i Matki Boskiej Różańcowej. 5 kilometrów od Śródmieścia znajduje się Zalew Rybnicki. W 2019 roku do granic administracyjnych miasta doprowadzono kolejkę wąskotorową w Rudach – w rzeczywistości stacja Stodoły znajduje się aż 8 kilometrów od centrum. W sezonie warto podjechać autobusem do Rud, gdzie znajduje się zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej oraz pocysterski zespół klasztorno-pałacowy z parkiem krajobrazowym.

9. Kierunek Olkusz

Ostatnią propozycją jest przejazd pociągiem do Olkusza z przesiadką w Katowicach. Należy podkreślić, że ze względu na stan torów pomiędzy Sosnowcem a Olkuszem podróż jest męcząca, a rozkład jazdy niezbyt zachęcający do wycieczki jednodniowej. Z kronikarskiego obowiązku należy jednak uwzględnić tę możliwość w wykazie.

Olkusz – nieduże miasto z dużą liczbą atrakcji turystycznych w okolicy. Najnowsza atrakcja to Podziemna Trasa Turystyczna. Zachowały się fragmenty murów miejskich, kilka interesujących kościołów (w tym bazylika św. Andrzeja Apostoła z unikatowymi organami autorstwa Hansa Hummla z początku XVII wieku), miasto posiada zaskakująco bogatą ofertę muzealną – w centrum Olkusza działa Muzeum Regionalne PTTK, Muzeum Afrykanistyczne oraz małe Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Okolice Olkusza także kryją atrakcyjne miejsca – Pustynię Błędowską, ruiny zamku w Rabsztynie, czy Sanktuarium w Jaroszowcu.

Pociągiem z Gliwic – podsumowanie

Wybierając podróż pociągiem z Gliwic można dotrzeć do wielu interesujących miejsc. Z różnych względów nie wszystkie uwzględniłem w artykule, w przyszłości być może uzupełnię listę. Wykaz nie zawiera weekendowego połączenia sezonowego do Wisły przez Knurów. Jeśli będzie to połączenie regularne, znajdzie się na liście.

Rabsztyn

Ruiny zamku w Rabsztynie, położone kilka kilometrów od Olkusza (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: