Kolej na Podróż

Pociągiem ze Słupska – 18 miejsc na wycieczkę jednodniową

Słupsk to węzeł kolejowy i jedno z największych miast województwa pomorskiego. W artykule opisałem propozycję wycieczek jednodniowych pociągiem ze Słupska z uwzględnieniem dojazdu pociągami regionalnymi, w przypadku których czas przejazdu w jedną stronę wynosi około dwie godziny. W ostatnich latach poprawiła się sytuacja z pociągami do Ustki – z połączenia sezonowego stało się połączeniem całorocznym.

Pociągiem ze Słupska – spis treści:

1. Kierunek Trójmiasto
2. Kierunek Hel
3. Kierunek Kołobrzeg
4. Kierunek Ustka
5. Kierunek Darłowo
6. Kierunek Szczecinek




 

1. Kierunek Trójmiasto

Planując wycieczkę jednodniową pociągiem ze Słupska najpopularniejsze kierunki podróży to Koszalin i Trójmiasto, chociaż w przypadku Trójmiasta, a szczególnie Gdańska, trudno mówić o wycieczce jednodniowej, choć sam spacer po centrum Gdańska i Sopotu jest wykonalny. Możliwy jest również dojazd pociągiem pospiesznym; jeśli wybieramy się do Gdańska, zaoszczędzimy trochę czasu.

Lębork – nieduże miasto; kilka interesujących miejsc w centrum miasta. Wizytówką miasta jest Zamek Krzyżacki, który w trakcie opracowywania artykułu był niedostępny do zwiedzania. W kamienicy z 1910 roku warto zwiedzić zbierające bardzo dobre recenzje Muzeum w Lęborku. W mieście znajduje się także Sanktuarium św. Jakuba położone na trasie Pomorskiej Drogi św. Józefa. Niedawno zrewitalizowano zachowane fragmenty obwarowań miejskich. Godny uwagi jest także ratusz z 1900 roku oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Z Lęborka w sezonie letnim można dojechać pociągiem również do Łeby. To popularna miejscowość wypoczynkowa z pięknymi plażami i ciekawymi okolicami (dokąd już nie dojeżdżają pociągi). Największe atrakcje miasta to ruiny kościoła św. Mikołaja z 1286 roku, zniszczonego przez sztorm w 1570 r., stary cmentarz ewangelicki, Aleja Prezydentów RP z brązowymi odlewami dłoni wszystkich polskich prezydentów po 1989 r. oraz dom przy ulicy Kościuszki 86 – najstarszy dom w Łebie. W okolicy Słowiński Park Narodowy oraz skansen w Klukach. Bardziej komercyjne atrakcje to Ogród-Labirynt, a także Muzeum Motyli.

Wejherowo – kaszubskie miasto z zaskakująco zadbanym centrum i ładnym rynkiem, przy którym zachował się kościół św. Trójcy z 1755 r. z późnobarokowymi ołtarzami i ratusz z 1908 r. Najbardziej znaną atrakcją Wejherowa jest kalwaria z 26 stacjami ufundowana przez założyciela miasta – Jakuba Wejherta w połowie XVIII wieku. W parku miejskim można zobaczyć Pałac Przebendowskich, obecnie siedzibę Muzeum Piśmiennnictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Gdynia – stosunkowo młode miasto, na pierwszy rzut oka mało interesujące. Piękny dworzec Gdynia Główna, w drodze nad morze warto przyjrzeć się budynkom – znajdziemy sporo przykładów tzw. budownictwa okrętowego. Najważniejszy z nich to tzw. „Bankowiec”. Jedno z trzech polskich miast, w którym kursują trolejbusy. Najciekawsze atrakcje znajdują się przy Skwerze Kościuszki – udostępniony do zwiedzania słynny żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt ORP „Błyskawica”. W pobliżu także nowoczesne Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni. Dla miłośników transportu atrakcją może być krótki przejazd kolejką linowo-terenową na Kamienną Górę. Koło Skweru Kościuszki rozpoczyna się promenada prowadząca aż do Sopotu.

Gdańsk – miasto z wieloma atrakcjami architektonicznymi i muzealnymi. Z dworca głównego do Śródmieścia idzie się 10-15 minut, po drodze przechodzimy przez Stare Miasto – warto zwrócić uwagę na dawny ratusz oraz wstąpić do nowoczesnego, nie tak dawno utworzonego Muzeum Bursztynu. Zwiedzanie Śródmieścia jest bardzo łatwe – wystarczy trzymać się ulic Długiej i Długiego Targu, aby dojść nad Motławę i podziwiać słynną panoramę Gdańska. Warto również pospacerować po okolicznych uliczkach. Śródmieście zostało starannie odbudowane po zniszczeniach wojennych. Kamienice zachwycają, najważniejsze zabytki to Bazylika Mariacka, ratusz, kościół św. Mikołaja, kościół św. Katarzyny, Dwór Artusa zaadaptowany na Muzeum, słynny Żuraw nad Motławą (również zaadaptowany na Muzeum) i wiele innych.

Gdańsk posiada bogatą ofertę muzealną. Na pewno nie zdążymy zwiedzić wszystkich najważniejszych muzeów w ciągu jednego dnia. Najważniejsze muzea, które powinniśmy uwzględnić w pierwszej kolejności to wspomniane wcześniej Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Morskie, niewielkie Muzeum Poczty Polskiej i Muzeum Narodowe. W innych częściach miasta warto zobaczyć Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Westerplatte, opactwo w Oliwie i położony niedaleko ogród zoologiczny. Miasto na dłuższy pobyt, lecz także bardzo drogie.

Sopot – popularna miejscowość wypoczynkowa. Dworzec kolejowy przypominający galerię handlową (zachowano zabytkowy, stylowy peron), z dworca bardzo blisko do Monciaka – deptaku prowadzącego nad słynne molo. Po drodze mijamy kościół św. Jerzego i Krzywy Domek. Przy molo warto zwrócić uwagę na zakład balneologiczny i piękny Grand Hotel oraz latarnię morską. W różnych częściach Sopotu natrafimy na zabytkowe wille, chętni mogą zwiedzić też grodzisko. Bardzo wysokie ceny.

Sopot

Sopot (fot. dreamstime.com)

2. Pociągiem ze Słupska – kierunek Hel

Można także zaplanować wycieczkę jednodniową ze Słupska na Hel, przy czym konieczna jest przesiadka na stacji w Redzie. Warto się przejechać tą trasą ze względu na piękne widoki z pociągu na odcinku Puck – Hel. Pociągi zatrzymują się przy popularnych miejscowościach wypoczynkowych, więc w weekendy i sezonie letnim trzeba liczyć się z tłokiem.

Puck – przyjemne miasto, również może posłużyć jako baza wypadowa, o ile znajdziemy niedrogie noclegi. Sercem miasta jest prostokątny, zabetonowany rynek. Warto zobaczyć kościół św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Ziemi Puckiej z kilkoma oddziałami.

Jastarnia – miejscowość wypoczynkowa, można zobaczyć neogotycki kościół Nawiedzenia NMP z 1932 r., którego elementy wyposażenia nawiązują do stylu okrętowego, a także czynną w sezonie jedną z tradycyjnych chat rybackich.

Władysławowo – popularna miejscowość wypoczynkowa, z niedawno wyremontowanym dworcem kolejowym. Największą atrakcją są bardzo ładne, ale również bardzo zatłoczone w sezonie letnim plaże. Można zwiedzić socrealistyczny Dom Rybaka z udostępnionym tarasem widokowym, skąd rozpościera się widok na całą Mierzeję Helską. W budynku działa także niewielkie Muzeum Motyli. We Władysławowie znajdziemy niewielki oddział Muzeum Ziemi Puckiej. W pobliżu Władysławowa warto zobaczyć latarnię morską Rozewie.

Hel – stacja końcowa. Ładne plaże, obowiązkowe punkty pobytu w Helu to Muzeum Obrony Wybrzeża z czynną sezonowo krótką linią kolei wąskotorowej, fokarium, można też rozważyć wizytę w Muzeum Rybołówstwa Morskiego, urządzonym w nieczynnym kościele. Z Helu w sezonie odpływają promy do Trójmiasta, więc można rozważyć także wycieczkę do Helu pociągiem, promem do Trójmiasta i powrót pociągiem.

Hel

Półwysep Helski (fot. dreamstime.com)

3. Kierunek Kołobrzeg

Pociągiem ze Słupska dojedziemy także do Kołobrzegu przez Białogard lub Ustronie Morskie. W zależności od rozkładu jazdy połączeń przez Ustronie Morskie może być bardzo mało i pozostanie nam dłuższa droga przez Białogard. Do samego Ustronia Morskiego lepiej dojechać busem z Kołobrzegu, ponieważ stacja kolejowa oddalona jest o około 1,5 km od centrum miejscowości i 2 kilometry od plaż. Przejazd busem zajmuje około 10 minut, w ciągu dnia można zwiedzić Kołobrzeg i Ustronie Morskie.

Koszalin – dawne miasto wojewódzkie, w znacznym stopniu zniszczone w 1945 roku. Najważniejszy zabytek Koszalina to katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w. Zawieruchę wojenną przetrwały dwie średniowieczne kamieniczki. Warto zobaczyć Muzeum w Koszalinie mieszczące się w budynku z 1890 roku oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – oddział Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Kolejną atrakcją jest Góra Chełmska – dawniej miejsce kultu pogańskiego, następnie miejsce pielgrzymek z sanktuarium Matki Boskiej. Na szczycie wzgórza wznosi się wieża widokowa. W sezonie, w weekendy, miłośnicy kolei powinni przejechać się Koszalińską Koleją Wąskotorową.

W lipcu i sierpniu ożywa samorządowa linia kolejowa z Koszalina do Mielna. Mielno to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów i jedna z imprezowych stolic Polski. Oprócz plaż natrafimy na zabytkowe wille.

Białogard (fakultatywnie) – przeciętne miasteczko z dworcem kolejowym o konstrukcji szachulcowej i niewielkim centrum, gdzie zobaczymy między innymi fragment dawnych murów miejskich, gotycki kościół Narodzenia NMP z początku XIV wieku, Bramę Wysoką, zabytkowe spichlerze i kamieniczki. W miejskiej bibliotece działa Izba Tradycji Regionalnej.

Kołobrzeg – popularne miasto wypoczynkowe. Pomimo zniszczeń z 1945 roku miejsce warte odwiedzenia za sprawą interesujących muzeów. Z obiektów architektonicznych godna uwagi jest latarnia morska o wysokości 26 metrów przy porcie, odbudowana po wojnie Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, XVII-wieczny spichlerz, gotycka Baszta Prochowa z XIV i ratusz. Historię miasta poznamy w dwóch muzeach: prowadzonym przez pasjonatów Muzeum Kołobrzeskim „Patria Colbergiensis” oraz w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Oręża Polskiego – oddział Muzeum Miasta Kołobrzeg.

Kołobrzeg

Bocznica kolejowa do portu w Kołobrzegu (fot. dreamstime.com)

4. Kierunek Ustka

Ustka to popularna miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko . Pociągiem ze Słupska dojedziemy do Ustki w ciągu pół godziny, przy czym wyremontowany dworzec kolejowy w Ustce oddalony jest o około 15-20 minut piechotą od centrum miasta.

Ustka – kilkunastotysięczna miejscowość wypoczynkowa, ożywająca w sezonie letnim. Zachowały się dawne domy rybackie o konstrukcji szachulcowej, jak również zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku. Można zobaczyć także kościół pw. Najświętszego Zbawiciela i zakład przyrodoleczniczy z początku XX wieku. Na terenie Ustki działają obecnie cztery muzea – Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Bursztynu, Muzeum Minerałów i Muzeum Chleba. Na obrzeżach miasta można skorzystać z usług rodzinnego parku rozrywki MegaLandia.

5. Kierunek Darłowo

Przez cały rok pociągiem ze Słupska dojedziemy do Darłowa. Kursują tam pociągi regionalne. W trakcie opracowywania artykułu kursowały pociągi bezpośrednie Słupsk – Darłowo, może się jednak zdarzyć, że będzie trzeba przesiąść się na stacji w Sławnie.

Darłowo – ładne, spokojne i przyjemne miasteczko. Wizytówką Darłowa jest wyremontowany i udostępniony do zwiedzania Zamek Książąt Pomorskich, ale każdemu powinno spodobać się centrum z ładnym rynkiem i zachowanymi kamieniczkami. Inne zabytki to Kościół Mariacki z XIV wieku oraz pozostałości dawnych obwarowań. Można zobaczyć także Osadę Historyczną, dla rodzin z dziećmi przygotowano Ogród-Labirynt oraz aquapark. Istnieje możliwość zwiedzenia latarni osiągającej wysokość 21 metrów.

Z Darłowa można się wybrać busem do pobliskiego Darłówka, gdzie atrakcją są plaże, pozostałości po fortyfikacjach w postaci Nadmorskiej Baterii Zaporowej, park linowy, latarnia morska, można się też wybrać w rejsy statkami.

6. Kierunek Szczecinek

Linia kolejowa Słupsk – Szczecinek została wyremontowana, ale nie należy do atrakcyjnych pod względem turystycznych. Największe miasto pomiędzy stacją początkową a końcową to Miastko, gdzie nie ma dosłownie nic godnego uwagi.

Szczecinek – średniej wielkości miasto malowniczo położone nad jeziorem i popularne wśród turystów. Węzeł kolejowy. Najważniejszy budynek to Zamek Książąt Pomorskich zaadaptowany na hotel i restaurację. Całkiem ładne centrum, ale ogólne wrażenie psuje zabetonowany rynek. Można zobaczyć Muzeum Regionalne i Muzeum Wału Pomorskiego – muzeum wojskowości na obrzeżach miasta. Duże możliwości aktywnego wypoczynku nad wodą lub w okolicy.

Pociągiem ze Słupska – podsumowanie

Słupsk posiada dużo połączeń kolejowych, a w artykule przedstawiłem najważniejsze propozycje wycieczek ze Słupska pociągiem. Szkoda, że raczej nie ma szans na rewitalizację lub odbudowę linii kolejowych do Bytowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Szczecinek

Rynek i ratusz w Szczecinku (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: