Kolej na Podróż

Cieszyn – spacer po centrum

O Cieszynie możecie ostatnio sporo przeczytać na blogach podróżniczych, ponieważ kilka dni temu odbył się tam ogólnopolski zjazd  najpopularniejszych blogerów podróżniczych. Na zjeździe mnie nie było, a o Cieszynie napiszę krótki artykuł, ponieważ podoba mi się to miasto i bywam tam stosunkowo często – kilka razy w roku.

Zobacz również:

Bielsko-Biała – spacer po centrum
Pszczyna – perełka Górnego Śląska
Oświęcim – co zobaczyć?
Żywiec – spacer po mieście
Czeski Cieszyn – co zobaczyć?
Ostrawa – praktyczny przewodnik

Największy problem to dojazd do Cieszyna. Pisałem o tym w innym wpisie, połączeń kolejowych jak na lekarstwo, szczególnie w weekend, natomiast busy z Katowic zbierają fatalne recenzje. Dworzec kolejowy to rozpadająca się ruina, wyglądająca okropnie, zwłaszcza w porównaniu z dworcem w Czeskim Cieszynie, a dworzec autobusowy to betonowy plac. Jedyne pocieszenie, to toalety w kontenerze, bo na podobnych dworcach zwykle próżno szukać toalet.

Samo miasto natomiast sprawia dużo lepsze wrażenie i można go z czystym sumieniem polecić na jednodniową wycieczkę, połączoną np. z zakupami w Czeskim Cieszynie, który jest dużo brzydszy.

Wystarczy pięciominutowy spacer z dworca przez mały park z kościołem św. Trójcy, a naszym oczom ukaże się piękny cieszyński rynek z Domem Narodowy, ratuszem i fontanną z figurą św. Floriana pośrodku.  Pod arkadami mieści się kilka kawiarni, cukiernia oraz sieciowy fast-food Co Nieco.  Po drugiej stronie można coś przekąsić w restauracjach – najbardziej znana z nich to restauracja Pod Brunatnym Jeleniem.  Kiedy robi się ciepło, przy lokalach pojawiają się ogródki piwne.  Zawsze podobała mi się atmosfera tego miejsca, lubiłem usiąść na ławeczkach, poobserwować ludzi,  zjeść coś w sieciówce lub w  sklepie PSS Społem z kanapkami.

Kolejną atrakcją jest Wzgórze Zamkowe przy przejściu granicznym z Czechami. Z Rynku do Wzgórza Zamkowego prowadzi bardzo ładna ulica Głęboka, stroma ulica wyłożona kocimi łbami. Przejście po chodnikach sprawia kłopoty, ponieważ są wąskie, a w jednym miejscu są nawet schody i osoby na wózkach niepełnosprawnych oraz matki z wózkami będą miały spore problemy.

Szkoda, że ulica nie jest wyłączona z ruchu kołowego. Z pewnością byłby to jeden z najładniejszych deptaków w Polsce.  Wzdłuż ulicy działa sporo sklepików oraz lokali gastronomicznych, każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników kebabów, po miłośników tradycyjnych obiadów, a dla dzieci atrakcją będzie deser i lody w cukierni.

Wzgórze Zamkowe to równie ładne miejsce, szczególnie polecam punkt widokowy z widokiem na Czeski Cieszyn lub wejście na Wieżę Zamkową – pozostałość po zamku –  z której rozpościera się panorama polskiej i czeskiej strony.   Pomiędzy punktem widokowym a tarasem stoi charakterystyczna rotunda św. Mikołaja.  Niewielki park, kilka ławek, miejsce bardzo dobre na romantyczną schadzkę, gdyby nie wszędobylski monitoring. Z jednej strony jest bezpieczniej, z drugiej dziwnie się spaceruje z dziewczyną, kiedy widzi się kamery niemal wszędzie.   Pięknie prezentuje się Pałac Myśliwski Habsburgów – obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej.

Jeżeli nie przekroczymy granicy, po zwiedzeniu Wzgórza Zamkowego warto przejść przez jezdnię i skręcić w Aleję Jana Łyska.  Kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się ulica Przykopa – słynna cieszyńska Wenecja.  Wprawdzie nazwa trochę na wyrost, ale miejsce ma swój urok – to deptak wyłożony kostkami brukowymi, z kanałem Młynówka płynącym przy niskich domach. Miejsce obowiązkowe do zwiedzenia. O ile mi wiadomo, trwa lub będzie przeprowadzany remont tej części miasta. Mam nadzieję, że nie straci ono specyficznej atmosfery, wyczuwalnej szczególnie podczas jesiennych spacerów w łagodnych promieniach słońca.

Cieszyńska Wenecja kończy się przy schodkach prowadzących do ulicy Śrutarskiej.  Idąc po schodach dojdziemy do ulicy Głębokiej, po drodze mijając  Studnię Trzech Braci. Moim zdaniem studnia to przereklamowana atrakcja. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego mi się nie podoba, ale w Cieszynie są z pewnością ładniejsze miejsca.

Z innych miejsc w centrum Cieszyna mogę polecić budynek Teatru im. Adama Mickiewicza – obiekt możemy śmiało nazwać perełką cieszyńskiej architektury.  W Cieszynie znajdziemy też kilka innych zabytków i urokliwych zaułków, ale bledną one przy tych najważniejszych, które wymieniłem już w artykule.  Dodatkowo spacer nad Olzą i dwa mosty graniczne.

Dużą zaletą jest położenie zabytków blisko siebie, dzięki czemu najważniejsze miejsca zobaczymy w ciągu 2-4 godzin, w zależności od tempa spaceru i nie stracimy pieniędzy na przejazdy komunikacją miejską.

Kolejnych kilka godzin zajmie nam spacer po Czeskim Cieszynie i zakupy w czeskich sklepach.  Osobiście bardzo chętnie wracam do Cieszyna – to jedno z miast mających w sobie „to coś”, co przyciąga i nakłania do powrotu.  Bogata oferta kulturalna, kawiarenki, restauracje,  ścieżki spacerowe – idealne miejsce na cały dzień.

Więcej w artykule: Zakupy w Czeskim Cieszynie – co przywieźć z Czech?

Jeszcze więcej atrakcji czeka turystów podczas niektórych imprez kulturalnych, których w Cieszynie nie brakuje. Najważniejsza z nich to Święto Trzech Braci – 3 dni występów artystycznych, korowodów, a do tego podczas tego święta można zwiedzać Bracki Browar Zamkowy, na co dzień niedostępny dla turystów.  W 2015 roku impreza odbędzie się w dniach 19-21 czerwca.

Noclegi w Cieszynie

Poza szczytem sezonu i okresem najpopularniejszych imprez kulturalnych nie powinno być problemów ze znalezieniem miejsc noclegowych w Cieszynie.  W mieście działa sporo obiektów noclegowych na każdą kieszeń.

Wśród blogerów podróżniczych, młodych artystów i ogólnie młodych turystów największą popularnością cieszy się hostel 3 Bros, oferujący niedrogie noclegi w salach wieloosobowych oraz w dwóch pokojach prywatnych. Dużą zaletą hostelu jest lokalizacja w centrum miasta, a także, jak podkreślają turyści, atmosfera.  Trzeba przyznać, że właściciele hostelu są mistrzami marketingu, bo reklamują się bardzo dobrze.

Strona internetowa hostelu 3 Bros: http://3broshostel.com

Jestem już staruszkiem i takie miejsca to nie dla mnie, więc pewnie wybrałbym niedrogi nocleg w którymś z akademików cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Niestety, są położone z dala od centrum.

Strona internetowa cieszyńskich akademików:  http://www.student.us.edu.pl/akademiki-us-cieszyn

W centrum Cieszyna działa także wyremontowane schronisko młodzieżowe. Niestety, nie udało mi się natrafić na stronę internetową z aktualnymi informacjami (na stronie pod odnośnikiem są np. ceny z 2008 roku) , wiem również, iż czasami bywa tam trudno o wolne miejsce.

Strona internetowa schroniska : ssm.cieszyn.pl

Cieszyn - Rynek

Cieszyn – Rynek

Cieszyn - Rynek

Cieszyn – Rynek

Cieszyn - ulica Głęboka

Cieszyn – ulica Głęboka

Cieszyńska Wenecja

Cieszyńska Wenecja

Cieszyn - Most graniczny

Cieszyn – Most graniczny

%d bloggers like this: