Kolej na Podróż

Moje podróże

Na stronie będę zamieszczał relacje z moich krótszych i dłuższych podróży pociągiem. Relacje zawierają moje własne spostrzeżenia i rzeczywistość odbieraną w dawnych latach. Dla osób podróżujących obecnie niektóre rzeczy mogą być niezrozumiałe – świat się zmienia, ja piszę ze swojego punktu widzenia, a z czasem zwracam uwagę na inne rzeczy.

Moim marzeniem jest odbycie podróży koleją po krajach Europy i napisanie relacji pokazujących moje odczucia, z mało istotnymi szczegółami, które mogą się dopiero przydać przyszłym pokoleniom.

W moich relacjach nie zawsze jest tak różowo, jak na innych blogach. Piszę o tym, co mi się podoba, jak również o wadach podróży i trudnościach.

Relacje pochodzą ze strony „Świat Podróży Kolejowych”. Jeśli będę miał możliwość podróżowania, będę pisał też nowe.

W 2021 roku zostałem kaleką i już nigdy nie będę mógł podróżować. Jeśli macie plany podróżnicze, realizujcie je, bo życie jest nieprzewidywalne. Relacje zostawiam na pamiątkę. 

2021

Wyjazd w sprawach urzędowych do Krakowa – relacja z krótkiego wyjazdu na badanie do Krakowa w szczycie III fali pandemii.

2019

Pociągiem do Nowego Sącza – krótka, sierpniowa wycieczka, połączona ze zwiedzaniem Nowego Sącza, Starego Sącza i Tarnowa. Udana podróż.

Pociągiem do Leżajska –  krótka wycieczka pod koniec marca. Udany wyjazd, połączony ze zwiedzaniem czterech miast w województwie podkarpackim.

2018

Kwietniowy weekend  – krótki wypad do Kielc i dalej do Warszawy z Biletem Weekendowym. Kompletnie nieudana wycieczka.

Kółeczko z Kolejami Śląskimi – podróż jednodniowa Oświęcim – Lubliniec – Częstochowa – Katowice – Oświęcim. Również nic ciekawego.

2017

Wycieczka do Rygi – krótka wycieczka do Rygi. Pierwszy raz w życiu samolotem, pierwszy raz od dawna autobusem na dłuższej trasie; obszerna relacja.

Ukraina po raz pierwszy – krótka wycieczka na Ukrainę. Obszerna relacja, pełna własnych spostrzeżeń.

2016

Pociągiem po Niemczech – kilkudniowa podróż do Niemiec i kółeczka po Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Dolnej Saksonii

Euro-Nysa – pociągiem po pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Wyjątkowo udana podróż.

Kółeczko po Małopolsce – krótkie kółeczko Oświęcim – Wieliczka – Lotnisko – Oświęcim

Spontaniczny wypad do Łowicza – krótki wypad do Łowicza, pociągiem EIP do Warszawy, KM do Łowicza, później zwiedzanie Kutna i powrót następnego dnia ze zwiedzaniem Piotrkowa Trybunalskiego.

Kolejowy wypad do Pleszewa – jednodniowa wycieczka do Pleszewa i Ostrowa Wielkopolskiego, połączona z przejazdem Pleszewską Koleją Dojazdową.

2015

Weekend w Rawiczu – grudniowa, krótka wycieczka do Rawicza, Leszna i Kościana.

Pociągiem po Opolszczyźnie – bardzo udana wycieczka do Głogówka, Prudnika i Nysy.

2014

Pociągiem nad morze – udana wycieczka nad morze – dotarłem do Helu, przy okazji zwiedzając Bydgoszcz, Trójmiasto, Tczew, Elbląg, Malbork i Olsztyn.

Koleją do Koszyc – nieudana wycieczka na „Rusnoparadę” do słowackich Koszyc.

Wielkanoc z Biletem Podróżnika – krótka wycieczka w długi weekend.

2013

Poznań i wycieczki jednodniowe – lipcowa wycieczka do Poznania i wycieczki pociągiem w celu wykonania jak największej liczby zdjęć dworców kolejowych (wtedy naiwnie chciałem stworzyć atlas dworców kolejowych Polski).

2012

Pociągiem do Przemyśla – nieudana wycieczka, w trakcie której chciałem z Biletem Turystycznym dojechać do Przemyśla i z powrotem, pieszo w nocy dojść do Medyki i rano pojechać do Lwowa. Udało się tylko dojechać do Przemyśla.

Kolejowe kółeczko po Małopolsce – krótka wycieczka z Biletem Turystycznym. Pierwszy dzień Oświęcim – Kraków – Bielsko-Biała – Czechowice-Dziedzice i powrót, drugi dzień Oświęcim – Tarnów – Bochnia – powrót.

2010 

Pociągiem po Bałkanach – ostatnia moja dłuższa podróż zagraniczna, wyjątkowo nieudana z powodu wybuchu wulkanu i komplikacji w podróżach lotniczych, co odbiło się na dostępności miejscówek.

2009 

Interrail 2009 – moja najdłuższa wycieczka, na pożegnanie ze zniżkami studenckimi. Bardzo długa relacja z podróży.

2008 

Pociągiem do Bregencji – przejazd nocnym pociągiem z Wiednia, następnego dnia zwiedzanie dwóch austriackich miast, dwóch szwajcarskich miasteczek, jednego niemieckiego miasta oraz przejazd przez Liechtenstein. Ciekawa podróż, dobra jako inspiracja.

Pociągiem po Słowenii i Austrii – krótka wakacyjna wyprawa do Lublany, połączona ze zwiedzaniem Klagenfurtu, Villach i Grazu w drodze powrotnej. Udana podróż.

2007

Pociągiem po Bałkanach – tygodniowa podróż pociągiem po Bałkanach. Moja pierwsza dłuższa podróż zagraniczna, więc wnioski mogą być trochę naiwne.

 

 

%d bloggers like this: