Kolej na Podróż

Ostrawa

Ostrawa to trzecie miasto Republiki Czeskiej pod względem liczby ludności. Miasto typowo przemysłowe, porównywane często do Katowic, jednak znacznie atrakcyjniejsze  dla turystów. W Ostrawie nie ma spektakularnych zabytków, centrum nie powala na kolana pod względem architektonicznym, a mimo to miasto przyciąga mnóstwo Polaków.  Powodów jest sporo – zakupy, imprezy, fascynacja Republiką Czeską.

Kiedy studiowałem filologię czeską, często jeździłem na wycieczki jednodniowe do Ostrawy. Wyjazd z Oświęcimia wczesnym rankiem, powrót wieczorem. Kupowałem bilet  jednodniowy na komunikację miejską i jeździłem po całym mieście. Sprawiało mi to ogromną frajdę, odwiedzałem niemal każdą imprezę z zabytkowymi autobusami. Miesiąc  temu pojechałem do tego miasta po raz pierwszy od pięciu lat zobaczyć, jak zmieniło się centrum.

Dojechałem, jak zwykle pociągiem. W Ostrawie jest sporo dworców i stacji kolejowych, najlepiej dojechać na dworzec kolejowy Ostrava-Stred (Ostrawa-Śródmieście). Z  Czeskiego Cieszyna możemy jechać przez Karwinę i Bogumin z przesiadką na stacji Ostrava hlavni nadrazi (Ostrawa Główna) lub przez Hawierzów z przesiadką na stacji  Ostrava-Kuncice. Stacja Ostrava-Stred położona jest w samym centrum miasta.

Czytaj więcej:
Ostrava hlavni nadrazi
Ostrava-Svinov
Ostrava-Stred
Ostrava-Kuncice
Ostrava-Vitkovice

Ze stacji kładką przechodzimy do galerii handlowej Forum Nová Karolina. Kładka nad torami to moim zdaniem  najważniejsze miejsce w Ostrawie, patrząc w każdą stronę  widzimy różne oblicza miasta – zakłady przemysłowe, galerię handlową, węzeł przesiadkowy, centrum i biurowce. Warto więc przystanąć na chwilę, porozglądać się, poczuć  klimat miasta.

Do ścisłego centrum przejdziemy przez wspomnianą galerię Forum Nová Karolina. Polecam tamtejsze sklepy odzieżowe i sportowe – podczas wyprzedaży można kupić dużo  gustownych, porządnych artykułów po bardzo przystępnych cenach. Są też punkty gastronomiczne i darmowe toalety. To świetne miejsce na szybkie zakupy.

Z galerii wychodzi się na dość długą ścieżkę prowadzącą przez biurowiec Nová Karolina. Trzeba przyznać, że wyburzenie starych budynków i budowa nowych bardzo  pozytywnie zmieniło to miejsce, podobnie jak wpłynęło na moje postrzeganie centrum Ostrawy jako całości.

Kawałek dalej zobaczymy ulicę 28. rijna (28 października). Część ulicy to normalna jezdnia z torami tramwajowymi, część pełni funkcję deptaka. Zabudowa niezbyt ładna,  wyróżnia się budynek Teatru Antonina Dworzaka przy terenach targowych. Podczas mojej wizyty na deptaku kładziono kostkę brukową. Ulica 28 rijna wygląda bardzo  przeciętnie, podobnie jak drugi deptak – ulica Zamecka.

Niewiele lepiej wygląda centralny punkt miasta - Plac Masaryka (Masarykovo Namesti). Miejsce bardzo przeciętne, choć nie można powiedzieć, aby było brzydkie. Przy  Placu Masaryka stoi centrum handlowe, stary ratusz oraz siedziba Muzeum Ostrawskiego. Widać też zabytkowy kościół rzymskokatolicki, wyremontowany w ostatnich latach,  dzięki czemu prezentuje się naprawdę nieźle.

Jak pisałem, centrum nie jest zbyt ładne. Podoba mi się Plac Jiraska (Jiraskovo Namesti) oraz kościół ewangelicki przy ogrodzie Husa (Husuv sad). Ulice i budynki  typowe dla miast przemysłowych, w przypadku Ostrawy jest jakoś czyściej i bezpieczniej niż na przykład na Górnym Śląsku. Poza dzielnicą Privoz przy dworcu głównym nigdy nie  odczuwałem jakiegoś szczególnego zagrożenia.

Z Placu Masaryka i ogrodu Husa widać wieżę Nowego Ratusza górującą nad centrum Ostrawy. Warto tam podejść (spacerem z Placu Masaryka 10 minut), bowiem Nowy Ratusz to  jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Na jego wieży urządzono taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę nie tylko centrum. Wieża mierzy 85,6 m, taras  widokowy znajduje się na wysokości 73 metrów. Wjeżdża się windą, wstęp płatny – bilet dla dorosłych kosztował w 2015 roku kosztował 50 CZK. Ostrawa nie wygląda stąd  zbyt ładnie, widać głownie blokowiska, ale i tak warto się przejechać.

Więcej informacji: http://www.ostravainfo.cz/wiea-widokowa-nowego-ratusza

Ostrawa wielu Polakom kojarzy się z ulicą Stodolní, nazywaną największą czeską imprezownią lub ulicą, która nigdy nie śpi. Za dnia ulica nie wyróżnia się niczym  szczególnym, powiedziałbym wręcz, że wygląda brzydko, ale podobno w nocy zmienia się nie do poznania. Dziesiątki niezbyt dużych klubów, różne klimaty, bogata oferta  napojów procentowych, dobra zabawa i dużo ładnych kobiet, takie opinie przeważają. Ulica doczekała się nawet swojej strony internetowej z polską wersją językową. Ja  nie należę do imprezowiczów, natomiast sporo moich kolegów jeździ na tamtejsze dyskoteki i bardzo sobie je chwalą.

Więcej informacji: http://stodolni.org/

Godną polecenia atrakcją w centrum jest z pewnością Miniuni – świat miniatur. Park miniatur zbudowano na terenie Targów (Vystaviste Cerna louka), zajmuje on około 1,5  ha. Jak w innych tego typu parkach przygotowano miniatury najbardziej znanych budowli w Republice Czeskiej i Europie, między innymi praskiego Ratusza Staromiejskiego, berlińskiej Bramy Brandenburskiej i Krzywej Wieży w Pizie. Wokół obiektów poruszają się miniaturowe pociągi na miniaturowej linii kolejowej. Miejsce z roku na rok  cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z całego świata.

Wystarczy dziesięciominutowy spacer, aby dotrzeć do ostatniej polecanej atrakcji w śródmieściu Ostrawy – Zamku Śląskiego (Slezskoostravský hrad). Zamek wybudowany  jeszcze za czasów książąt piastowskich przeszedł remont generalny, wygląda całkiem ładnie, choć daleko mu do imponujących twierdz. Na terenie zamku odbywają się liczne  imprezy kulturalne, organizowane są także Noce z duchami dla najmłodszych.

Poza centrum Ostrawa ma dwie atrakcje, które koniecznie należy odwiedzić, oczywiście jeżeli macie czas i chce wam się jechać komunikacją miejską. Pierwsza z nich to  kopalnia Michał (Dul Michal). Kopalnia jest częścią kompleksu zwanego Landek Park, na terenie którego mieści się największe muzeum górnictwa w Republice Czeskiej. O  ekspozycji nie ma sensu się rozpisywać, dla miłośników kolei największą atrakcją będzie przejazd kolejką kopalnianą. Landek Park, a właściwie wzgórze o nazwie Landek  ma status parku przyrody, więc jak twierdzi zarządca, za sprawą połączenia zabytku technicznego – muzeum górnictwa – z pomnikiem przyrody – góra Landek – miejsce to  zyskuje swą niepowtarzalność i atrakcyjność.

Więcej informacji: http://www.landekpark.cz/default/index/index/site/59/lang/en

Bardzo dobrą opinią cieszy się ostrawski ogród zoologiczny, położony na peryferiach miasta. Trudno do niego dojechać komunikacją publiczną, jednak rodziny z dziećmi  powinny koniecznie pospacerować po tym ogrodzie. Duża część ogrodu zoologicznego przeszła remont, można zobaczyć sporo gatunków zwierząt, przygotowano też zookącik i  plac zabaw dla dzieci. Leniwi mogą się przejechać „pociągiem drogowym” kursującym po ogrodzie. Miejsce godne polecenia.

Więcej informacji: http://www.zoo-ostrava.cz/pl/

Ostrawa to nie jest piękne miasto, natomiast ma swój urok. Jak pisałem, najlepiej kupić bilet komunikacji miejskiej ważny 24 godziny i jeździć po mieście, podziwiając  architekturę przemysłową. Polecam przejazd przez dzielnicę Poruba, ewentualnie Vitkovice. Nawet ostrawskie blokowiska mają swój urok, czułem się tam dużo lepiej niż  spacerując po osiedlach polskich miast przemysłowych.

W internecie spotkałem się z różnymi opiniami o Ostrawie – od bardzo krytycznych (rzeczywiście w centrum w weekendy jest nudno), po hurraoptymistyczne (czechofile i  blogerzy podróżniczy podróżujący na koszt czeskich organizacji turystycznych). Po tym mieście spacerowałem wielokrotnie na przestrzeni 12 lat. Dużo zależy od pogody –  czasami Ostrawa wydawała mi się okropna, czasami bardzo ładna. Najlepiej pojechać zobaczyć samemu i wyrobić sobie własne zdanie. Jeżeli wam się nie spodoba, centrum  można szybko obejść w 2-3 godziny i wracać najbliższym pociągiem. Jeżeli zdecydujecie się zostać tu dłużej, nie powinno być problemów ze znalezieniem niedrogiego  noclegu.

Poniżej kilka zdjęć z centrum Ostrawy.

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Ostrava-Svinov

Dworzec Ostrava-Svinov od strony peronów

Ostrawa

Stacja kolejowa Ostrava-Stred (Ostrawa-Śródmieście)

Ostrawa

Ostrawa – typowa zabudowa centrum

Ostrawa

Ostrawa – Plac Jiraska (Jiraskovo namesti)

Ostrawa - Plac Masaryka

Ostrawa – Plac Masaryka (Masarykovo namesti)

Ostrawa - Plac Masaryka

Ostrawa – Plac Masaryka (Masarykovo namesti)

Ostrawa

Ostrawa – kościół rzymskokatolicki w centrum

Ostrawa

Ostrawa – Aleja Benesza (w tle główny przystanek tramwajowy)

Ostrawa

Ostrawa – najbardziej fotogeniczny budynek centrum

Ostrawa

Ostrawa – biurowiec Nova Karolina

Ostrawa

Ostrawa – kładka nad torami do galerii Forum Nova Karolina

Ostrawa

Ostrawa – widok na zakłady przemysłowe