Kolej na Podróż

Wrocław Główny – dworzec kolejowy

Wyremontowany dworzec kolejowy Wrocław Główny bez wątpienia należy do najpiękniejszych dworców nie tylko w Polsce.  Największy dworzec w województwie dolnośląskim, ważny węzeł komunikacyjny, obsługujący połączenia krajowe i międzynarodowe wszystkich kategorii pociągów. Dworzec tętniący życiem, mający wszystko, czego podróżni potrzebują.

Na temat historii dworca można poczytać mnóstwo opracowań, więc krótko. Remont dworca Wrocław Główny zakończył się w 2012 roku. Od tamtej pory na podróżnych czeka nowa jakość.
Dworzec Wrocław Główny położony jest w centrum miasta.  Do najpopularniejszych atrakcji można dojść pieszo w ciągu kilkudziesięciu minut.  Na przykład do Rynku idzie się 10-20 minut, do Ostrowa Tumskiego około 20 minut, a do Sky Tower 10-15 minut.

Piękny budynek dworca zachował swój zabytkowy charakter, do środka można wejść od strony ulicy Piłsudskiego lub ulicy Suchej, na perony można też dostać się tunelem z boku, omijając w ten sposób hol dworca.

W holu dworca są kasy biletowe, Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity i poczekalnia czynna w godzinach 04:00-20:00. Do kas biletowych ustawia się zwykle długa kolejka, więc lepiej skorzystać z biletomatów na placu przed dworcem, choć tutaj też często trzeba odstać swoje w kolejce.  Kasy biletowe czynne są też w okienkach od strony wejścia przy ulicy Suchej.

Oprócz kas i COK PKP Intercity w holu dworca działa okienko informacji kolejowej.  Na nudzących się pasażerów czeka zakład bukmacherski. Liczne lokale gastronomiczne najbardziej znanych marek. Wydaje się, że najwięcej osób zmierza do KFC. Dużo lokali gastronomicznych działa w tunelu prowadzącym do ulicy suchej. Można kupić wszystko – od drożdżówek, przez fast foody po obiad. Ceny są wysokie i należy uważać na sztuczki sprzedawców, na przykład przy kupnie knyszy sprzedawczyni pyta się, czy dodać prażonej cebulki. Jeśli odpowiesz tak, zapłacisz 1 zł więcej. Inny przypadek to tosty wystawione tak, aby przyciągać wzrok, napisane jest ser, pieczarki, poniżej wędlina lub gyros z ceną 8 złotych. Kiedy zamawiacie tosta z wędliną, okazuje się, że cena 8 złotych dotyczy tylko tostów z serem i pieczarkami, a te z wędliną kosztują 11 złotych, dlatego zawsze należy uważnie czytać cennik na ścianie. Dużo osób nabiera się na te sztuczki.  Na pierwszy rzut oka najlepsze wrażenie zrobił na mnie „bar dyskontowy” oferujący niedrogie obiady.  Podczas mojej ostatniej wizyty nie było już budki z fast-foodami przy ulicy Suchej, zamiast niej ustawiono automat z napojami.  Podobnych automatów jest kilka.

W obu tunelach ustawiono skrzynki na bagaż. Toalety czynne w godzinach 04:00-24:00 – wejście od strony głównego tunelu (w tych toaletach znajduje się też prysznic, który często nie działa), inne toalety dostępne od strony części handlowej w holu dworca (koło salonu Empik).  Toalety płatne 2,5 zł.
W godzinach 00:00-04:00 trwa przerwa technologiczna na sprzątanie. W tym czasie otwierany jest tzw. dworzec nocny – nocna poczekalnia i toalety niedaleko wejścia od strony ulicy Suchej. Można tam przeczekać noc, ochrona czasami sprawdza bilety przy wejściu do monitorowanej poczekalni, podróżni śpiący na siedzeniach są budzeni przez pasażerów, pozostaje więc jedynie spanie na zimnej podłodze. Kilkakrotnie spałem w nocy na wrocławskim dworcu, oprócz osobnika zaburzonego psychicznie i szukającego zaczepki nie zanotowałem żadnych zagrożeń.

Dworzec Wrocław Główny ochraniany jest przez firmę ochroniarską, Straż Ochrony Kolei, czasami można też spotkać patrole policji. Pomimo to żebracy i inni podejrzani osobnicy są plagą na placu przed dworcem, zdarza się też nagabywanie na dworcu, choć podczas mojej ostatniej wizyty zanotowałem znaczne zmniejszenie ich liczby.

Na dworcu czynnych jest sześć peronów. Perony zadaszone, wyremontowane, wejście na peron 6 od strony ulicy Suchej.

Dworzec dostosowany do odprawy osób niepełnosprawnych, zamontowano specjalne podjazdy, windy na perony, jak również taśmociągi na bagaż przy schodach.

W czasie mojej wizyty trwała budowa nowego dworca autobusowego, natomiast przed dworcem z obu stron znajdowały się przystanki autobusowe komunikacji miejskiej.

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Wrocław Główny - dworzec kolejowy

Wrocław Główny – dworzec kolejowy

Wrocław Główny - dworzec kolejowy

Wrocław Główny – dworzec kolejowy

Wrocław Główny - dworzec kolejowy

Wrocław Główny – wejście od strony ulicy Suchej

Wrocław Główny - dworzec kolejowy

Wrocław Główny – wejście boczne do holu

Wrocław Główny - hol

Wrocław Główny – hol

Wrocław Główny - kasy biletowe

Wrocław Główny – kasy biletowe

Wrocław Główny - neon

Wrocław Główny – neon nad kasami biletowymi

Wrocław Główny - COK PKP Intercity

Wrocław Główny – COK PKP Intercity

Wrocław Główny - poczekalnia

Wrocław Główny – poczekalnia

Wrocław Główny - poczekalnia nocna

Wrocław Główny – poczekalnia nocna

Wrocław Główny - peron

Wrocław Główny – peron

Wrocław Główny

Wrocław Główny – peron 5, po prawej stronie peron 6

%d bloggers like this: