Kolej na Podróż

Kolej na Wyspach Normandzkich

Wyspy Normandzkie leżą tuż przy wybrzeżu Francji, lecz są zaliczane do Wielkiej Brytanii jako dependencja. Z zamieszkanych wysp najbardziej znane są Jersey, Guernsey i Alderney. Na wyspach można się natknąć na pociąg retro oraz ślady po zlikwidowanych liniach kolejowych.

Kolej w Wielkiej Brytanii – lista wpisów:

Wielka Brytania – podróż koleją
Wielka Brytania – ciekawostki kolejowe
Kolej w Szkocji
Kolej w Walii
Kolej w Irlandii Północnej
Kolej na Wyspie Wight
Kolej na Wyspach Normandzkich
Kolej na Wyspie Man
Koleje turystyczne w regionie Eastern
Koleje turystyczne w regionie East Midlands
Koleje turystyczne w regionie North East
Koleje turystyczne w regionie North West
Koleje turystyczne w regionie South East
Koleje turystyczne w regionie South West
Koleje turystyczne w regonie West Midlands
Koleje turystyczne w regionie Yorkshire

Alderney Railway

Jedyna czynna kolejka na Wyspach Normandzkich. Kursuje od stacji Braye Road do stacji Mannez na wyspie Alderney. Budowę linii rozpoczęto w 1840, a pierwszy pociąg przejechał trasę w 1847 roku. Kolejka służyła głównie do przewozu kamieni do budowy falochronów. 8.8.1854 przewieziono pierwszych oficjalnych pasażerów – parę królewską.

W swojej historii kolejka przeszła wiele zmian, np. podczas niemieckiej okupacji na części trasy zmieniono rozstaw torów, aby po wyzwoleniu powrócić do poprzedniego. Zmieniał się status kolejki, zmieniały się wagony – jeżdżą również wagony z londyńskiego metra. Obecnie kolejka kursuje od kwietnia do września głównie w niedziele i święta. Działa dzięki staraniom wolontariuszy. Przejazd trwa około 15 minut.

Alderney Railway

Alderney Railway (aut. Dmartin@ukonline.co.uk, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Guernsey Railway

Od 1879 roku na wyspie Guernsey kursował tramwaj parowy, później przerobiony na tramwaj elektryczny. Linia tramwajowa została zamknięta 9 czerwca 1934 roku. Swego czasu planowano odbudowanie linii i ponowne uruchomienie zabytkowego tramwaju, lecz skończyło się tylko na planach. W latach 90. ubiegłego wieku poczta na Guernsey wydała serię znaczków z zabytkowym tramwajem.

Króciutki filmi na British Rail TV

Jersey Western Railway

Pierwsza linia kolejowa na wyspie Jersey. Z początku trasa prowadziła z St Helier do St Aubin, później linię rozszerzono do Corbiere (część linii znana pod nazwą La Moye). Linię zaczęto budować już w latach 60. dziewiętnastego wieku, a w październiku 1870 roku zostala uroczyście otwarta. Lata świetności przypadają na lata 1918-23, kiedy kolejka pełniła rolę czegoś w rodzaju pociągu podmiejskiego. Od 1923 zaczęła przegrywać konkurencję z autobusami. W październiku 1936 pożar strawił wszystkie 16 wagonów na stacji St Aubin. W roku 1937 pociągi nie wyjechały już w trasę. Jeden z odcinków linii został na krótko otwarty podczas niemieckiej okupacji do przewozu materiałów budowlanych.

Obecnie nasypy zostały zamienione w ścieżki rowerowe , ale co jakiś czas pojawiają się plany odbudowania fragmentów linii.

Jersey Eastern Railway

Nazwa kolei kursujących po około ośmiokilometrowej linii na wyspie Jersey w latach 1873–1929. Linia łączyła Saint Helier z Gorey. Kolejka początkowo była bardzo popularna wśród mieszkańców wyspy, jednak w w latach dwudziestych ubiegłego wieku zaczęła przegrywać rywalizację z autobusami, co prowadziło do spadku pasażerów, kłopotów finansowych i likwidacji kolejki. Poza archiwalnymi fotografiami nie pozostało po niej wiele śladów – część dawnej trasy służy teraz jako ścieżki.

Odnośniki:
Artykuł o liniach kolejowych na Jersey
Odmiana Wikipedii z informacjami o Wyspach Normandzkich
Strona oficjalna
Krótki film na You Tube – 23 sekundy

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: