Kolej na Podróż

Kolej w Austrii – przewodnik dla pasażerów (aktualizacja 27.02.2019)

Podróżując koleją po Austrii, zwiedziłem prawie wszystkie ważniejsze miasta (poza Innsbruckiem). Życie tu jednak toczy się głównie wokół Wiednia, a reszta miast jest dużo mniejsza i nie czuć w nich wielkomiejskiej atmosfery (wyjątek: Graz). Do Austrii można łatwo dojechać pociągami EC Warszawa – Wiedeń, ewentualnie pociągiem nocnym, choć ceny nie należą do niskich. Jeżeli nie podróżuje się w grupie i nie jest się studentem, będzie drogo. W związku z kryzysem imigracyjnym zwiększyło się zagrożenie przestępczością pospolitą na dworcach i w pociągach.

O pociągach austriackich nie ma sensu zbytnio się rozpisywać. Może nie są superszybkie, ale są bardzo wygodne, czyste, a podróż jest prawdziwą przyjemnością. Bez względu na kategorię. Odpowiadają temu wysokie ceny przejazdów, jednak mając bilet Interrail nie musicie się o nic martwić, bowiem poza wybranymi pociągami międzynarodowymi nie ma obowiązku rezerwacji miejsc ani dopłat. Wystarczy tylko wsiąść i jechać.

W pociągach obowiązuje całkowity zakaz palenia. Zakaz nie zawsze jest przestrzegany, palacze czasami palą w toaletach, podobnie zresztą jak w Polsce.

Przewoźnik narodowy: ÖBB (Österreichische Bundesbahnen)
Strona internetowa: www.oebb.at
Fanpage Österreichische Bundesbahnen na Facebooku
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019

Zobacz również:

Pociągiem do Wiednia – przewodnik
Jak tanio podróżować po Austrii – najlepsze oferty kolejowe
Linz na jeden dzień – pociągiem
Graz – piękne miasto dla każdego
Klagenfurt – stolica Karyntii
Bregencja – co zobaczyć

Rozkład jazdy i ceny

Rozkład jazdy i ceny austriackich pociągów można bardzo łatwo sprawdzić na stronie: fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en

Po wyszukaniu odpowiedniego połączenia możemy zakupić bilet. Kiedy sprawdzałem kilka miesięcy temu, nie trzeba było się logować.

Podobna strona to tickets.oebb.at/en/ticket.

Jak podaje strona kolei austriackich, przez jakiś czas będzie trzeba odebrać bilet międzynarodowy w automacie biletowym podając kod przysłany po dokonaniu transakcji (tak jak na Węgrzech). Jest to sytuacja tymczasowa i nie wiadomo, kiedy wystarczy wydruk biletu elektronicznego.

Dużą zaletą jest możliwość sprawdzenia ceny większości połączeń międzynarodowych.

Połączenia międzynarodowe

Austria posiada bardzo dobrą sieć połączeń międzynarodowych. Z Wiednia bez przesiadki dojedziemy do Szwajcarii, Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji i Rumunii.

Czechy

Pomiędzy Czechami a Austrią kursują wygodne pociągi EuroCity i jeszcze wygodniejsze pociągi Railjet. Na trasie Praga – Wiedeń ( –> Wiener Neustadt –> Villach lub –> Graz) pociągi bezpośrednie w takcie dwugodzinnym (z jednym wyjątkiem) – łącznie siedem par pociągów dziennie. Wszystkie pociągi przejeżdżają przez Pardubice, Brno i Brzecław. Podróż z Pragi do Wiednia trwa około 4 godzin minut, natomiast z Brna około półtorej godziny.

Ponadto kursują następujące pociągi osobowe, przyspieszone i pospieszne:

Brzecław – Wiedeń
(Praga) – Czeskie Budziejowice – Linz
Znojmo – Retz – Wien Meidling – Payerbach-Reichenau
Ceske Velenice – Gmünd

Jeżeli będziecie podróżowali po Czechach, polecam krótką wycieczkę ze Znojma do ładnego miasteczka Retz. Z Czeskich Budziejowic przez Ceske Velenice warto pojechać do jeszcze ładniejszego Gmünd. Oba wypady w taryfach przygranicznych. Wycieczka do Linz jest znacznie droższa.

Z Pragi do Wiednia kursuje także pociąg Regiojet, który często kosztuje mniej niż pociągi uruchamiane wspólnie przez koleje czeskie i austriackie.

OFERTY PROMOCYJNE

Dwa lata temu oferty promocyjne z Austrii do Czech zostały znacznie ograniczone, natomiast koleje czeskie nadal oferują szereg biletów promocyjnych z Czech do Austrii i z powrotem.

Kupując bilet na stronie kolei czeskich lub austriackich można trafić na perełki:

Wiedeń – Brno – 9 euro
Wiedeń – Ostrawa – 9 euro
Wiedeń – Praga – 19 euro
Praga – Linz – 9 euro

Včasná jízdenka Rakousko (dawniej: Sporo Tiket)

Včasná jízdenka Rakousko to odpowiednik oferty Spar Day. Jest to ograniczona liczba biletów dostępna w przedsprzedaży w promocyjnej cenie. Bilety można zakupić również przez sklep internetowy czeskich kolei.  www.cd.cz/eshop/

EURRegio

EURRegio to oferta specjalna umożliwiająca podróże tam lub tam i z powrotem na wybranych odcinkach na pograniczu czesko-austriackim. Jest ważna tylko w pociągach Os, R i REX, RSB, ER (CD i OBB). Czas ważności biletu powrotnego to 2 dni.

Bilet nie obowiązuje w pociągach EC, SC, Railjet i Regiojet

Wspomniane bilety można kupić w kasach międzynarodowych na terenie Republiki Czeskiej lub przez internet w sklepie internetowym kolei czeskich www.cd.cz/eshop/

Ceny biletów EURegio w jedną stronę (stan na 15.01.2020):

Znojmo – Wiedeń – 9,80 EUR
Czeskie Budziejowice – Linz 10,60 EUR
Czeskie Budziejowice – Wiedeń przez Gmund 20 EUR
Brno – Wiedeń – 11,55 EUR

Dzieci w wieku 6-18 lat są uprawnione do zniżki 75% za odcinek obsługiwany przez koleje czeskie i 50% za odcinek obsługiwany przez koleje austriackie.

Uczniowie i studenci w wieku 18-26 lat i seniorzy, którzy ukończyli 65 lat mogą skorzystać zniżki 75% za odcinek obsługiwany przez koleje czeskie.

Słowacja

Będąc w Wiedniu, warto wybrać się do Bratysławy. Podróż pociągiem REX trwa tylko godzinę i 12 minut. Ceny są atrakcyjne, do biletu można dokupić bilet jednodniowy na komunikację miejską w Wiedniu w strefie Z 100.

Przykłady cen biletów powrotnych (za slovakrail.sk sprawdzane 01.01.2019):
Bratysława – Wiedeń – 14 euro (tylko pociąg) / 18,80 euro (z biletem komunikacji miejskiej)
Nitra – Wiedeń – 25 euro (tylko pociąg) / 29,80 euro (z biletem komunikacji miejskiej)

Według rozkładu jazdy pociągi jeżdżą co godzinę przez cały dzień – najczęściej połączenia obsługiwane są przez wygodne składy podmiejskie kolei austriackich. Na różnych forach internetowych podawane są informacje, że w najbliższych latach mogą wystąpić utrudnienia spowodowane rozbudową trasy.

Węgry

Pomiędzy Austrią a Węgrami kursuje dużo pociągów na licznych trasach. Z Wiednia możemy dojechać bezpośrednimi pociągami osobowymi do Gyor lub Sopron, albo pociągami EC do Budapesztu. Ważna informacja: część pociągów na trasach Wiedeń – Sopron lub Wiener Neustadt – Sopron obsługuje węgierski przewoźnik GySev. Nie trzeba się bać, bowiem są w nich honorowane bilety Obb, Sommerticket i Interrail. Bilety OBB i Sommerticket obowiązują oczywiście tylko do Sopron.

Koleje węgierskie oferują wycieczkowy bilet powrotny Budapeszt – Wiedeń ( Kirándulójegy) ważny cztery dni za 29 euro (bez komunikacji miejskiej w Wiedniu lub 39 euro – ważny również przez pierwsze dwa dni na komunikację miejską (za www.mav-start.hu). Wycieczkowy bilet powrotny z Debreczyna kosztuje odpowiednio 39 i 49 euro.

Oferta kolei austriackich jest znacznie gorsza – najtańsze bilety z Wiednia do Budapesztu kosztują 19 euro w jedną stronę, cena biletu normalnego bez promocji wynosi 38,80 euro.

Szwajcaria

Codziennie między Zurychem a Wiedniem pociągi Railjet. Pociągi to nowoczesne składy będące dumą kolei austriackich. Nie miałem okazji nimi jechać, ale z zewnątrz prezentują się bardzo ładnie. Dodatkowo 1 para pociągów kursuje na trasie Innsbruck – Zurych, Salzburg – Zurych, a na trasie Zurych – Wiedeń kursuje także pociąg nocny. Co ważne – wystarczy bilet Interrail – nie trzeba kupować żadnych miejscówek, ani uiszczać innych dopłat (oczywiście jeśli chodzi o wagony z miejscami do siedzenia).

Do Zurychu można dojechać także z Bregencji (Bregenz) pociągami jadącymi z Monachium.

Najtańsze bilety w ofercie SparSchiene kosztują 29 euro w wagonie z miejscami do siedzenia, 59 euro w kuszetce (przedział 6-osobowy), i 79 euro w wagonie sypialnym (przedział 3-osobowy).

Włochy

Połączenia między Włochami a Austrią należą do najpopularniejszych połączeń międzynarodowych, również wśród polskich turystów. Pociągi nie należą do najszybszych, mimo to warto wybrać dzienne połączenie ze względu na piękne widoki za oknem (linia Semmering). W poprzednich rozkładach jazdy kursowały tylko nocne pociągi Wiedeń – Rzym i Wiedeń – Wenecja z wagonami do Mediolanu, a w sezonie dodatkowo pociąg Wiedeń – Livorno.

Pociągi prowadzą wagony z miejscami do siedzenia, wagony z miejscami do leżenia, wagony sypialne T1, T2, jak również wagony sypialne T3 (z przedziałami trzyosobowy). Najtańsze bilety na miejsca do siedzenia można nabyć w ofercie SparSchiene za 29 euro. Ceny biletów za przejazd w kuszetce sześcioosobowej zaczynają się od 49 euro, w kuszetce czteroosoobowej od 59 euro. Ceny najtańszych biletów za przejazd w wagonach sypialnych wynoszą: 69 euro (przedział trzyosobowy), 89 euro (przedział dwuosobowy), 129 euro (przedział jednoosobowy). Pociąg kursuje codziennie.

Tym razem nie zamieszczam nawet orientacyjnych rozkładów jazdy, bowiem strona kolei austriackich nie jest już tak czytelna jak kiedyś i trudno się zorientować.

Słowenia, Chorwacja, Serbia

W połączeniach z Chorwacją nie nastąpiły większe zmiany. Raz dziennie kursuje bezpośredni pociąg Eurocity Zagrzeb – Wiedeń przejeżdżający przez Słowenię. Na stronie www.oebb.at można wyszukać połączenie i kupić bilety. W trakcie opracowywania artykułu bilety SparSchiene do Zagrzebia za 29 i 39 euro były dostępne nawet dzień przed odjazdem. Bilet SparSchiene relacji Wiedeń – Maribor kosztował 24 euro.

Orientacyjny rozkład jazdy:
Zagrzeb (odj. 07:25) –> Maribor (odj. 10:19) –> Wien Hbf (przyj. 14:02)
Wien Hbf (odj. 15:58) –> Maribor (19:37-19:55) –> Zagrzeb (przyj. 22:43)

Pomiędzy Lublaną a Wiedniem kursuje bezpośredni pociąg dzienny:

Orientacyjny rozkład jazdy:
Lublana (odj. 16:09) –> Maribor (18:16-18:19) –> Wien Hbf (przyj. 22:04)
Wien Hbf (odj. 07:58) –> Maribor (11:37-11:50) –> Lublana (przyj. 14:06)

Do stolicy Słowenii można również dojechać z przesiadką w Villach.

Na trasie Wiedeń – Lublana obowiązuje oferta SparSchiene, najtańsze bilety można nabyć już za 29 euro, ale jest ich niewiele.

Połączenia krajowe

Podróżowanie pociągiem do Austrii to czysta przyjemność. Pociągi są czyste, wygodne, bezpieczne, a krajobrazy za oknami w niektórych regionach zapierają dech w piersiach. Pociągi kursują często nie tylko pomiędzy największymi miastami. Do miejsc, do których nie dociera kolej, można dojechać autobusami PostBus skomunikowanymi z pociągami kolei austriackich.

W austriackim rozkładzie jazdy możemy spotkać się następującymi kategoriami pociągów:

R/RB – pociągi osobowe
REX – Regio Express – coś w rodzaju pociągu przyspieszonego
EC – pociągi EuroCity
EN – pociągi EuroNight – nocne pociągi międzynarodowe
S – kolej miejska
RJ – Railjet – nowoczesne pociągi na wybranych trasach

Podróże austriackimi pociągami nie należą do tanich. Jednak kupując bilety nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem, możemy skorzystać z promocji SparSchiene na konkretne połączenie Liczba miejsc objętych promocją jest mała, jednak jeżeli uda nam się zdobyć bilet, to zamiast np. 38 euro zapłacimy tylko 19 euro. Problem w tym, że są to bilety imienne, na konkretne połączenie, które nie podlegają zwrotowi, a więc w przypadku choroby przepadają, bowiem nie możemy ich zwrócić ani odstąpić.

Austriackie dworce w największych miastach przypominają tętniące życiem galerie handlowe. Nie ma problemów z kupnem jedzenia, zjedzeniem posiłku, czy skorzystaniem z toalety (toalety są płatne). W godzinach wieczornych i nocnych nie spotkałem się z żadnymi problemami, zaczepkami, ale z powodu kryzysu imigracyjnego podobno zmieniło się na gorsze.

Podróże pociągami nocnymi również będę miło wspominał. Na stacjach początkowych czasami trzeba walczyć o jak najlepsze miejsce. Wagony z przedziałami to wygodne wagony z rozkładanymi fotelami, które łatwo można zamienić na „wagon sypialny”, natomiast w wagonie bezprzedziałowym nie jest tak łatwo spać, ale przy odrobinie pomysłowości również nie będzie z tym problemów.

OBB 1 klasa

Austriacki wagon bezprzedziałowy – I klasa

 

Vorteilscard

Vorteilscard to karta uprawniająca posiadacza do 50% zniżki na każdy przejazd we wszystkich pociągach kolei austriackich oraz wybranych pociągach przewoźników prywatnych. Oprócz zniżek w połączeniach krajowych, posiadacz może skorzystać ze zniżki 50% na wybranych połączeniach międzynarodowych. Do wyrobienia Vorteilscard potrzebny jest tylko dowód tożsamości oraz zdjęcie. Karta dostępna jest w kilku wariantach, najpopularniejsze z nich to (ceny sprawdzane 01.01.2019):

Vorteilscard Classic – 99 euro na rok (dla każdego)
Vorteilscard Jugend – 19 euro na rok (dla młodzieży do ukończenia 26 roku życia)
Vorteilscard Senior – 29 euro na rok (dla osób, które ukończyły 60 rok życia)

Uwaga!!! Pod koniec ważności karty koleje austriackie wysyłają do klientów list polecony z zapytaniem, czy przedłużyć kartę. Na list należy odpowiedzieć w ciągu siedmiu dni z informacją, że nie życzymy sobie przedłużenia oferty. Brak listu z negatywną odpowiedzią koleje austriackie traktują jako zgodę na przedłużenie ważności karty i naliczają opłatę za kolejny rok. Podobnie robią koleje niemieckie.

Podmiejski OBB

Pociąg podmiejski kolei austriackich

 

Österreichcard


ÖSTERREICHcard to roczny bilet sieciowy umożliwiający odbycie przez posiadacza nieograniczonej liczby przejazdów pociągami ÖBB w okresie ważności karty. Bilet można kupić na pierwszą lub drugą klasę, a posiadacz ÖSTERREICHcard korzysta z tych samych przywilejów (umowy partnerskie), co posiadacz Vorteilscard. Oprócz kolei państwowych ÖSTERREICHcard honorują następujący przewoźnicy prywatni: Graz-Köflacher Railway, Montafon Railway, Raab-Oedenburg-Ebenfurter Railway (Austrian routes), Salzburg Local Railway, Styrian Provincial Railway, Stern & Hafferl, Stubaital railway, Vienna Local Railway and Zillertal Railway, Lower Austria Transport Organisation Company (NÖVOG), St. Pölten – Mariazell (MzB) Mariazeller Railway and Waidhofen City Railway (CD)

Bilet dostępny jest w kilku wersjach. Najpopularniejsze z nich to (ceny sprawdzane 01.01.2019):
ÖSTERREICHcard Classic – 1889 euro (II klasa), 2839 euro (I klasa) – dla każdego
ÖSTERREICHcard Jugend – 1154 euro (II klasa), 1669 euro (I klasa) – do ukończenia 26 roku życia)
ÖSTERREICHcard Senior – 1329 euro (II klasa), 2089 euro (I klasa) – dla osób, które ukończyły 60 rok życia

Austria pociąg podmiejski

Wnętrze pociągu podmiejskiego

 

Sommerticket

Od kilkunastu lat koleje austriackie oferują bardzo atrakcyjny sieciowy bilet miesięczny dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Do niedawna można go było nabyć z IN Kartą kolei czeskich, natomiast od jakiegoś czasu trzeba mieć droższą kartę Vorteilscard Jugend za 19 euro.

Z tym biletem możecie podróżować wszystkimi pociągami OBB jeżdżącymi po terytorium Austrii z wyjątkiem kolejek zębatych i pociągów specjalnych oraz pociągów Euronight i Nightjet Bilet ma jednak pewne ograniczenia: Od poniedziałku do piątku bilet jest ważny od godziny 8 do 3 następnego dnia

Powyższe ograniczenie nie obowiązują w sobotę, niedzielę i święta, kiedy bilet jest ważny przez całą dobę.

W 2018 roku ceny biletu były następujące:
dla osób do ukończenia 20 roku życia – 39 euro
dla osób do ukończenia 26 roku życia – 69 euro

W 2018 roku bilet nie obowiązuje w pociągach Nightjet/Euronight.

W roku 2008, kiedy korzystałem z tego biletu po raz ostatni, kosztował on 19 euro dla osób do ukończenia 20 roku życia oraz 49 euro dla osób do ukończenia 26 roku życia.

Musicie również pamiętać, że cena biletu to nie wszystko. Trzeba coś zjeść, umyć się i gdzieś nocować. Spać można w pociągach – jest bezpiecznie, ewentualnie na dworcach – ja chwilę spałem w Salzburgu i w na stacyjce granicznej w Summerau w ogrzewanej poczekalni. Ceny jedzenia są natomiast wyższe niż w sąsiednich krajach (poza Szwajcarią).

 

4 oferty, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze podczas podróży pociągiem po Austrii.

Posted by Kolej na Podróż on Thursday, 14 March 2019

 

Einfach Raus Ticket

Einfach Raus Ticket to najciekawsza oferta podróżowania austriacką koleją przeznaczona dla osób dorosłych. Jest to bilet grupowy przeznaczony od grup od dwóch do pięciu osób (w zależności od wieku). Nie znam, niestety, szczegółów – w Czechach podobny bilet w wersji weekendowej jest ważny np. dla dwóch osób dorosłych i najwyżej trojga dzieci. Koleje austriackie nie wyszczególniły warunków. Jak informują różne strony i fora, na bilecie NIE MOŻE podróżować jedna osoba samotnie.

Einfach Raus Ticket ważny jest przez jeden dzień – jeżeli zdecydujemy się podróżować w dni robocze od poniedziałku do piątku, to podróż możemy rozpocząć najwcześniej o 9:00, a skończyć najpóźniej o 3:00 następnego dnia. W soboty, niedziele i święta bilet jest ważny już od 0:00 do 3:00 następnego dnia. Z biletem tym można podróżować pociągami OBB S-Bahn, R oraz REX, z wyjątkiem pociągów retro. Cena biletu to 34 euro dla dwóch osób, każda następna osoba to bilet o 4 euro droższy (sprawdzane 01.01.2019).

UWAGA!!! Od 9 grudnia 2018 roku z biletem Einfach Raus Ticket nie można podróżować pociągiem po regionie Voralberg.

Wiedeń pociąg miejski

Pociąg kolei aglomeracyjnej w Wiedniu.

 

Wybrani przewoźnicy prywatni

Poniżej znajdziecie listę najważniejszych austriackich przewoźników prywatnych. Lista nie obejmuje kolei turystycznych – te znajdą się w osobnym artykule.

Graz-Köflacher Bahn und Busbetrieb GmbH

Przewoźnik obsługujący pociągi regionalne na liniach Graz – Köflach oraz Graz – Wies-Eibiswald. Tabor to GTW2/8 oraz pociągi piętrowe. GKB oprócz kolejowych przewozów pasażerskich prowadzi także przewozy towarowe oraz obsługuje wybrane lokalne połączenia autobusowe.

Strona internetowa: http://www.gke.at

GySev

GySEV to austriacko-węgierski przewoźnik nieprzerwanie od 1872 roku obsługujący przewozy pasażerskie i towarowe na linii kolejowej Győr – Sopron. Obecnie oprócz tej linii obsługuje wybrane połączenia Sopron – Wiener Neustadt, Sopron – Wiedeń, Sopron – Szombathely, a także uruchamia pociągi IC Sopron – Budapeszt.

Tabor przewoźnika nie należy do najnowocześniejszych. Większość wagonów pasażerskich to wagony poniemieckie, całkiem wygodne, ale bez klimatyzacji. Za to w 2012 GySEV uruchomił na pokładach swoich pociągów bezpłatny dostęp do wi-fi. Po raz ostatni jechałem pociągami tego przewoźnika w 2009 roku. Konduktorzy zachowywali się dużo lepiej niż konduktorzy MAV, w wagonach były przedziały dla palących i niepalących. Na austriackim odcinku przewoźnik honoruje bilet Sommerticket.

Przewoźnik znany jest pod dwiema różnymi nazwami:
GySEV ( Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút) – po węgiersku
ROeEE (Raab-Ödenburg-Ebenfurter Eisenbahn) – po niemiecku

Strona internetowa przewoźnika: www2.gysev.hu

Gysev

Starszy wagon Gysev / Raaberbahn, obecnie rzadko spotykany

 

Montafonerbahn

Przewoźnik obsługujący linię Bludenz – Schruns. Trasę o długości 12 kilometrów pociągi pokonują w 21 minut. Pociąg po drodze zatrzymuje się na siedmiu przystankach. Oprócz przewozów kolejowych Montafonerbahn obsługuje lokalne połączenia autobusowe.

Strona internetowa: www.montafonerbahn.at

Südtirol Bahn

Przewoźnik obsługujący połączenia regionalne pomiędzy małymi włoskimi miasteczkami przygranicznymi (m.in. Bozen) oraz podobno łączące te miasta z Innsbruckiem. Pociągi przejeżdżają przez malowniczą przełęcz Brenner. Tabor to pociągi Stadler GTW – na zdjęciach widać, że w środku jest nawet toaleta..

Strona internetowa: www.vinschgerbahn.it/en/bahnhoefe.asp

Westbahn

Westbahn to austriacki prywatny przewoźnik kolejowy kursujący na trasie Wiedeń – Salzburg (linia ta nosi taką samą nazwę jak przewoźnik). Połączenia mające stanowić konkurencję dla przewoźnika państwowego obsługiwane są przez nowe, komfortowe pociągi piętrowe z wagonami pierwszej i drugiej klasy. Podróżni mają także do dyspozycji prasę oraz mogą skorzystać z części barowej.

Przewoźnik obsługuje trasę Wiedeń – Salzburg, ponadto w grudniu 2018 uruchomił połączenie Wiedeń – Monachium. Westbahn  Współpracuje z czeskim przewoźnikiem Leo Express.

Szczegółowe informacje: westbahn.at – strona oficjalna

Pociągi Nightjet

Po likwidacji sieci połączeń City Night Line przez Deutsche Bahn część połączeń przejęły koleje austriackie pod nazwą handlową Nightjet. Pociągi Nightjet kursują obecnie nie tylko pomiędzy Austrią a Niemcami i Austrią a Szwajcarią, ale również na przykład na trasie Hamburg – Berlin – Zurych, czyli z pominięciem terytorium Austrii.

W pociągach Nightjet dostępne są wagony z miejscami do siedzenia, wagony z miejscami do leżenia i wagony sypialne. Najczęściej są to wagony kolei austriackich, znacznie wygodniejsze niż wagony kolei niemieckich w pociągach City Night Line. Wyjątkiem są połączenia Nightjet obsługiwane przez inne koleje w ramach „współpracy partnerskiej”, mowa tu o Monachium – Wiedeń – Budapeszt oraz Berlin – Praga – Budapeszt oraz Monachium – Zagrzeb i Monachium – Rijeka. Osobiście nie polecam chorwackich kuszetek w pociągach do Zagrzebia i Rijeki.

W pociągach Nightjet wyróżniamy następujące klasy wagonów:

Wagon z miejscami do siedzenia:

– przedział sześcioosobowy
– w austriackich wagonach rozkładane fotele
– toalety po obu końcach wagonu

Wagon z miejscami do leżenia:

– przedziały 6- i 4-osobowe
– dostępne przedziały tylko dla kobiet
– możliwość wykupienia przedziału rodzinnego
– pościel i poduszka w cenie
– toalety po obu końcach wagonu
– budzenie w cenie
– małe śniadanie w cenie
– możliwość zakupu przekąsek i napojów od konwojenta

Wagon sypialny:

– wagony Economy z toaletami na końcu wagonów.
– wagony Deluxe z toaletą i prysznicem w przedziale
– przedziały 3-, 2- i 1-osobowe
– przedziały wyposażone w lustra i gniazdka
– w przedziale przybory toaletowe i ręczniki
– w przedziale Deluxe dodatkowo żel pod prysznic
– przekąska i mały napój na powitanie
– małe śniadanie z dolewką napoju w cenie
– bezpłatna prasa poranna

Nightjet

Kuszetka w pociągu Nightjet (© ÖBB/Marek Knopp)

 

Pociągi Railjet

Składy Railjet to flagowe pociągi kolei austriackich obsługujące dalekobieżne połączenia krajowe i międzynarodowe. Pociągi te zastąpiły na wielu trasach wysłużone (choć wygodne) składy wagonowe Intercity.

Pociągi Railjet kolei austriackich mogą jechać z prędkością 230 km/h. Pociąg ten może przewieźć 408 pasażerów, jest przystosowany do przewozu pasażerów niepełnosprawnych, ponadto wydzielono 5 miejsc na rowery. Railjety wyposażone są w system informacji pokładowej, portal multimedialny. Pasażerowie mogą skorzystać z usług wagonu restauracyjnego, a dla dzieci przygotowano przedział kinowy.

W pociągach dostępne są wagony drugiej klasy, pierwszej klasy i klasy Business.

Druga klasa (Economy):

– nowoczesne fotele
– rozkładane stoliki
– wydzielone miejsca na bagaż
– jedno gniazdko na dwa siedzenia
– sprzedaż przekąsek z wózka (minibaru)

Pierwsza klasa:

– skórzane fotele
– więcej miejsca na nogi
– gniazdko przy każdym fotelu
– bezpłatna prasa codzienna
– dania serwowane na miejsce

Klasa Business

– skórzane fotele
– odchylane oparcia
– podkładki pod nogi
– strefa ciszy
– gniazdko przy każdym fotelu
– obowiązkowa rezerwacja miejsc
– szeroki wybór prasy codziennej i czasopism
– bezpłatny napój na powitanie
– obsługa stewarda

Dla osób na wózkach inwalidzkich przygotowano specjalną windę, 3 miejsca w klasie pierwszej w cenie klasy drugiej, miejsce dla psów-przewodników i przestronną toaletę.

Railjet

Austriacki pociąg Railjet (© ÖBB/Eisenberger)

Przewóz rowerów

ÖBB

W pociągach regionalnych i dalekobieżnych na przewóz niezłożonego i niespakowanego roweru potrzebny jest bilet na przewóz roweru, który kosztuje 10% biletu normalnego na przejazd drugą klasą na tej samej trasie (minimalna cena 2 euro). Możliwy jest także zakup tygodniowego lub miesięcznego biletu na przewóz roweru.

W pociągach regionalnych (R, RE, S-Bahn) rowery można przewozić bez konieczności rezerwacji, o ile nie zachodzą szczególne okoliczności (np. wysokie obłożenie). W innym przypadku przewoźnik może odmówić przewozu roweru.

W pociągach dalekobieżnych (IC, EC, Ex, RJ, Nigthjet) przewóz rowerów dozwolony jest tylko w wydzielonych i stosownie oznaczonych miejscach. Obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc na przewóz rowerów. Miejscówkę na przewóz rowerów można nabyć przez stronę internetową lub aplikację mobilną kolei austriackich za 3 euro lub za 3,5 euro w kasach biletowych.

Jeśli rozmiar roweru przekracza 185 cm (długość) x 110 cm (wysokość) x 60 cm (szerokość) lub jeśli przewozimy rower tandemowy, przyczepkę rowerową itp., rower należy przewozić w wydzielonych przedziałach bagażowych. W takim przypadku rezerwacja miejsca przez internet nie jest możliwa.

WESTBAHN

W pociągach Westbahn możliwy jest przewóz rowerów. Warunkiem jest dokonanie rezerwacji przez internet najpóźniej dwie godziny przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej. Rezerwacja kosztuje 5 euro. W wyjątkowych przypadkach rezerwacji na przewóz roweru można dokonać u stewarda – zapłacimy wtedy 10 euro.

Przewóz rowerów nie jest możliwy w przypadku, jeśli wydzielone miejsca będą zajęte. Westbahn nie przewozi rowerów tandemowych, przyczepek itp.

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

Kolej w Europie Albania  Austria  Belgia  Białoruś  Bośnia i Hercegowina  Bułgaria  Chorwacja Czarnogóra  Czechy  Cypr  Dania  Estonia  Finlandia  Francja  Grecja  Hiszpania  Holandia Irlandia  Islandia  Kosowo  Liechtenstein  Litwa  Luksemburg  Łotwa  Macedonia Północna Malta  Mołdawia  Niemcy  Norwegia  Portugalia  Rosja  Rumunia  San Marino  Serbia  Słowacja Słowenia  Szwajcaria  Szwecja  Turcja  Ukraina  Watykan  Węgry  Wielka Brytania   Włochy
Azory  Gibraltar  Spitsbergen  Wyspa Man  Wyspy Normandzkie  Wyspy Owcze

%d bloggers like this: