Kolej na Podróż

Kolej w Nepalu – informacje ogólne

Kolej w Nepalu obecnie ogranicza się do jednej linii kolejowej z ruchem pasażerskim i towarowym. Linia o nazwie Janakpur Railway łączy indyjskie miasto Jaynagar z Janakpur w Nepalu. Długość linii wynosi 29 kilometrów, z czego 26 kilometrów znajduje się na terytorium Nepalu. Dawniej pociągi dojeżdżały do miasta Bijalpura w Nepalu, odcinek Janakpur – Bijalpura został wyłączony z eksploatacji w 2001 roku. W latach 2014-2017 czynny fragment linii przekuto, jest to obecnie linia normalnotorowa i wchodzi w skład sieci kolei indyjskich. Przed przekuciem i przejęciem przez koleje indyjskie pociągi oraz torowisko były w fatalnym stanie, co widać na filmach na You Tube.

Nepalski pociąg na You Tube (01:44)(2012)

Nie wiadomo, czy pociągi pasażerskie już kursują – według informacji w mediach i filmów You Tube podczas opracowywania artykułu kończyły się prace na linii – tory wydłużono do miast Kurtha i Mahottari (69 km).

Poza wspomnianą linią dawniej istniała jeszcze linia kolejowa łącząca Raxaul (dziś Indie) z Amlekhganj w Nepalu o długości 48 kilometrów (z czego 46 kilometrów w Nepalu). Linia wybudowana w 1927 roku była pierwszą linią kolejową w Nepalu, została zamknięta w 1965 roku.

W przyszłości przez terytorium Nepalu mają przebiegać linie międzynarodowe wybudowane przez Chińczyków i Hindusów, między innymi kolej Transhimalajska łącząca Chiny z Nepalem i Bhutanem. Poniżej przegląd inwestycji kolejowych, które mają zostać zrealizowane w najbliższych dziesięciu latach w Nepalu:

– wydłużenie linii kolei Tybetańskiej do Katmandu i do Bhutanu
– budowa linii kolejowej Katmandu – Pokhara (287 km)
– budowa odgałęzienia od wspomnianej linii Muglin – Butwal (w pobliżu granicy z Indiami)
– budowa linii kolejowej Mechi – Mahakali (945 km); rozpoczęto budowę odcinka Simara – Bardibas (108 km)
– budowa pięciu linii kolei metropolitalnej w Katmandu (77 km)
– wydłużenie istniejącej linii kolejowej (prace trwają)

Źródła:
Wikipedia
www.railwaygazette.com/news/infrastructure/single-view/view/kathmandu-rail-link…
www.railwaygazette.com/news/infrastructure/single-view/view/mechi-mahakali-electric…
kathmandupost.ekantipur.com/news/2018-10-05/janakpur-railway-nears-completion.html

%d bloggers like this: