Kolej na Podróż

Kolej na Cyprze – informacje ogólne

Cypr nie posiada czynnych linii kolejowych, natomiast zachowały się pozostałości po dawnej linii pasażerskiej i przemysłowej, wybudowano też niewielkie muzeum kolejnictwa. Artykuł na temat kolei na Cyprze dostępny jest na Wikipedii, dlatego w swoim wpisie tylko krótko opiszę kolej na Cyprze, aby po prostu mieć opisane koleje z całego świata.

W latach 1905-1951 na Cyprze kursowały pociągi Cyprus Government Railway. Obsługiwały one linię kolejową Famagusta – Ewrichu przez Nikozję. Linia przecinała wyspę z zachodu na wschód, za stacją Morfu tory poprowadzono na południe do Ewrichu.

Pierwsze projekty budowy kolei na Cyprze pojawiły się w latach 1878–1879, lecz nie zostały zrealizowane ze względu na koszty.

Budowa kolei ruszyła w 1904 roku. 21 października 1905 r. oddano do użytku pierwszy odcinek Famagusta – Nikozja o długości 57,5 km. W 1917 roku otwarto odcinek Nikozja – Morfu, a w 1915 r. Morfu – Ewrichu. Łączna długość linii wynosiła 119,9 km. Rozstaw szyn 762 mm.

Już w 1932 roku rozważano zamknięcie linii ze względu na nierentowność; w czasie drugiej wojny światowej była używana w celach militarnych.

W 1941 roku otwarto nową drogę Nikozja – Famagusta, więc dni kolei były policzone.

31 grudnia 1951 roku ostatni pociąg pokonał trasę z Nikozji do Famagusty.

Do dziś przed budynkiem stacji w Famaguście stoi lokomotywa-pomnik.

W budynku dawnej stacji w Ewrychu działa dziś Muzeum Kolejnictwa, gdzie można zapoznać się z historią kolei na Cyprze oraz eksponatami, które stanowią pozostałość po czasach, kiedy pociągi kursowały. Stacja kolejowa została w 2002 roku wpisana do rejestru zabytków, a 10 lat później wyremontowana.

Drugim systemem kolei na Cyprze były koleje przemysłowe wybudowane przez Cyprus Mines Corporation do obsługi kopalni w pobliżu wsi Skuriotisa. Koleje zostały zlikwidowane w 1974 roku po wkroczeniu wojsk tureckich.

Źródła:

[1] Wikipedia
[2] www.parikiaki.com/2016/09/a-journey-into-the-history-of-the-cyprus-government-railway-by-video/
[3] www.mcw.gov.cy/mcw/DA/DA.nsf/All/3F2CF6E8B9E9BF3DC2257DE7002DFE14?OpenDocument&print

Kolej w Europie Albania  Austria  Belgia  Białoruś  Bośnia i Hercegowina  Bułgaria  Chorwacja Czarnogóra  Czechy  Cypr  Dania  Estonia  Finlandia  Francja  Grecja  Hiszpania  Holandia Irlandia  Islandia  Kosowo  Liechtenstein  Litwa  Luksemburg  Łotwa  Macedonia Północna Malta  Mołdawia  Niemcy  Norwegia  Portugalia  Rosja  Rumunia  San Marino  Serbia  Słowacja Słowenia  Szwajcaria  Szwecja  Turcja  Ukraina  Watykan  Węgry  Wielka Brytania   Włochy
Azory  Gibraltar  Spitsbergen  Wyspa Man  Wyspy Normandzkie  Wyspy Owcze

%d bloggers like this: