Kolej na Podróż

Ciekawostki o Francji – 23 ciekawostki, które warto znać

Francja podobno jest najczęściej odwiedzanym krajem przez turystów. Kraj zamków, pałaców, muzeów, do tego kojarzony z wielokulturowością. Warto poznać ciekawostki o Francji, bo Francja to nie tylko Paryż.

1. Nazwa Francja pochodzi od germańskiego plemiona Franków.

2. Zwyczaj noszenia białej sukni ślubnej pochodzi z Francji. 24 kwietnia 1558 roku Maria Stuart, królowa szkocka, poślubiła Franciszka II Walezjusza w katedrze Notre Dame w Paryżu. Na ceremonię założyła białą suknię, czym wywołała wielkie oburzenie. Białą suknię potraktowano jako złą wróżbę, co poniekąd się potwierdziło, bo półtora roku po ślubie Franciszek zmarł. Warto wspomnieć, że w momencie ślubu Maria Stuart miała 16 lat, a Franciszek II Walezjusz zaledwie 14. Inne źródła twierdzą, że zwyczaj noszenia białek sukni wziął się ze ślubu Ludwika XII z Anną Bretońską w 1499 roku.

3. 28 grudnia 1895 roku we Francji odbyła się pierwsza publiczna projekcja filmu braci Lumiere, co uznawane jest za początek kina.

4. Jednym z symboli Francji jest pociąg TGV (Train à Grande Vitesse). Pociąg w swojej historii ustanawiał szereg rekordów prędkości, które później były bite przez Chińczyków i Japończyków. Francja posiada także pociąg TGV przekształcony w szpital – w 2020 roku, podczas epidemii koronawirusa, chorzy byli transportowani w tym pociągu do miast, gdzie były wolne miejsca w szpitalach.

5. W każdym francuskim mieście znajduje się ulica Victora Hugo.

6. Nowojorska Statua Wolności to dar narodu francuskiego dla Stanów Zjednoczonych. Powstała według projektu Frédérica Auguste’a Bartholdiego, Gustave’a Eiffela i Richarda Morrisa Hunta w latach 1884-1886. W Paryżu znajduje się kopia znacznie mniejszej wielkości.

7. Uważa się, że zwyczaj prima aprilis pochodzi z Francji, gdzie w 1564 roku król Karol IX zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień roku z 1 kwietnia na 1 stycznia, co spowodowało szereg pomyłek. Inne źródła twierdzą, że zwyczaj znany był już w czasach rzymskich.

8. We Francji znajduje się około 45 tysięcy zamków i pałaców.

9. Luwr to najchętniej odwiedzane muzeum na świecie.

10. Najkrócej panującym królem świata był Ludvík XIX. Jego rządy trwały 20 minut. 2 sierpnia 1830 roku, został królem po abdykacji Karola X. Po 20 minutach, po naleganiach żony i Karola X – swojego starszego brata, abdykował na rzecz swojego bratanka Henryka.

11. Inny król Francji, Karol VI Szalony, był przekonany, że jego ciało jest ze szkła i nie wolno go dotykać.

12. W 2015 roku Francja zabroniła supermarketom wyrzucania do kontenerów na śmieci niesprzedanego jedzenia. Niesprzedane jedzenie jest rozdawane potrzebującym lub przerabiane na paszę dla zwierząt.

13. Francuz Antoine-Augustin Parmentier był propagatorem spożywania ziemniaków, których właściwości odkrył żywiąc się nimi podczas pobytu w pruskim więzieniu. Po powrocie do Francji wynajął uzbrojonych strażników, aby pilnowali jego pola ziemniaczanego, bowiem zakładał, że dzięki temu ludzie pomyślą, iż uprawia coś cennego. Strażnikom pozwalał, aby brali łapówki i pozwalali ludziom kraść niewielkie ilości ziemniaków. W ten sposób rzeczywiście przekonał okolicznych mieszkańców do jedzenia ziemniaków, a ziemniak stał się powszechnym składnikiem posiłków.

14. Urzędujący tylko przez pół roku prezydent Francji Paul Deschanel zapisał się w historii wieloma skandalami. Najgłośniejsze z nich to wypadnięcie przez okno z pociągu (znalazł go później przypadkowy przechodzień) oraz przyjęcie brytyjskiego ambasadora. W tym drugim nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że prezydent Francji podczas audiencji był nagi.

15. W Paryżu podobno nie ma znaku stop. W drugiej dekadzie XX wieku jedyny znak „stop” został zlikwidowany (dokładna data jest nieznana).

16. Francuzi produkują ponad 1000 gatunków sera.

17. W latach 1066 – 1362, czyli przez prawie 300 lat, język francuski był językiem urzędowym w Anglii.

18. We Francji można poślubić zmarłą osobę, przy czym konieczne jest specjalne pozwolenie od prezydenta.

19. Francuzka Jeanne Louise Calment uważana jest za najdłużej żyjącą osobę w historii. Urodzona 21 lutego 1875 roku zmarła 4 sierpnia 1997 roku. Żyła więc 122 lata i 64 dni. W wielu krajach niektórzy starsi mieszkańcy twierdzą, że mają nawet ponad 160 lat, ale nie są w stanie tego udowodnić.

20. Najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc (4809 m n.p.m.) leży we Francji.

21. Francuzi wierzą, że położenie chleba lub bagietki do góry nogami przynosi pecha lub śmierć.

22. System metryczny pochodzi z Francji – wprowadzono go tam w 1795 roku.

23. W 1386 roku we Francji skazano na śmierć i stracono świnię oskarżoną o zabicie dziecka.

Od autora: Ciekawostki o Francji i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. 



%d bloggers like this: