Liechtenstein to małe księstwo wciśnięte pomiędzy Austrię a Szwajcarię. Wydawałoby się, że w takim małym kraju nic nie może nas zaskoczyć. Nic bardziej mylnego – przeczytajcie ciekawostki o Liechtensteinie, a przekonacie się.
1. Liechtenstein jest państwem podwójnie śródlądowym, czyli nie tylko nie ma dostępu do morza, ale dostępu do morza nie mają jego sąsiedzi – Austria i Szwajcaria. Tylko dwa kraje na świecie są podwójnie śródlądowe – Liechtenstein i Uzbekistan.
Liechtenstein - artykuły na blogu |
---|
1. Kolej w Liechtensteinie - informacje ogólne 2. Ciekawostki o Liechtensteinie |
2. Rządzący krajem książę Hans Adam II to najbogatszy monarcha Europy.
3. W 2019 roku liczba mieszkańców kraju liczyła 38 749. To mniej więcej tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Bolesławca (38 852).
4. Stolicą kraju jest Vaduz, ale największe miasto to Schaan zamieszkane przez 6 tysięcy osób.
5. Vaduz zamieszkuje niecałe 6 tysięcy osób (5696) To mniej więcej tyle, ile zamieszkuje Lądek-Zdrój (5572), Głogówek (5607), czy Orzysz (5615)>
6. Powierzchnia księstwa to 160 kilometrów kwadratowych. Tyle samo, ile wynosi powierzchnia Częstochowy.
7. W 2007 roku szwajcarska armia przez pomyłkę wkroczyła do Liechtensteinu.
8. W Liechtensteinie znajdują się cztery stacje kolejowe, a przez kraj przebiega linia Feldkirch – Buchs. W zależności od rozkładu jazdy przez kraj przejeżdżają tylko pociągi międzynarodowe bez zatrzymywania się lub zatrzymują się pociągi regionalne kursujące pomiędzy austriackim Feldkirch a szwajcarskim Buchs. Kraj nie ma własnych kolei, sieć kolejową obsługują koleje austriackie.
9. Liechtenstein nie posiada lotniska.
10. Stopa przestępczości w księstwie jest bardzo niska. Ostatnie morderstwo miało miejsce w 1997 roku. Kraj ma swoje więzienie, ale przestępcy odsiadujący wyroki dłuższe niż 2 lata odsiadują je w Austrii.
11. Zamek w Vaduz nie jest udostępniony od zwiedzania, ale raz w roku, 15 sierpnia na Święto Niepodległości, książę organizuje w ogrodach zamkowych imprezę dla wszystkich mieszkańców.
12. Językiem urzędowym w Liechtensteinie jest język niemiecki, a konkretnie dialekt alemański. Na obszarze tak małego kraju wyróżnia się aż 11 dialektów języka niemieckiego.
13. W Liechtensteinie znajduje się największa w Europie wytwórnia protez zębowych i kraj słynie z ich eksportu.
14. Według szacunków liczba zarejestrowanych w księstwie firm jest dwa razy większa niż liczba mieszkańców.
15. W 2011 roku na AirBnB pojawiła się oferta, w której można było wynająć cały Liechtenstein za 70 tysięcy dolarów amerykańskich za noc.
16. Melodia hymnu narodowego Liechtensteinu została zaczerpnięta z dawnego z brytyjskiego hymnu God Save the Queen.
17. Liechtenstein uznał niepodległość Czech i Słowacji dopiero w 2009 roku. Wcześniej nie chciał tego zrobić ze względu na spory prawne wokół majątku rodu Liechtensteinów w tych krajach.
18. Kobiety otrzymały prawo wyborcze w Liechtensteinie dopiero w 1984 roku.
19. Do końca 2020 roku Liechtenstein zdobył 10 medali w igrzyskach olimpijskich. Wszystkie w zimowych igrzyskach olimpijskich.
20. Liechtenstein nie posiada własnej armii. Została rozwiązana w 1868 roku z przyczyn finansowych.
21. Żołnierze z Liechtensteinu po raz ostatni brali udział w wojnie na bitwie pod Königgrätz (obecnie Hradec Králové), gdzie w 1866 roku doszło do starcia wojsk austriakich i pruskich. Według legendy na bitwę pojechało 80 żołnierzy, a wróciło 81 – w drodze powrotnej dołączył do nich austriacki oficer łącznikowy, który postanowił osiedlić się w księstwie.
22. Najwyższy szczyt Liechtensteinu Grauspitz ma wysokość 2599 metrów nad poziomem morza, czyli jest wyższy niż polskie Rysy.
Od autora: Ciekawostki o Liechtensteinie i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka.