Kolej na Podróż

Linia kolejowa Piła – Stargard – co zobaczyć (pociąg + rower)

Niezelektryfikowana linia kolejowa o długości 125,573. W ostatnich latach na niektórych odcinkach prowadzono prace remontowe; na zrewitalizowanych odcinkach prędkość maksymalna wynosi 100 km/h. Obecnie po linii kursują nieliczne szynobusy Polregio oraz pojedyncze pociągi pospieszne PKP Intercity. Pociągi osobowe pokonują trasę pomiędzy Piłą a Stargardem w około dwie i pół godziny, co nie jest rewelacyjnym osiągnięciem.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Piła – Stargard – wybrane stacje

Piła Główna – główny dworzec kolejowy w Pile. Piła to średniej wielkości miasto, dawna stolica województwa, ważny węzeł kolejowy. Niemal cała zabytkowa zabudowa Piły została zniszczona podczas II wojny światowej, więc dominują blokowiska. Najważniejsze atrakcje turystyczne to zabytkowy dworzec Piła Główna, Muzeum Okręgowe Stanisława Staszica, kościół pw. Stanisława Kostki, kościół św. Rodziny; z nowszych atrakcji Pilskie Muzeum Wojskowe.

Piła Główna – dworzec kolejowy

Szydłowo Krajeńskie – przystanek kolejowy we wsi Szydłowo. Kilometr od stacji kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Pokrzywnicy, 3 km na południe od stacji, kościół pw. św. Michała Archanioła. 5 kilometrów na północ od stacji drewniany kościółek we wsi Zawada.

Dobino Wałeckie – przystanek kolejowy kilometr od centrum wsi Dobino. W centrum wsi kościół pw. św. Piotra i Pawła. 5 kilometrów na południe od stacji, we wsi Różewo, kościół pw. św. Wawrzyńca.

Wałcz – popularne miasto wśród turystów położone nad jeziorami Zamkowym i Raduń. Ponad 25 tysięcy mieszkańców. Oprócz wypoczynku nad jeziorami warto zobaczyć zabytki sakralne (kościół św. Mikołaja, kościół św. Antoniego, cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy), ratusz, kolegium pojezuickie, cmentarz wojenny, budynek Poczty Polskiej, Muzeum Ziemi Wałeckiej i zabytkowy, ale bardzo zaniedbany, budynek dworca kolejowego. Na przedmieściach Wałcza Muzeum Wału Pomorskiego w dawnych koszarach.

Wałcz Raduń – stacja kolejowa położona blisko plaży miejskiej nad jeziorem Raduń.

Strączno – w centrum wsi kościół pw. św. Anny; 3 kilometry od stacji Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu. 5 kilometrów na zachód od stacji jezioro Bytyń Wielki – pola kempingowe, namiotowe i domki.

Rutwica – w centrum wsi kościółek pw. św. Jana Nepomucena; w okolicy bunkry. 5,5 kilometra do wspomnianego wyżej jeziora Bytyń Wielki.

Tuczno Krajeńskie – stacja kolejowa oddalona kilometr od centrum położonego nad jeziorami miasteczka Tuczno. Oprócz jezior w miasteczku warto zobaczyć Zamek Wedlów z parkiem oraz kościół Wniebowzięcia NMP. W okolicach Tuczna rozpościerają się rezerwaty przyrody. 3 kilometry na południe od centrum Tuczna zabytkowy kościółek pw. Matki Bożej Różańcowej we wsi Martew. 3,5 kilometra na północ od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Lubieszu.

Jeziorki Wałeckie – stacja kolejowa we wsi Jeziorki. W centrum wsi drewniany kościółek pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Krępa Krajeńska – w pobliżu stacji duży most kolejowy.

Biały Zdrój Południowy – w centrum wsi Biały Zdrój niepozorny kościół św. Izydora z XIX wieku i kilka gospodarstw agroturystycznych. Na stacji nie zatrzymują się wszystkie pociągi regionalne.

Kalisz Pomorski – miasteczko liczące około 4 tysiące mieszkańców. Zabytki to Pałac Wedlów oraz kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Centrum miasteczka oddalone jest o około 3 kilometry od stacji kolejowej.

Cybowo – przystanek kolejowy na odludziu. Niedaleko Jezioro Mąkowarskie.

Prostynia – stacja kolejowa w gminie Drawno. Brak informacji o atrakcjach turystycznych. W pobliżu przepływa rzeka Drawa.

Żółwino – warto zobaczyć kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z połowy XVII wieku.

Recz Pomorski – przystanek kolejowy w miasteczku Recz (około 3 tys. mieszkańców). W Reczu warto zobaczyć kościół pw. Chrystusa Króla z ogrodem różanym, Basztę Drawieńską, fragmenty murów obronnych z czatownią. 3 kilometry na wschód od stacji kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Słutowie. 3 kilometry na północ od stacji ruiny kościoła w Suliborku. Za przystankiem kolejowym rezerwat przyrody „Grądowe Zbocze”.

Sokoliniec – kościół pw. św. Józefa z 1889 oraz ruiny pałacu. 4 kilometry na południe od stacji kościół p.w. św. Jana Kantego w Wapnicy.

Ognica – we wsi znajduje się zabytkowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. 5 kilometrów na północ od stacji miasteczko Dobrzany z kościołem pw. Św. Michała Archanioła i pojedynczymi zabytkowymi domami.

Tarnowo Pomorskie – 2 kilometry na wschód od stacji zabytkowy kościół pw. MB Nieustającej Pomocy we wsi Modrzewo. 5 kilometrów na północ od stacji ruiny kościoła i zamku w miejscowości Szadzko. Blisko Szadzka kościół filialny pw Przemienienia Pańskiego we wsi Odargowo. W miejscowości Suchań (5 km na południe od stacji) kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Sulino – w centrum wsi zabytkowy kościółek pw św.Stanisława BM (2 kilometry od stacji).

Barzkowice – zabytkowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. We wsi Słodkówko (4 km na południe od stacji) kościółek pw. Matki Boskiej Szkaplerskiej.

Pęzino – wieś znana z zamku i kościoła Wniebowzięcia NMP. Popularne miejsce wycieczek turystów.

Ulikowo – węzeł kolejowy; można zobaczyć z zewnątrz kościół pw. św. Izydora w centrum wsi.

Stargard – średniej wielkości miasto w województwie zachodniopomorskim. Niemal cała zabytkowa zabudowa została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Wśród blokowisk zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, między innymi kościół pw. NMP Królowej Świata, kościół Przemienienia Pańskiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dawne bramy miejskie – Młyńska i Pyrzycka, baszty Jeńców i Tkaczy, Arsenał, pojedyncze zabytkowe budynki. Na przedmieściach cmentarz wojenny.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: