Kolej na Podróż

Cieszyn na szybki wypad – co zwiedzić i zobaczyć (akt. 2019)

Cieszyn to jedno z najładniejszych miast województwa śląskiego. Kojarzy się głównie jako miasto podzielone na polską i czeską część, w rzeczywistości powodów, aby przyjechać do Cieszyna, jest dużo więcej niż tylko okazja do przejścia na czeską stronę i zrobienia zakupów.  Miasto może się pochwalić bardzo ładnym centrum, interesującymi zabytkami oraz przyjemną atmosferą, dzięki której chce się tutaj wracać. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019

Miasta w regionie:  Bielsko-Biała  Czechowice-Dziedzice  Pszczyna  Żywiec
Miasta podobnej wielkości:  Nysa  Oświęcim  Skierniewice  Tczew  Żyrardów
Czechy – miasta blisko granicy:  Czeski Cieszyn  Nowy Jiczyn  Opawa  Ostrawa 

Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć

Cieszyn – jak dojechać?

Do Cieszyna najlepiej dojechać pociągami Kolei Śląskich z Katowic lub Czechowic-Dziedzic lub autobusami z Bielska-Białej i innych polskich miast. Nie polecam podróży busami z Katowic. Problemem jest bardzo mała liczba połączeń kolejowych z Katowicami.

Pod koniec kwietnia 2018 roku został oddany do użytku wyremontowany węzeł przesiadkowy pełniący funkcję dworca kolejowego i autobusowego. Znajduje się w tym samym miejscu, co stary dworzec, jednak nie przynosi już wstydu miastu.

Wygląda na to, że z roku na rok Cieszyn będzie miał coraz lepsze połączenia kolejowe.

Uwaga!!! Co jakiś czas na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn wprowadzana jest zastępcza komunikacja autobusowa. Trasa została niedawno wyremontowana, co jednak nie przyniosło większej poprawy prędkości. 

Zwiedzanie Cieszyna

Wystarczy pięciominutowy spacer z dworca przez mały park z kościołem św. Trójcy, a naszym oczom ukaże się piękny cieszyński rynek z Domem Narodowy, ratuszem i fontanną z figurą św. Floriana pośrodku.  Pod arkadami mieści się kilka kawiarni, cukiernia oraz sieciowy fast-food Co Nieco.  Po drugiej stronie można coś przekąsić w restauracjach – najbardziej znana z nich to restauracja Pod Brunatnym Jeleniem.  Kiedy robi się ciepło, przy lokalach pojawiają się ogródki piwne.  Zawsze podobała mi się atmosfera tego miejsca, lubiłem usiąść na ławeczkach, poobserwować ludzi,  zjeść coś w sieciówce lub w  sklepie PSS Społem z kanapkami.

Kolejną atrakcją jest Wzgórze Zamkowe przy przejściu granicznym z Czechami. Z Rynku do Wzgórza Zamkowego prowadzi bardzo ładna ulica Głęboka, stroma ulica wyłożona kocimi łbami. Przejście po chodnikach sprawia kłopoty, ponieważ są wąskie, a w jednym miejscu są nawet schody i osoby na wózkach niepełnosprawnych oraz matki z wózkami będą miały spore problemy.

Szkoda, że ulica nie jest wyłączona z ruchu kołowego. Z pewnością byłby to jeden z najładniejszych deptaków w Polsce.  Wzdłuż ulicy działa sporo sklepików oraz lokali gastronomicznych, każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników kebabów, po miłośników tradycyjnych obiadów, a dla dzieci atrakcją będzie deser i lody w cukierni.

Wzgórze Zamkowe to równie ładne miejsce, szczególnie polecam punkt widokowy z widokiem na Czeski Cieszyn lub wejście na Wieżę Zamkową – pozostałość po zamku –  z której rozpościera się panorama polskiej i czeskiej strony.   Pomiędzy punktem widokowym a tarasem stoi charakterystyczna rotunda św. Mikołaja.  Niewielki park, kilka ławek, miejsce bardzo dobre na romantyczną schadzkę, gdyby nie wszędobylski monitoring. Z jednej strony jest bezpieczniej, z drugiej dziwnie się spaceruje z dziewczyną, kiedy widzi się kamery niemal wszędzie.   Pięknie prezentuje się Pałac Myśliwski Habsburgów – obecnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej.

Jeżeli nie przekroczymy granicy, po zwiedzeniu Wzgórza Zamkowego warto przejść przez jezdnię i skręcić w Aleję Jana Łyska.  Kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się ulica Przykopa – słynna cieszyńska Wenecja.  Wprawdzie nazwa trochę na wyrost, ale miejsce ma swój urok – to deptak wyłożony kostkami brukowymi, z kanałem Młynówka płynącym przy niskich domach. Miejsce obowiązkowe do zwiedzenia. O ile mi wiadomo, trwa lub będzie przeprowadzany remont tej części miasta. Mam nadzieję, że nie straci ono specyficznej atmosfery, wyczuwalnej szczególnie podczas jesiennych spacerów w łagodnych promieniach słońca.

Cieszyńska Wenecja kończy się przy schodkach prowadzących do ulicy Śrutarskiej.  Idąc po schodach dojdziemy do ulicy Głębokiej, po drodze mijając  Studnię Trzech Braci. Moim zdaniem studnia to przereklamowana atrakcja. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego mi się nie podoba, ale w Cieszynie są z pewnością ładniejsze miejsca.

Z innych miejsc w centrum Cieszyna mogę polecić budynek Teatru im. Adama Mickiewicza – obiekt możemy śmiało nazwać perełką cieszyńskiej architektury.  W Cieszynie znajdziemy też kilka innych zabytków i urokliwych zaułków, ale bledną one przy tych najważniejszych, które wymieniłem już w artykule.  Dodatkowo spacer nad Olzą i dwa mosty graniczne.

Dużą zaletą jest położenie zabytków blisko siebie, dzięki czemu najważniejsze miejsca zobaczymy w ciągu 2-4 godzin, w zależności od tempa spaceru i nie stracimy pieniędzy na przejazdy komunikacją miejską.

Kolejnych kilka godzin zajmie nam spacer po Czeskim Cieszynie i zakupy w czeskich sklepach.  Osobiście bardzo chętnie wracam do Cieszyna – to jedno z miast mających w sobie „to coś”, co przyciąga i nakłania do powrotu.  Bogata oferta kulturalna, kawiarenki, restauracje,  ścieżki spacerowe – idealne miejsce na cały dzień.

Więcej w artykule: Zakupy w Czeskim Cieszynie – co przywieźć z Czech?

Cieszyn może się pochwalić licznymi imprezami kulturalnymi. Najważniejsza z nich to Święto Trzech Braci – 3 dni występów artystycznych, korowodów, a do tego podczas tego święta można zwiedzać Bracki Browar Zamkowy, na co dzień niedostępny dla turystów.  Impreza zwykle odbywa się w czerwcu. Cieszyn co roku wita także miłośników polskiego i czeskiego kina w ramach festiwalu Kino bez Granic.

Cieszyn

Rynek w Cieszynie

Muzea w Cieszynie

Oferta muzealna Cieszyna jest bardzo słaba, biorąc pod uwagę potencjał turystyczny miasta. Obecnie godne uwagi są właściwie dwa muzea:

Muzeum Śląska Cieszyńskiego – położone przy ulicy Regera 6 w jest najstarszym muzeum publicznym w Polsce. Założone w 1802 roku gromadzi wszelkie eksponaty związane z historią Śląska Cieszyńskiego – znaleziska archeologiczne, fotografie, dokumenty i dzieła sztuki. Muzeum prowadzi szeroko pojętą działalność oświatową. Wstęp płatny.

Muzeum Drukarstwa – muzeum bardzo modne wśród blogerów, zbiera bardzo dobre recenzje wśród rodzin z dziećmi. Muzeum powstało w 1996 roku w celu upamiętnienia tradycji drukarskich Śląska Cieszyńskiego. Duży plus za działające maszyny, całość ma formę warsztatu. Wstęp płatny.

W Cieszynie są jeszcze dwa mniejsze muzea – Muzeum Protestantyzmu i Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Gdzie zjeść w Cieszynie

W centrum Cieszyna, przynajmniej w dni robocze i przed osiemnastą, jest bardzo duży wybór lokali gastronomicznych. Tradycyjny przysmak to kanapki cieszyńskie, czyli kanapka ze śledziem serwowana w sklepie Społem przy Rynku. Nie ma szans, aby przeoczyć to miejsce.

Co do pozostałych miejsc, to unikam na blogu polecania konkretnych lokali – nie sposób obserwować, które są otwierane, które zamykane, a które obniżają poziom. W czasie opracowywania aktualizacji zainteresowały mnie następujące miejsca:

Obiady jak u Mamy – tradycyjna jadłodalnia, prosto, smacznie. Bez wyszukanych dań, od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców Cieszyna i turystów.

Zapiecek – bar mleczny w bocznej uliczce niedaleko Rynku. Również popularny od lat, bardzo dobre ceny i jedzenie, bez wątpienia należy dodać do polecanych lokali gastronomicznych.

International Food Fights – foodtruck. Burgery ze 100% wołowiny na dawnym przejściu granicznym. Lokal bazuje na modzie na burgery, cieszy się bardzo dobrą opinią, ale jak to bywa z modami – są ulotne.

Ostatnio otwarto nawet restaurację gruzińsko-armeńską, lecz recenzje są różne.

W centrum Cieszyna działa dużo kawiarni, cukierni i lodziarni. Nie będzie więc problemu, aby gdzieś usiąść z dziećmi i skosztować coś słodkiego.

Gdzie nocować w Cieszynie

Pod względem obiektów noclegowych Cieszyn wypada nie najgorzej. Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o zamknięciu akademików Uniwersytetu Śląskiego, przez co ubyło niedrogich miejsc noclegowych. Podczas przeglądania ofert noclegowych zwróciłem uwagę na następujące miejsca:

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Cieszynie – bardzo tanie noclegi w pokojach 2-, 3- i 4-osobowych. Położone w spokojnej dzielnicy, 10-15 minut spacerem od Rynku i dworca w Czeskim Cieszynie.

3 Bros Hostel – świetnie wypromowany hostel w centrum Cieszyna, współpracujący z najbardziej znanymi polskimi blogerami podróżniczymi. Jeśli ktoś lubi hostele i poznawanie nowych ludzi, będzie to odpowiednie miejsce.

Hotel Liburnia – kolejny hotel współpracujący z najbardziej znanymi blogerami. Dla mnie zaletą tego hotelu jest lokalizacja blisko dworca kolejowo-autobusowego oraz ceny za pokój dwuosobowy. Jednak cena za śniadanie to gruba przesada. Gdybym podróżował z osobą towarzyszącą, wybrałbym ten właśnie hotel.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Rynek

Rynek w Cieszynie

Pod Brunatnym Jeleniem

Cieszyn – Hotel i restauracja „Pod Brunatnym Jeleniem”

Głęboka

Ulica Głęboka

Cieszyn

Ulica Głęboka

Cieszyńska Rotunda

Rotunda

Wenecja w Cieszynie

Cieszyńska Wenecja

%d bloggers like this: