Kolej na Podróż

Opole na jeden dzień pociągiem – co zobaczyć?

Opole to miasto wojewódzkie kojarzone głównie z festiwalem piosenki. W ostatnich latach promowane przez miejscową organizację turystyczną, bywa celem wycieczek i doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Opolszczyzny i części Dolnego Śląska. Również ja potraktowałem Opole jako bazę wypadową, po śródmieściu spacerowałem jedynie rano i wieczorem, a na zwiedzanie miejsc położonych daleko od centrum zabrakło mi czasu, dlatego opis będzie krótki.

 

Pierwszy z cyklu mini-przewodników o podróży pociągiem po polskich regionach i województwach. Województwo opolskie to…

Posted by Kolej na Podróż on Thursday, 24 January 2019

 

Dworzec kolejowy Opole Główne położony jest w centrum miasta. Do Rynku idzie się około 10 minut, po drugiej stronie znajduje się dworzec autobusowy. Poza centrum mniejsze stacje – Opole Zachodnie, Opole Groszowice, a także zdewastowany dworzec Opole Wschodnie.

Do Rynku prowadzi ulica Krakowska, część ulicy została przerobiona na deptak. Idąc z dworca do Rynku nie sposób się zgubić, wystarczy iść prosto. Po drodze mijamy budynek Filharmonii Opolskiej, Plac Wolności – przyjemny skwer z licznymi ławeczkami i kawiarenkami, a ostatnia część deptaka jest zdecydowanie najładniejsza.

Rynek otoczony zabytkowymi, zadbanymi kamieniczkami, na środku stoi Ratusz, w budynku którego mieści się również Urząd Stanu Cywilnego. Sporo ławeczek i niestety, również sporo żuli. Z Rynku warto wybrać się w stronę opolskiego amfiteatru.

Do amfiteatru prowadzi ulica Zamkowa. Tuż za Rynkiem zobaczymy Kościół św. Trójcy, następnie przejdziemy przez „most groszowy” nad Młynówką – kanałem przepływającym przez centrum miasta. Zespół kamienic nad Młynówką w nocy jest ładnie podświetlony, w dzień też prezentuje się nieźle, ale nazywanie tego miejsca Opolską Wenecją to gruba przesada. Kanał bardzo fotogeniczny, trochę dalej, przy śluzie, zachowały się małe fragmenty murów miejskich.

 

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 5 August 2018

 

Po przejściu przez most musimy przejść przez ruchliwą ulicę Piastowską. Czasami trzeba trochę poczekać na zapalenie się światła. Jeszcze około sto metrów i znajdziemy się nad tzw. Stawem Zamkowym, utworzonym z części fosy rozebranego zamku. Brzegi stawu zamieniono na ścieżki spacerowe. W lecie kąpią się w nim dzieci. Nad stawem działa restauracja Piramida Steakhouse. Lokal mieści się w drewnianym domku, gdzie dawniej mieściło się między innymi schronisko PTTK i kawiarnia „Piastowska”. Podczas powodzi w 1997 roku domek został poważnie uszkodzony, po jakimś czasie budynek wyremontowano.

Słynny amfiteatr jest tuż za stawem. Do 2015 roku na teren amfiteatru zwykli turyści i mieszkańcy nie mogli wejść, dopiero w wakacje 2015 roku Narodowe Centrum Piosenki umożliwiło zwiedzanie amfiteatru w godzinach 10:00-18:00 (poza okresem, kiedy odbywają się festiwale lub trwają przygotowania do nich) i to bezpłatnie.

Warto wejść na Wieżę Piastowską położoną tuż obok – widać z niej amfiteatr z góry. Wieża Piastowska to pozostałość po nieistniejącym dziś Zamku Piastowskim. Okrągła wieża została gruntownie wyremontowana w latach 2013-2014, czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00.  Z wieży bardzo ładnie widać panoramę centrum Opola i amfiteatr, na pewno jest to obowiązkowy punkt wizyty w Opolu.

Wieża Piastowska w Opolu na mapach Google

Spod amfiteatru najlepiej wrócić do Rynku, ulicą św. Wojciecha, następnie schodkami przejść do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej (tzw. „kościół na górce”.  Po minięciu kościoła znajdziemy się na dużym placu z galerią handlową Solaris. Przy ulicy św. Wojciecha ma swoją siedzibę Muzeum Śląska Opolskiego, typowe muzeum regionalne. W soboty wstęp bezpłatny. Muzeum można też wirtualnie zwiedzić na oficjalnej stronie internetowej.

Jeśli chodzi o śródmieście, to w zasadzie wszystkie najważniejsze atrakcje. Poza centrum najważniejsze miejsce to Wyspa Bolko, otoczona Odrą, Kanałem Ulgi i Kanałem Wińskiego. Miejsce idealne na rodzinne spacery po ciągnących się przez wiele kilometrów ścieżkach spacerowych i rowerowych. Dużo drzew, zieleni, siłownie zewnętrzne. Bardzo dobre recenzje zbiera opolski ogród zoologiczny, zlokalizowany właśnie na wyspie.

Ogród zoologiczny w Opolu na mapach Google

Ostatnia polecana atrakcja turystyczna Opola to Muzeum Wsi Opolskiej w dzielnicy Bierkowice, na peryferiach Opola. Miejsce interesujące, ale czynne tylko w sezonie. Na terenie muzeum zgromadzono 50 zabytkowych budowli wiejskich, dzięki czemu zwiedzający poczują atmosferę wsi opolskiej z okresu XVIII-XX wieku. Muzeum reklamuje się też jako miejsce, gdzie pośród drzew i łąk można w ciszy odpocząć od zgiełku miasta. Z roku na rok muzeum cieszy się coraz większą popularnością.

Muzeum Wsi Opolskiej na mapach Google

Najpopularniejsze atrakcje Opola można zwiedzić w ciągu jednego dnia, na zwiedzanie samego śródmieścia wystarczą 2-3 godziny, czyli często oczekiwanie na przesiadkę. Jeśli chodzi o atmosferę miasta, to mam mieszane uczucia. W dzień jest sympatycznie, natomiast po zmroku dużo gorzej niż w Poznaniu. Dresiarzy tyle, ile w innych polskich miastach podobnej wielkości, natomiast irytowali mnie liczni żule żebrzący niemal na każdym kroku o pieniądze. To plaga. Wieczorem w centrum Opola nie czułem się zbyt bezpiecznie. Inna, dla niektórych istotna, wada to bardzo mała liczba szaletów publicznych. Toalety publiczne są na dworcu Opole Główne i w Rynku (bardzo słabo oznakowana toaleta), sytuację ratują ogólnodostępne toalety w Galerii Solaris. Fakt, centrum nie jest duże, mimo wszystko wydawało mi się, że toalet jest zbyt mało. Powinny być też lepiej oznaczone.

Opole to ładne miasto, warte odwiedzenia, nawet podczas oczekiwania na przesiadkę lub przy okazji wycieczki do Wrocławia.

JEDZENIE

Z jedzeniem w Opolu nie powinno być problemów. W centrum Opola można smacznie zjeść w licznych lokalach gastronomicznych – fast foodach, naleśnikarni, droższych restauracjach, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Podobnie z kawiarniami, barami, pubami. Pod tym względem Opole wypada bardzo dobrze. Gorzej było ze śniadaniem, nie znalazłem nic ciekawego.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ratusz w Opolu

Ratusz

Młynówka

Młynówka

Rynek w Opolu

Opole – Rynek

Rynek w Opolu

Rynek w Opolu

Opolski deptak

Ulica Krakowska

ulica św. Wojciecha

Ulica św. Wojciecha prowadząca do kościoła „na górce”

ulica Katedralna

Ulica Katedralna

%d bloggers like this: