Kolej na Podróż

Ostrawa na weekend – co zwiedzić i zobaczyć (przewodnik)

Ostrawa to trzecie miasto Republiki Czeskiej pod względem liczby ludności. Miasto typowo przemysłowe, porównywane często do Katowic, jednak znacznie atrakcyjniejsze  dla turystów. W Ostrawie nie ma spektakularnych zabytków, centrum nie powala na kolana pod względem architektonicznym, a mimo to miasto przyciąga mnóstwo Polaków.  Powodów jest sporo – zakupy, imprezy, fascynacja Republiką Czeską.

Kiedy studiowałem filologię czeską, często jeździłem na wycieczki jednodniowe do Ostrawy. Wyjazd z Oświęcimia wczesnym rankiem, powrót wieczorem. Kupowałem bilet  jednodniowy na komunikację miejską i jeździłem po całym mieście. Sprawiało mi to ogromną frajdę, odwiedzałem niemal każdą imprezę z zabytkowymi autobusami. Po latach pojechałem zobaczyć, jak zmieniło się centrum.

Kolej w Czechach na blogu
1. Kolej w Czechach - przewodnik dla pasażerów
2. Koleje wąskotorowe w Czechach
3. Ciekawostki kolejowe
4. Muzea Transportu w Czechach
5. Koleje linowo-terenowe w Czechach
6. Pociąg Leo Express - klasa biznes (recenzja)
Czechy na blogu - artykuły niekolejowe
1. Czechy w pigułce - najważniejsze informacje
2. Ciekawostki o Czechach
3. Najpiękniejsze czeskie miasteczka
4. Najpiękniejsze czeskie zamki
5. Największe atrakcje Czech
6. Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza

Czeskie miasta
Brno | Hradec Králové | Liberec | Nowy Jiczyn | Ostrawa | Pardubice | Vysoké Mýto

1. Dworce kolejowe

Dojechałem, jak zwykle pociągiem. W Ostrawie jest sporo dworców i stacji kolejowych, najlepiej dojechać na dworzec kolejowy Ostrava-Stred (Ostrawa-Śródmieście). Z  Czeskiego Cieszyna możemy jechać przez Karwinę i Bogumin z przesiadką na stacji Ostrava hlavni nadrazi (Ostrawa Główna) lub przez Hawierzów z przesiadką na stacji  Ostrava-Kuncice. Stacja Ostrava-Stred położona jest w samym centrum miasta.

Czytaj więcej o dworcach kolejowych w Ostrawie
Ostrava hlavni nadrazi
Ostrava-Svinov
Ostrava-Stred
Ostrava-Kuncice
Ostrava-Vitkovice

2. Ostrawa – spacer po mieście

Ze stacji kładką przechodzimy do galerii handlowej Forum Nová Karolina. Kładka nad torami to moim zdaniem  najważniejsze miejsce w Ostrawie, patrząc w każdą stronę  widzimy różne oblicza miasta – zakłady przemysłowe, galerię handlową, węzeł przesiadkowy, centrum i biurowce. Warto więc przystanąć na chwilę, porozglądać się, poczuć  klimat miasta.

Do ścisłego centrum przejdziemy przez wspomnianą galerię Forum Nová Karolina. Polecam tamtejsze sklepy odzieżowe i sportowe – podczas wyprzedaży można kupić dużo  gustownych, porządnych artykułów po bardzo przystępnych cenach. Są też punkty gastronomiczne i darmowe toalety. To świetne miejsce na szybkie zakupy.

Z galerii wychodzi się na dość długą ścieżkę prowadzącą przez biurowiec Nová Karolina. Trzeba przyznać, że wyburzenie starych budynków i budowa nowych bardzo  pozytywnie zmieniło to miejsce, podobnie jak wpłynęło na moje postrzeganie centrum Ostrawy jako całości.

Kawałek dalej zobaczymy ulicę 28. rijna (28 października). Część ulicy to normalna jezdnia z torami tramwajowymi, część pełni funkcję deptaka. Zabudowa niezbyt ładna,  wyróżnia się budynek Teatru Antonina Dworzaka przy terenach targowych. Podczas mojej wizyty na deptaku kładziono kostkę brukową. Ulica 28 rijna wygląda bardzo  przeciętnie, podobnie jak drugi deptak – ulica Zamecka.

Niewiele lepiej wygląda centralny punkt miasta – Plac Masaryka (Masarykovo Namesti). Miejsce bardzo przeciętne, choć nie można powiedzieć, aby było brzydkie. Przy  Placu Masaryka stoi centrum handlowe, stary ratusz oraz siedziba Muzeum Ostrawskiego. Widać też zabytkowy kościół rzymskokatolicki, wyremontowany w ostatnich latach,  dzięki czemu prezentuje się naprawdę nieźle.

Jak pisałem, centrum nie jest zbyt ładne. Podoba mi się Plac Jiraska (Jiraskovo Namesti) oraz kościół ewangelicki przy ogrodzie Husa (Husuv sad). Ulice i budynki  typowe dla miast przemysłowych, w przypadku Ostrawy jest jakoś czyściej i bezpieczniej niż na przykład na Górnym Śląsku. Poza dzielnicą Privoz przy dworcu głównym nigdy nie  odczuwałem jakiegoś szczególnego zagrożenia.

Z Placu Masaryka i ogrodu Husa widać wieżę Nowego Ratusza górującą nad centrum Ostrawy. Warto tam podejść (spacerem z Placu Masaryka 10 minut), bowiem Nowy Ratusz to  jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Na jego wieży urządzono taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę nie tylko centrum. Wieża mierzy 85,6 m, taras  widokowy znajduje się na wysokości 73 metrów. Wjeżdża się windą, wstęp płatny – bilet dla dorosłych kosztował w 2015 roku kosztował 50 CZK. Ostrawa nie wygląda stąd  zbyt ładnie, widać głownie blokowiska, ale i tak warto się przejechać.

Więcej informacji: https://www.ostravainfo.cz/wiea-widokowa-nowego-ratusza

Ostrawa wielu Polakom kojarzy się z ulicą Stodolní, nazywaną największą czeską imprezownią lub ulicą, która nigdy nie śpi. Za dnia ulica nie wyróżnia się niczym  szczególnym, powiedziałbym wręcz, że wygląda brzydko, ale podobno w nocy zmienia się nie do poznania. Dziesiątki niezbyt dużych klubów, różne klimaty, bogata oferta  napojów procentowych, dobra zabawa i dużo ładnych kobiet, takie opinie przeważają. Ulica doczekała się nawet swojej strony internetowej z polską wersją językową. Ja  nie należę do imprezowiczów, natomiast sporo moich kolegów jeździ na tamtejsze dyskoteki i bardzo sobie je chwalą.

Więcej informacji: https://stodolni.org/

Godną polecenia atrakcją w centrum jest z pewnością Miniuni – świat miniatur. Park miniatur zbudowano na terenie Targów (Vystaviste Cerna louka), zajmuje on około 1,5  ha. Jak w innych tego typu parkach przygotowano miniatury najbardziej znanych budowli w Republice Czeskiej i Europie, między innymi praskiego Ratusza Staromiejskiego, berlińskiej Bramy Brandenburskiej i Krzywej Wieży w Pizie. Wokół obiektów poruszają się miniaturowe pociągi na miniaturowej linii kolejowej. Miejsce z roku na rok  cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z całego świata.

Wystarczy dziesięciominutowy spacer, aby dotrzeć do ostatniej polecanej atrakcji w śródmieściu Ostrawy – Zamku Śląskiego (Slezskoostravský hrad). Zamek wybudowany  jeszcze za czasów książąt piastowskich przeszedł remont generalny, wygląda całkiem ładnie, choć daleko mu do imponujących twierdz. Na terenie zamku odbywają się liczne  imprezy kulturalne, organizowane są także Noce z duchami dla najmłodszych.

Poza centrum Ostrawa ma dwie atrakcje, które koniecznie należy odwiedzić, oczywiście jeżeli macie czas i chce wam się jechać komunikacją miejską. Pierwsza z nich to  kopalnia Michał (Dul Michal). Kopalnia jest częścią kompleksu zwanego Landek Park, na terenie którego mieści się największe muzeum górnictwa w Republice Czeskiej. O  ekspozycji nie ma sensu się rozpisywać, dla miłośników kolei największą atrakcją będzie przejazd kolejką kopalnianą. Landek Park, a właściwie wzgórze o nazwie Landek  ma status parku przyrody, więc jak twierdzi zarządca, za sprawą połączenia zabytku technicznego – muzeum górnictwa – z pomnikiem przyrody – góra Landek – miejsce to  zyskuje swą niepowtarzalność i atrakcyjność.

Więcej informacji: https://www.landekpark.cz/default/index/index/site/59/lang/en

Bardzo dobrą opinią cieszy się ostrawski ogród zoologiczny, położony na peryferiach miasta. Trudno do niego dojechać komunikacją publiczną, jednak rodziny z dziećmi  powinny koniecznie pospacerować po tym ogrodzie. Duża część ogrodu zoologicznego przeszła remont, można zobaczyć sporo gatunków zwierząt, przygotowano też zookącik i  plac zabaw dla dzieci. Leniwi mogą się przejechać „pociągiem drogowym” kursującym po ogrodzie. Miejsce godne polecenia.

Więcej informacji: https://www.zoo-ostrava.cz/pl/

3. Muzea w Ostrawie

Ostrawskie muzea dotyczą głównie przemysłu, część z nich opisałem wcześniej. Ogólnie nie są to jakieś szczególnie atrakcyjne placówki, które powinny być obowiązkowe dla wszystkich turystów. Warto samodzielnie zapoznać się z ofertą na podstawie odnośników zamieszczonych poniżej:

Muzeum Ostrawskie – muzeum dotyczące historii Ostrawy i okolic. Mieści się w wyremontowanym budynku starego ratusza. Stałe ekspozycje podzielone są na część przemysłową, przyrodniczą, historyczną, artystyczną i rzemieślniczą, co jakiś czas organizowane są wystawy czasowe. Typowe muzeum miejskie na 1-2 godziny spokojnego zwiedzania.  Wstęp płatny.

Adres: Masarykovo náměstí 1, Ostrawa
Strona internetowa: www.ostrmuz.cz

Muzeum Straży Pożarnej (Hasičské Muzeum Města Ostravy) – muzeum położone tuż przy dworcu kolejowym Ostrava hlavní nádraží, oddane do użytku w 2005 roku w remizie dawnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Muzeum podzielone jest na siedem części dotyczących historii, wyposażenia i akcji strażackich. W muzeum wydzielono pomieszczenie na salę kinową, gdzie emitowane są filmy z działań miejscowych strażaków podczas największych pożarów i katastrof w regionie. Inne pomieszczenie symuluje centrum dowodzenia zintegrowanego systemu ratownictwa. Muzeum czynne od wtorku do niedzieli, zwiedzanie o pełnych godzinach z przewodnikiem, bilety wstępu stosunkowo niedrogie. Polecane dla dzieci.

Adres: Zákrejsova 53/3, Ostrawa
Strona internetowa: www.hzsmsk.cz

Muzeum i galeria Mlejn – głównym przeznaczeniem instytucji jest wynajem sal wystawowych i organizacja wystaw, jednak w budynku znajduje się również wystawa dotycząca historii młynów w Ostrawie i regionie. Tak więc dobre miejsce dla artystów, jak również i osób zainteresowanych historią miejscowego młynarstwa. Również niedaleko głównego dworca kolejowego.

Adres: Nádražní 3136/138A, Ostrawa
Strona internetowa: www.mlejn.com

Browar Ostravar (Pivovar Ostravar) – zwiedzanie niedużego ostrawskiego browaru połączone z degustacją piwa. Browar istnieje od 1898 roku. Udział w zwiedzaniu należy wcześniej rezerwować. Na stronie internetowej browaru brak informacji na temat zwiedzania.

Adres: Hornopolní 57, Ostrawa
Strona internetowa: https://ostravar.cz

Morawsko-śląskie Muzeum Kolejowe (Železniční muzeum moravskoslezké) – małe muzeum kolejnictwa na stacji kolejowej Ostrava-Střed w centrum Ostrawy. Poświęcone jest historii kolei w Ostrawie i okolicach, a eksponaty to głównie dokumenty, plany stacji i tym podobne rzeczy przeznaczone raczej dla zaawansowanych miłośników kolei. Muzeum nieczynne w poniedziałki i wtorki.

Adres: Frýdlantská 499/5, Ostrawa
Strona internetowa: www.zmms.cz

Muzeum Zabawek (Muzeum hraček) – małe muzeum w centrum handlowym LASO przy głównym placu Ostrawy. Wystawa zabawek, z których najstarsze pochodzą z XIX wieku, a muzealnikom udało się zebrać eksponaty z ponad 60 krajów. Dobra propozycja dla dzieci oraz dorosłych chcących powspominać czasy dzieciństwa.

Adres: Masarykovo náměstí 1, Ostrawa
Strona internetowa: muzeumhracekostrava.cz/

4. Zakupy w Ostrawie

Na często powtarzane pytanie „Czy warto jechać do Ostrawy?” nie potrafię udzielić odpowiedzi. Gdyby jednak ktoś zapytał „Czy warto jechać do Ostrawy na zakupy?” odpowiem twierdząco. Ostrawa to świetne miasto dla miłośników zakupów, znajdziemy tu wiele supermarketów, galerii handlowych i sklepów znanych marek. Co ciekawe, to właśnie w Ostrawie, a nie w Pradze lub w Brnie otwarto największą galerię handlową w Czechach.

Forum Nová Karolina – największa w Czechach galeria handlowa. Przestronny, nowoczesny obiekt w samym centrum Ostrawy, tuż przy stacji kolejowej Ostrava-Střed (ze stacji przechodzimy do galerii kładką nad torami) i dworcu autobusowym. Sklepy wszelkiego  rodzaju, polecam podczas wyprzedaży. Strona internetowa również w języku polskim.

Adres: Jantarová 4, Ostrawa
Strona internetowa: forumnovakarolina.cz/pl

Carolina Shopping Center – „Stara” Karolina, znacznie mniejsza galeria handlowa kilkaset metrów od Nowej Karoliny, położona również w pobliżu stacji Ostrava-Střed, ale po drugiej stronie. Sklep spożywczy w galerii to Kaufland, moim zdaniem znacznie lepszy niż Albert w Nowej Karolinie.

Adres: Vítkovická 3278/3, Ostrawa
Strona internetowa: www.intercora.cz/objekt/127

Futurum – trzecia z godnych polecenia galerii handlowych w Ostrawie. Zlokalizowana około kilometr od centrum, na niezbyt ładnym osiedlu. Sporo sklepów, jako spożywczy hipermarket działa tu świetnie zaopatrzone Tesco. Naprzeciw Futurum, w osobnym budynku, można też zrobić zakupy w sklepach sportowych Decathlon i Sportissimo, sklepie z artykułami RTV Electro World oraz w salonie meblowym Jena. Po drugiej stronie, od strony ulicy U stadiónu stoi Lidl.

Adres: Novinářská 6a, Ostrawa
Strona internetowa: www.futurumostrava.cz/

Avion Shopping Park – centrum handlowe w dzielnicy Zábřeh. Dużo sklepów, turyści chwalą sobie niskie ceny odzieży. W pobliżu galerii w osobnych budynkach różne inne sklepy, między innymi Kaufland. Dojazd własnym samochodem (centrum zbudowano przy głównej ulicy) lub tramwajem (w tym przypadku lepiej wybrać inną galerię z łatwiejszym dojazdem).

Adres: Rudná 114, Ostrawa
Strona internetowa: www.ostrava.avion.cz/

5. Ostrawa z dziećmi

Wycieczka do Ostrawy z dziećmi to dobry pomysł, o ile pomyślicie o atrakcjach dla dzieci. Gdybym był dzieckiem, na pewno nie spodobałoby mi się centrum Ostrawy. Natomiast nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Przede wszystkim muzea – opisane wyżej Muzeum Zabawek i Muzeum Straży Pożarnej na pewno na jakiś czas zainteresują najmłodszych.

Na terenach wystawowych w centrum miasta rodziny z dziećmi powinny odwiedzić park miniatur Miniuni. Nie różni się zbytnio od innych tego typu obiektów, ale ceny biletów wstępu są stosunkowo niskie w porównaniu na przykład do popularnych polskich parków. Park jest jednak zamknięty od pierwszego stycznia do połowy marca.

Strona internetowa: miniuni.cerna-louka.cz

Obok parku miniatur rodziny z dziećmi powinny zobaczyć Zamek Śląskoostrawski, który po remoncie prezentuje się całkiem ładnie. Niedawno udostępniono do zwiedzania podziemia zamku, a na wieży urządzono dodatkową wystawę stałą – zabawki waszego dzieciństwa.

Adres: Černá louka 3235, Ostrawa
Strona internetowa: hrad.cerna-louka.cz/

Świetną miejscem na wycieczkę z dziećmi w Ostrawie jest również wspominany wcześniej ogród zoologiczny. Tutaj lepiej dojechać własnym samochodem, bo ogród zoologiczny zbudowano w dzielnicy miasta, do której trudniej dojechać komunikacją miejską. Aktualny cennik i szczegółowe informacje o dojeździe na stronie internetowej muzeum.

Adres: Michálkovická 197, Ostrawa
Strona internetowa: www.zoo-ostrava.cz

W największych galeriach handlowych tradycją są kąciki dla dzieci z animatorkami lub bez. Dodatkowo w budynku obok galerii handlowej Avion Shopping Park działa coś w stylu połączenia placu zabaw i parku rozrywki dla dzieci –  Funpark Žirafa. Dzieci mają tu sporo miejsca do zabawy, ale bilety wstępu nie są tanie. Z drugiej strony rodzice na godzinę lub dwie mogą zająć się zakupami.

Adres: Rudná 3119/114, Ostrawa
Strona internetowa: www.funparkzirafa.cz/ostrava/

Po drugiej stronie Avion Shopping Parku utworzono inny park zabaw dla dzieci, reklamujący się jako „centrum rozrywki dla dzieci JoJo Park„. Bilety na podobnym poziomie cenowym co w poprzednim parku. Dla dzieci atrakcje, dla rodziców kawiarnia.

Strona internetowa: www.jojopark.cz

Na terenach poprzemysłowych w Dolnich Vitkovicach utworzono między innymi muzea techniki. Jedno dla dorosłych (Velký svět techniky), drugie dla dzieci i młodzieży (Malý svět techniky). Część dla dzieci i młodzieży to połączenie muzeum z centrum nauki, choć oczywiście na dużo mniejszą skalę niż na przykład Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. W sezonie co bogatsi mogą wykupić lot widokowy śmigłowcem dla całej rodziny. Lot trwa sześć minut, a cena w 2017 roku wynosiła 2100 CZK.

Adres: Ruská 2994/18, Ostrawa
Strona internetowa: www.stcostrava.cz/cs

Co trzeba podkreślić – w Ostrawie ceny biletów wstępu nie są wygórowane jak na przykład w Pradze i wycieczka rodzinna wyjdzie dużo taniej.

6. Bezpieczeństwo w Ostrawie

Ostrawa pod względem bezpieczeństwa wypada gorzej niż inne miasta Czeskiej Republiki, natomiast jest bezpieczniej niż na przykład w miastach podobnej wielkości w Polsce. W dzień poczucie zagrożenia znikome, po zmroku radzę unikać dzielnicy Přívoz koło dworca głównego, niebezpiecznie bywa w dzielnicy Mariánské Hory. Nie polecam nocnych spacerów w okolicach dworców kolejowych ani spania pod mostami – najczęściej swoje miejsca mają tam zarezerwowane bezdomni lub narkomani.

Częste są włamania do samochodów, zdarzają się również rozboje, lecz osoby spacerujące w dzień po centrum Ostrawy nie powinny czuć się zagrożone.

Na pomoc policji i straży miejskiej, podobnie jak w innych czeskich miastach, nie ma co liczyć, w razie problemów radzę uciekać.

Radzę również unikać nocowania w najtańszych domach noclegowych, w których nocują osoby z nizin społecznych.

7. Toalety w Ostrawie

Toalety w Ostrawie są na głównych dworcach kolejowych (dworzec główny, Ostrava-Střed, Ostrava-Svinov) i w galeriach handlowych lub domach towarowych (często płatne).

W centrum miasta kojarzę tylko jeden szalet publiczny koło hotelu Imperial i to w fatalnym stanie. Szalet ten w dni robocze czynny jest do 18:00, w soboty do 13:00, w niedziele jest zamknięty. Drugi szalet miejski zlokalizowany jest w przejściu podziemnym przy węźle przesiadkowym Náměstí Republiky. Całodobowa toaleta czynna jest  w pobliżu przystanku tramwajowego niedaleko dworca Ostrava-Svinov.

Gdyby nie galerie handlowe, Ostrawa byłaby jednym z najgorszych miast pod względem dostępności toalet publicznych w centrum.

8. Gdzie nocować w Ostrawie

W Ostrawie nie brakuje miejsc noclegowych na każdą kieszeń, jednak warto pamiętać o tym, że ceny są często zbyt wysokie w stosunku do jakości. Osobiście odradzam noclegi w najtańszych „ubytovnach” czyli hotelach robotniczych. Spośród ofert moją uwagę przykuły następujące obiekty:

Studentská Residence Slezská – akademik z pokojami dla studentów i pokojami gościnnymi o standardzie hotelowym. Niedrogo, dobry stosunek ceny do jakości. Wada to położenie z dala od centrum i dworców kolejowych, natomiast obiekt znajduje się blisko ogrodu zoologicznego. Jeśli podróżujecie samochodem, to świetna propozycja.

Adres: Československé armády 1612/25, Ostrawa
Strona internetowa: www.koleje-slezska.cz

Hotel club Trio – dobry hotel niedaleko ulicy Stodolní, blisko centrum Ostrawy. Pokoje rodzinne. Średnia kategoria cenowa.

Adres: Pobialova 846/10, Ostrawa
Strona internetowa: https://www.hotel-trio.cz

Hotel city.city – trzygwiazdkowy hotel położony około 500 metrów od głównego dworca kolejowego. Wysoki poziom, średnia kategoria cenowa. Moją uwagę zwrócił głównie dzięki lokalizacji, bo inne hostele i hotele w pobliżu dworca mają znacznie gorsze recenzje.

Adres: Macharova 105/16, Ostrawa
Strona internetowa: www.city-city.cz/

Hotel Na Kafkové – droższy hotel niedaleko Stodolní, w niezbyt ładnej okolicy. Opłacalny dla rodzin, dostaje pochwały za duże pokoje.

Adres: Kafkova 1380/15, Ostrawa
Strona internetowa: hotelnakafkove.cz/

Imperial Hotel – luksusowy, czterogwiazdkowy hotel w samym centrum Ostrawy. Drogi, ale wiadomo, komfort kosztuje. W sumie cena dla jednej osoby często oscyluje na poziomie podobnym jak w gorszych obiektach noclegowych. Gdyby mnie było stać, na pewno rozważyłbym nocleg w tym miejscu. A tak przynajmniej pomarzyć sobie można.

Adres: Tyršova 1250/6
Strona internetowa: www.imperialhotelostrava.com

Clarion Congress Hotel – kolejny hotel marzeń. Luksusowy, z klimatyzowanymi, przestronnymi pokojami i apartamentami. Wady to cena oraz położenie daleko od centrum i dworców kolejowych (jedynie do okropnego dworca Ostrava-Vitkovice jest dość blisko)

Adres: Zkrácená 2703, Ostrawa
Strona internetowa: www.clarioncongresshotelostrava.com

Pomimo długich poszukiwań to wszystkie interesujące oferty, jakie znalazłem w Ostrawie. Wszystkie wymienione hotele posiadają profile na booking.com.

Podsumowanie

Ostrawa to nie jest piękne miasto, natomiast ma swój urok. Jak pisałem, najlepiej kupić bilet komunikacji miejskiej ważny 24 godziny i jeździć po mieście, podziwiając  architekturę przemysłową. Polecam przejazd przez dzielnicę Poruba, ewentualnie Vitkovice. Nawet ostrawskie blokowiska mają swój urok, czułem się tam dużo lepiej niż  spacerując po osiedlach polskich miast przemysłowych.

W internecie spotkałem się z różnymi opiniami o Ostrawie – od bardzo krytycznych (rzeczywiście w centrum w weekendy jest nudno), po hurraoptymistyczne (czechofile i  blogerzy podróżniczy podróżujący na koszt czeskich organizacji turystycznych). Po tym mieście spacerowałem wielokrotnie na przestrzeni 12 lat. Dużo zależy od pogody –  czasami Ostrawa wydawała mi się okropna, czasami bardzo ładna. Najlepiej pojechać zobaczyć samemu i wyrobić sobie własne zdanie. Jeżeli wam się nie spodoba, centrum  można szybko obejść w 2-3 godziny i wracać najbliższym pociągiem. Jeżeli zdecydujecie się zostać tu dłużej, nie powinno być problemów ze znalezieniem niedrogiego  noclegu.

Poniżej kilka zdjęć z centrum Ostrawy.

Spodobał ci się wpis? Jeśli tak, zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Ostrava-Svinov

Dworzec Ostrava-Svinov od strony peronów

Ostrawa

Stacja kolejowa Ostrava-Stred (Ostrawa-Śródmieście)

Ostrawa

Ostrawa – typowa zabudowa centrum

Ostrawa

Ostrawa – Plac Jiraska (Jiraskovo namesti)

Ostrawa - Plac Masaryka

Ostrawa – Plac Masaryka (Masarykovo namesti)

Ostrawa - Plac Masaryka

Ostrawa – Plac Masaryka (Masarykovo namesti)

Ostrawa

Ostrawa – kościół rzymskokatolicki w centrum

Ostrawa

Ostrawa – Aleja Benesza (w tle główny przystanek tramwajowy)

Ostrawa

Ostrawa – najbardziej fotogeniczny budynek centrum

Ostrawa

Ostrawa – biurowiec Nova Karolina

Ostrawa

Ostrawa – kładka nad torami do galerii Forum Nova Karolina

Ostrawa

Ostrawa – widok na zakłady przemysłowe

%d bloggers like this: