Dworzec kolejowy w Zabrzu położony jest w centrum miasta, blisko dworca komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Do kopalni Guido dojdziemy stąd w około pół godziny.
Elewacja budynku dworca została niedawno pomalowana, ze strony peronów wygląda ładnie, ze strony Placu Dworcowego nie sprawia dobrego wrażenia, ponure ciemne kolory nie dodają temu miejscu uroku. Wejście od strony Placu Dworcowego przystosowano dla osób niepełnosprawnych.
Zobacz również:
Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu
Hol dworca szary, niewyremontowany, ale też niebrzydki. Podróżni mogą usiąść na ławkach, działa salonik prasowy i kasy biletowe. Nie ma czynnych gniazdek ani skrzynek na bagaż.
Dojście na perony przez przejście podziemne. Przejście wyremontowane, zamontowano platformę dla osób niepełnosprawnych. W przejściu działają bezpłatne toalety czynne w godzinach 05:00-21:00. Toalety czyste, na najwyższym poziomie. Przez całą dobę do dyspozycji podróżnych toaleta wolnostojąca pod wiaduktem.
Peron wyremontowany, zadaszony, w gablocie wywieszony rozkład jazdy, zainstalowano biletomat Kolei Śląskich.
Na peron można się też dostać ze strony wiaduktu przy ulicy 3 Maja. Osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami nie mogą jednak skorzystać z żadnych udogodnień i dla nich zejście tą drogą to katorga.
W okolicy dworca nie ma problemów z zakupem pieczywa, zjedzeniem śniadania (kawiarnia za wiaduktem przy 3 Maja) lub taniego obiadu (bar „Dworcowy”). Naprzeciwko dworca kolejowego mieści się punkt informacji turystycznej.
Adres: Plac Dworcowy, Zabrze
Miłośników dworców, kolei i podróżowania pociągiem zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.