Kolej na Podróż

Chile – nowy pociąg Arica – Poconchile

Kolej w Chile to interesujący temat nie tylko dla miłośników kolei. Jakkolwiek przez trzęsienia ziemi i różne klęski żywiołowe regularne przewozy pasażerskie wypadają dosyć blado w stosunku do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie, to co jakiś czas uruchamiane są atrakcyjne pociągi turystyczny.

W lutym 2017 roku po 20 latach przerwy uruchomiono pociąg turystyczny Arica – Poconchile. Pociąg po raz pierwszy przewiózł pasażerów 25 lutego. Jest to typowy pociąg turystyczny – oprócz przejazdu na trasie Arica – Poconchile przygotowano wykład przewodnika oraz krótkie, fakultatywne wycieczki po Dolinie Lluta, znanej ze stanowisk archeologicznych i geoglifów – rysunków i wzorów na ziemi wykonanych między 1100 a 1400 rokiem naszej ery.

Zobacz również: Koleje świata  Argentyna  Boliwia  Brazylia  Chile  Ekwador  Gujana  Kolumbia
Paragwaj  Peru  Surinam  Urugwaj  Wenezuela  Gujana Francuska  Falklandy  Chiloe

Pociąg uruchamia firma Ferrocarril de Arica a La Paz, zestawiony jest z lokomotywy spalinowej oraz wagonów wyprodukowanych w 1955 roku przez firmę Schindler. Odjazd ze stacji Arica zaplanowano na godzinę 10:00, podróż do Poconchile trwa półtorej godziny. Przez 3 godziny turyści zwiedzają okolicę, podróż powrotna rozpoczyna się o 14:30, a o 16:00 pociąg dociera do stacji Arica. Długość trasy to 36,8 km w jedną stronę.

W 2017 roku pociąg wyjedzie w trasę tylko kilka razy – 4 marca, 11 marca, 18 marca i 25 marca (wszystkie dni to sobota). Bilety nie są tanie – bilet na przejazd tam i z powrotem kosztuje 12 000 pesos, czyli około 75 złotych.

Warto wiedzieć, że w 2016 roku reaktywowano pociąg międzynarodowy Arica – Tacna – miasto Arica leży w Chile, a Tacna w Peru. W Tacna istnieje muzeum kolejnictwa, ale nie mam informacji na temat zwiedzania.

Ferrocarril de Arica a La Paz zajmuje się przewozami towarowymi, pociąg Arica – Poconchile to na razie jedyny pociąg pasażerski uruchamiany przez tę firmę.

Firma Ferrocarril de Arica a La Paz udostępniła kilka zdjęć z przejazdów testowych dla oficjeli oraz z przejazdu inauguracyjnego dla turystów.

Arica - Poconchile

Pociąg Arica – Poconchile (© Ferrocarril de Arica a La Paz)

Arica - Poconchile

Pociąg Arica – Poconchile – wnętrze (© Ferrocarril de Arica a La Paz)

Arica - Poconchile

Pociąg Arica – Poconchile – przejazd dla oficjeli (© Ferrocarril de Arica a La Paz)

Arica Poconchile

Pociąg Arica – Poconchile – turyści (© Ferrocarril de Arica a La Paz)

 

%d bloggers like this: