Kolej na Podróż

Urugwaj – nowe połączenie Montevideo – Empalme Olmos

Kolej w Urugwaju, podobnie jak w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, jest w opłakanym stanie, jednak po latach likwidacji taboru i cięć połączeń co jakiś czas dobiegają pozytywne wieści na temat urugwajskich kolei.

Zobacz również: Koleje świata  Argentyna  Boliwia  Brazylia  Chile  Ekwador  Gujana  Kolumbia
Paragwaj  Peru  Surinam  Urugwaj  Wenezuela  Gujana Francuska  Falklandy  Chiloe

15 września koleje urugwajskie Administración de Ferrocarriles del Estado reaktywują połączenie Montevideo – Empalme Elmos. Na trasie o długości 36 kilometrów będą kursować dwa pociągi dziennie – z Empalme Olmos pociągi odjadą o 7:30 i 8:30, z Montevideo wyruszą w drogę powrotną o 17:30 i 18:30. Pociągi zatrzymają się po drodze na stacjach Tóledo, Suarez oraz Pando. Połączenie będzie obsługiwane przez stare spalinowe zespoły trakcyjne sprowadzone niedawno ze Szwecji.

Empalme Olmos nie jest miastem atrakcyjnym dla turystów, podobnie jak wsie Tóledo, Suarez i Pando, gdzie będzie zatrzymywał się pociąg. Połączenie będzie służyło do transportu uczniów oraz osób pracujących w Montevideo – do tej pory ze względu na korki podróż autobusami i busami trwała często godzinę i 45 minut.

Cena biletu Empalme Olmos – Montevideo ma wynosić w przeliczeniu ok. 5,5 PLN, pociągi zostaną włączone w zintegrowany system komunikacji miejskiej w Montevideo (Sistema Metropolitano de Transporte), a więc ważne będą w nich również bilety jednorazowe i czasowe komunikacji miejskiej.

Obecnie jedynym połączeniem pasażerskim w Urugwaju jest pociąg Montevideo – 25 agosto, przy czym do stacji 25 agosto dojeżdżają tylko dwa pociągi dziennie. W planach jest reaktywacja kilku innych połączeń, lecz znając tamtejsze realia nie nastąpi to szybko.

Administración de Ferrocarriles del Estado

Urugwajski spalinowy zespół trakcyjny (źródło: Administración de Ferrocarriles del Estado)

%d bloggers like this: