Kolej na Podróż

Kolej w Nowej Zelandii – informacje ogólne

Kolej w Nowej Zelandii dla przeciętnego turysty to tylko pociągi KiwiRail. Wprawdzie kursuje kilkanaście kolei i pociągów turystycznych, ale mają one marginalne znaczenie. Ponadto realizowane są przewozy podmiejskie w Wellington i Auckland, przy czym w Auckland planowana jest rozbudowa sieci kolei aglomeracyjnej.

KiwiRail

KiwiRail to znany na całym świecie przewoźnik kolejowy uruchamiający między innymi pociągi dalekobieżne na kilku trasach w Nowej Zelandii. Dzięki intensywnej kampanii reklamowej pociągi te regularnie pojawiają się w rankingach najbardziej luksusowych pociągów, a linie kolejowe, po których pociągi KiwiRail jeżdżą, uważane są za najpiękniejsze linie kolejowe świata.

Obecnie KiwiRail uruchamia następujące pociągi:

Northern Explorer – według mnie najciekawsze połączenie, bowiem pociąg z Auckland do Wellington przejeżdża przez prawie całą Wyspę Północną. Ze względu na zmienne krajobrazy pociąg pojawia się często w folderach turystycznych i programach telewizyjnych. Przejazd całą trasą trwa około 11 godzin.

Coastal Pacific – pociąg na Wyspie Południowej z Christchurch do Picton. Na dużej części trasy tory wiodą wzdłuż wybrzeża. W czasie opracowywania artykułów pociąg kursował raz dziennie, a przejazd pomiędzy Christchurch a Picton trwał 5 godzin. Z Picton do Wellington kursuje prom Interinslander uruchamiany przez KiwiRail.

Tranzalpine – połączenie na Wyspie Południowej znane z podobno zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów. Pociąg Tranzalpine kursuje z Christchurch do Greymouth. Przejazd trasy o długości 223 kilometrów zajmuje około 5 godzin.

Pociągi KiwiRail zestawione są z zakupionych kilka lat temu klimatyzowanych wagonów. Dostępne siedzenia w układzie szeregowym i równoległym, w składzie każdego pociągu znajduje się wagon barowy.

Bilety na pociągi są stosunkowo drogie. Szczegółowe informacje na stronie https://www.greatjourneysofnz.co.nz

W związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez klęski żywiołowe pociągi Northern Explorer i Coastal Pacific przez długi czas nie kursowały. Sytuacja może się powtówrzyć w przyszłości.

Pociągi turystyczne

Na Nowej Zelandii kursuje również kilkanaście pociągów turystycznych. Poniżej znajduje się ich lista. Nie publikowałem informacji o pociągach, których kursowanie zostało zawieszone, ani o tych, które na oficjalnych stronach internetowych nie miały aktualnych informacji.

BAY OF ISLANDS VINTAGE RAILWAY

Zabytkowa kolejka kursująca na kilkukilometrowym odcinku z Kawakawa do Taumarere. W wakacje kursuje codziennie, poza okresem wakacyjnym w piątki soboty i niedziele. Pociągi wyjeżdżają w trasę 4 razy dziennie. Przejazd w jedną stronę trwa zaledwie 20 minut, a pociąg zestawiony jest z lokomotywy parowej lub spalinowej (szczegóły w rozkładzie jazdy) oraz dwóch wagonów retro i jednego niezadaszonego wagonu z ławkami. Bilet całodniowy dla osoby dorosłej w 2012 roku kosztuje 18 dolarów nowozelandzkich, czyli około 49 złotych.

Strona internetowa: www.bayofislandsvintagerailway.org.nz
Bay of Islands Vintage Railway na You Tube

DRIVING CREEK RAILWAYS AND POTTERIES

Górska kolejka wąskotorowa kursująca nieprzerwanie od października 1990 roku. Według oficjalnej strony internetowej jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Nowej Zelandii. Znajduje się 2,5 kilometra na północ od miasta Coromandel. Jest to nietypowa kolejka kursująca po torach z rozstawem szyn 381 mm. Nietypowe są również wagoniki. Jeszcze większe zdziwienie budzi kręta trasa. Na krótkim odcinku znajdziemy mosty, tunele i wiadukty. Podróż powrotna trwa godzinę. Pociąg kursuje codziennie. Kolejka jest tak popularna, że miejsca należy rezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Szczegółowe informacje: www.drivingcreekrailway.co.nz
Driving Creek Railway na You Tube

FERRYMEAD HERITAGE PARK

W parku (skansenie) znajdującym się na przedmieściach Christchurch można codziennie przejechać się zabytkowym tramwajem oraz pociągiem parowym kursującym w każdą niedzielę od grudnia do lutego i w pierwszą niedzielę miesiąca w pozostałe miesiące. W parku (skansenie) podziwiać można kilka innych zabytkowych obiektów. Wstęp kosztuje 15 dolarów nowozelandzkich.

Strona internetowa: www.ferrymead.org.nz
Pociąg Ferrymead na You Tube

GISBORNE CITY VINTAGE RAILWAY

Pociąg parowy z wagonami retro kursujący okazyjnie w okolicy miasta Gisborne. Zarządca kolejki ma w swojej ofercie m.in. dwugodzinną podróż z Gisborne, przez lotnisko do Poverty Bay i z powrotem. Inna propozycja to dłuższa – trzygodzinna przejażdżka. Niedawno kolejka wzbogaciła się o nowe wagony. Oprócz organizowania przejazdów stowarzyszenie zarządzające kolejką ma w swojej ofercie gadżety związane z koleją – m.in. długopisy, puszki, a nawet czapkę z daszkiem.

Strona internetowa: www.gcvr.org.nz
Reportaż o Gisborne City Vintage Railway na You Tube

GLENBROOK VINTAGE RAILWAY

Pociąg retro okazyjnie kursujący na trasie o długości 7,5 kilometra pomiędzy Glenbrook a Waiuku . Odcinek ten jest pozostałością dawnej linii kolejowej czynnej w latach 1922-67. Kolej istnieje dzięki wolontariuszom, a oprócz planowych przejazdów oferuje możliwość wynajęcia pociągu przez cały rok. Do Glenbrook nie kursują żadne środki komunikacji publicznej. Można tam jedynie dojechać samochodem – jest to 45 minut jazdy z Auckland. Podróż powrotna trwa godzinę. W sklepiku w Glenbrook turyści moga zakupić pamiątki związane z kolejką.

Strona internetowa: www.railfan.org.nz
Glenbrook Vintage Railway na You Tube

GOLDFIELDS RAILWAY

Zabytkowe pociągi parowe lub spalinowe kursujące pomiędzy Waihi a Waikino. Kolej początkowo (1905-27)służyła do transportu towarowego na potrzeby okolicznych kopalni. Od 1927 do 1978 była częścią linii kolejowej łączącej Bay of Plenty z Auckland. Towarzystwo na rzecz zachowania kolei zostało założone w 1980 roku. Pociągi kursują codziennie. Od poniedziałku do piątku odbywa się jeden przejazd dziennie, w soboty i niedziele trzy przejazdy. Podróż w jedną stronę trwa 30 minut, a pociąg w tym czasie pokonuje dystans 6,5 kilometra. Na stacji Waihi można zakupić pamiątki, natomiast na stacji Waikino czynny jest lokal gastronomiczny.

Strona internetowa: www.waihirail.co.nz
Goldfields Waihi Railway na You Tube

THE KINGSTON FLYER

Typowy turystyczny pociąg parowy kursujący na czternastokilometrowej trasie pomiędzy Kingston a Fairlight. Siedziba zarządcy pociągu mieści się w Kingston, 40 minut jazdy od Queenstown. Pociąg bardzo ładnie prezentuje się na pięknie wykonanej stronie internetowej. Przejazdy odbywają się codziennie, dwa razy w ciągu dnia. Przejazd w jedną stronę trwa godzinę. Pociąg często występował w filmach i reklamach. Od 2011 nowy właściciel firmy zarządzającej pociągiem wyprowadził ją z kłopotów finansowych, postawił na nogi, a dodatkowo rozszerzył działalność o sprzedaż pamiątek i win.

Strona internetowa: www.kingstonflyer.co.nz
The Kingston Flyer na You Tube

PAHIATUA RAILCAR SOCIETY

Stowarzyszenie zarządzające Muzeum Autobusów Szynowych w Pahiatua organizuje krótkie przejazdy zabytkowymi autobusami szynowymi na dwukilometrowym odcinku. Oprócz tego okazyjnie organizowane są dłuższe wycieczki trwające godzinę lub dłużej. Wycieczki odbywają się bardzo rzadko, informacje o nich pojawiają się na stronie internetowej Muzeum. Wątpię, czy ktoś z was kiedyś skorzysta z oferty tego przewoźnika, ale warto zajrzeć na stronę internetową i obejrzeć zdjęcia zabytkowych szynobusów.

Strona internetowa: www.railcars.co.nz
Pahiatua na You Tube

PLAINS VINTAGE RAILWAY

Małe Muzeum Kolei w Tinwald, niedaleko Ashburton, oprócz udostępniania zwiedzającym swoich zbiorów organizuje krótkie przejażdżki zabytkowymi pociągami na około dwukilometrowej trasie. Przejazdy odbywają się okazjonalnie. Pasażerowie mogą się przejechać klasycznym składem wagonowym ciągniętym przez lokomotywę parową albo zabytkowym spalinowym szynobusem. Muzeum oferuje także możliwość wynajęcia pociągu lub zorganizowanie sesji fotograficznej.

Strona internetowa: www.plainsrailway.co.nz
Plains Vintage Railway na You Tube

PLEASANT POINT MUSEUM & RAILWAY

Pociąg turystyczny kursujący okazyjnie przy muzeum niedaleko miasteczka Timaru. Przejazdy odbywają się pociągiem parowym z wagonami retro lub zabytkowym szynobusem. Oprócz tego turyści mogą zwiedzić lokalne muzeum, gdzie można zobaczyć zabytkową drukarnię, kupić pamiątki albo obejrzeć filmy w starym kinie.

Strona internetowa: pleasantpointrail.org.nz/
Pleasant Point Museum & Railway na You Tube

SHANTYTOWN HERITAGE PARK

10 kilometrów od Greymouth (stacja końcowa pociągu TranzAlpine) mieści się skansen w byłej wiosce górniczej i kopalni. Jedną z atrakcji skansenu są krótkie przejażdżki pociągiem parowym na linii o długości 1,5 kilometra. Pociągi kursują codziennie od 9:45 do 16:00. Przejazd pociągiem jest zawarty w cenie biletu wstępu do muzeum.

Strona internetowa: www.shantytown.co.nz
Pociąg w Shantytown na You Tube (niska jakość)

SILVER STREAM RAILWAY

25 kilometrów od Wellington znajduje się stacja zabytkowej kolejkii kursującej w niedziele oraz wybrane święta państwowe. Kolej działa od 15 lutego 1986 roku. Pociągi są ciągnięte przez lokomotywę parową lub spalinową, czasami również kursuje szynobus. Kolej jest częścią działalności tamtejszego Muzeum Kolei, które posiada w swoich zbiorach kolekcję około 30 wagonów różnego typu oraz 18 (tyle jest na zdjęciach) lokomotyw i autobusów szynowych.

Strona internetowa: www.silverstreamrailway.org.nz
Silver Stream Railway na You Tube

TAIERI GORGE RAILWAY

Kolej turystyczna kursująca na trasie o długości 77 kilometrów pomiędzy stacjami Dundedin a Middlemarch. Pociągi Taieri Gorge Railway kursują codziennie. Podróż połączona jest z komentarzem przewodnika w pociągu oraz fotostopami w najciekawszych miejscach. Pasażerowie mają możliwość zakupienia przekąsek na pokładzie pociągu. Zarządca kolejki uruchomił także busy dowożące turystów z Queenstown do Dunedin i z powrotem. Podczas podróży pociąg mija wiele malowniczych zakątków. Pociąg zestawiony jest z lokomotywy spalinowej oraz wagonów pasażerskich w stylu retro. Przejazd w jedną stronę trwa około dwóch godzin, więc jeśli policzymy fotostopy, pociąg jedzie stosunkowo szybko jak na kolej turystyczną. Przejścia międzywagonowe przerobiono na platformy widokowe – jest to jedyny pociąg tego typu na Nowej Zelandii.

Strona internetowa: www.taieri.co.nz
Taieri Gorge Railay na You Tube

WEKA PASS RAILWAY

Bardzo ładnie prezentujący się pociąg retro kursujący pomiędzy stacjami Glenmark a Waikari, które dzieli odległość 12.8 km . Kolej jest niezwykle interesująca ze względu na położenie, krajobrazy i czyste, rześkie powietrze. Weka Pass Railway istnieje dzięki wolontariuszom dbającym o zachowanie nowozelandzkiego dziedzictwa kolejowego. Turyści chcący przejechać się tą linią muszą dotrzeć do Waipara, gdzie znajduje się stacja Glenmark – 60 kilometrów na północ od Christchurch. Przejazdy odbywają się w wybrane niedziele oraz w kilka innych wybranych dni. Podróż w jedną stronę trwa 45 minut. Pociąg zwykle ciągnięte są przez lokomotywę parową wyprodukowaną w 1909 roku. .

Strona internetowa: www.wekapassrailway.co.nz
Weka Pass Railway na You Tube

WHANGAPARAOA NARROW GAUGE RAILWAY

Interesująca kolejka parkowa w parku w Stanmore Bay, na północ od Auckland (35 minut jazdy samochodem). Kolejka mieści się w małym, prywatnym zoo. Zbudowanie kolejki było marzeniem z dzieciństwa niejakiego Teda Pointona, którego rodzina od wielu pokoleń pracowała na kolei. Kiedy w lutym 1992 roku Ted poważnie zachorował, jego znajomi i przyjaciele postanowili pomóc mu spełnić marzenie i wspólnymi siłami wybudowali kolejkę, której inauguracyjny przejazd odbył się 26 grudnia 1992 roku. Kolejka na zdjęciach prezentuje się bardzo oryginalnie, nie mam jednak szczegółowych danych technicznych.

Strona oficjalna: www.rail.co.nz
Whangaparaoa Railway na You Tube

WHANGAREI STEAM RAILWAY

Kolejka kursująca okazyjnie przy Muzeum Kolei w Whangarei. Brak szczegółowych inforamcji.

Strona internetowa: www.steamnorth.org.nz

Kolej w Australii i Oceanii: Australia  Tasmania  Nowa Zelandia  Fidżi  Makatea  Mikronezja Nauru  Nowa Kaledonia  Palau  Rarotonga  Tahiti  Tonga  Wyspy Mariańskie  Wyspy Salomona Vanuatu

%d bloggers like this: