Kolej na Podróż

Kolej w Kostaryce – informacje ogólne

Kostaryka uważana jest za najlepszy kraj do życia spośród krajów Ameryki Środkowej. Kolej w Kostaryce, podobnie jak w innych państwach tego regionu, wygląda bardzo źle. Obecnie w Kostaryce kursują głównie pociągi miejskie i podmiejskie w stolicy tego kraju – San Jose i kilka pociągów turystycznych. Przewozy rozkładowe obsługuje Incofer.

Kostarykański rząd kilkakrotnie ogłaszał projekt odbudowy sieci kolejowej, kupna taboru i inwestycji w kolej, ale jak już się przyzwyczaiłem przez lata, z planów ogłaszanych w krajach tamtego regionu niewiele wyszło.

Kostaryka pociąg

Pociąg w okolicach Limon (Gail Frederick, CC-BY, flickr)

Incofer

W Kostaryce, podobnie jak w innych krajach środkowoamerykańskich, koleje stopniowo doprowadzano do upadku. W przypadku Kostaryki przyczyna upadku była inna – w 1991 roku potężne trzęsienie ziemi zniszczyło niemal całą infrastrukturę kolejową. W 1995 roku wstrzymano regularny kolejowych ruch pasażerski w kraju.

W przeciwieństwie do innych krajów, władze Kostaryki nie pozostawiły kolei na pastwę losu. Zdecydowano się odbudować część linii i sprowadzić nowy tabor, jak również wykorzystać pojazdy podarowane przez FEVE w latach dziewięćdziesiątych. (źródło: https://ticonews.blogspot.com/2006/11/incofer-seeks-to-offer-urban-train.html). Obecnie dawne pociągi FEVE kursują w San Jose i na kilku krótkich liniach podmiejskich wokół stolicy. Ponadto INCOFER posiada lokomotywy spalinowe i klasyczne wagony. Od FEVE zakupiono ponadto pojazdy Apolo 2400. Jak zauważyłem na forach internetowych oraz w prywatnej korespondencji, kostarykańscy miłośnicy kolei niezbyt za nimi przepadają.

Obserwacja aktualnej sytuacji wokół INCOFER nie jest łatwa, bowiem firma nie posiada własnej strony internetowej, a informacje znalezione w internecie nie muszą być aktualne. Pociągi regularnie kursują na kilku liniach w stolicy, trwa odbudowa niektórych linii podmiejskich i wydaje się, że władze Kostaryki dążą do stworzenia czegoś w rodzaju kolei aglomeracyjnej. W najbliższym czasie planowane jest wznowienie ruchu pasażerskiego na linii do Cartago oraz odbudowa odcinka Heredia – Alajuela, czyli doprowadzenie linii niedaleko lotniska międzynarodowego w San Jose.

Incofer

Pociąg podmiejski Incofer w San Jose (fot. ArnoldReinhold, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Incofer

ArnoldReinhold, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

Tico Train

Biuro podróży America Travel organizowało kolejowe przejazdy turystyczne po Kostaryce. Pociąg znany jako „Tico train” wyjeżdżał rano z San Jose na całodniową wycieczkę do Puntarenas lub Caldery (ok. 91 kilometrów). Dla podróżnych przygotowano ciekawy program towarzyszący. Pociąg zatrzymywał się w kilku miejscach na dłuższe postoje. „Tico train” zestawiony był z ponad siedemdziesięcioletnich wagonów pasażerskich ciągniętych przez lokomotywę spalinową amerykańskiej produkcji. Była to bardzo popularna atrakcja turystyczna Kostaryki. Niestety, nie znalazłem aktualnych informacji na temat tego pociągu. Nie wiadomo, czy pociąg w ogóle kursuje. Przeszukując internet można natrafić na relacje z podróży, reklamy z pociągu, lecz nie są one zaktualizowane. Według jednej ze stron internetowych nie kursuje od 2008 roku.

Tren Turistico Areal

W Kostaryce, oprócz pociągów INCOFER, możemy natknąć się na prawdziwe perełki. Jako atrakcja turystyczna kursuje kolejka wąskotorowa o nazwie La Pequeña Helvecia, czyli w tłumaczeniu „Mała Szwajcaria”. Trasa kolejki o długości około 3500 metrów została wybudowana przy hotelu „Los Héroes” w miejscowości Nuevo Arenal. Do niedawna ciuchcia była zestawiona z lokomotywy spalinowej importowanej ze Szwajcarii oraz dwóch drewnianych wagoników. Od jakiegoś czasu turystów wozi szwajcarska lokomotywa spalinowa, która ciągnie dwa wagony panoramiczne. Trasa jest bardzo krótka, ale malownicza.

Kolejka jest ciekawa ze względu na fakt, że wybudował ją własnymi siłami szwajcarski hotelarz. Hotel odwiedziło wiele znanych osób, którzy byli zachwyceni tą inicjatywą. Nietrudno się dziwić. Kolejka przy hotelu jest unikatem. Na tak krótkiej trasie różnica wzniesień wynosi 200 metrów. Pociąg przejeżdża przez dwa tunele, pierwszy o długości 43 metrów, drugi o długości 35 metrów. Atrakcją jest również most (długość 54 m), który jest kopią mostu na trasie Kolei Retyckich niedaleko Brusio.

Hotel „Los Heroes” zgodził się na publikację aktualnych zdjęć kolejki, dzięki czemu możecie je obejrzeć. Więcej zdjęć na stronie hotelu: www.pequenahelvecia.com

Monteverde Train Forest

Środek dżungli to miejsce, gdzie najmniej spodziewamy się torów kolejowych i pociągu. W Kostaryce mozna znaleźć jeden taki pociąg – na całkowitym odludziu można się natknąć na sześciokilometrową trasę, po której kursuje pociąg turystyczny z repliką zabytkowych wagonów. Pociąg ciągnięty przez lokomotywę parową trasę tam i z powrotem pokonuje w 90 minut, a po drodze przewidziane są liczne przystanki pozwalające podziwiać piękną przyrodę oraz rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Pasażerów zabierają 3 wagony, z których każdy może pomieścić 50 pasażerów. Pociąg dociera do punktu widokowego, z którego roztacza się przepiękna panorama. Pociąg kursuje codziennie przez cały rok i jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Według ostatnich informacji linia kolejowa została zniszczona podczas cyklonu i pociąg nie kursuje.

Strona internetowa: www.monteverdecloudforesttrain.com

Pociąg turystyczny w Puntarenas

Na specjalistycznych stronach internetowych próżno szukać informacji o tym pociągu, ale w okolicach Puntarenas organizowane są krótkie przejazdy turystyczne pociągiem zestawionym z lokomotywy spalinowej oraz wagonów retro, które kursowały z San Jose do Puntarenas przed zawieszeniem przewozów pasażerskich. Wycieczki są częścią rejsów luksusowymi promami wzdłuż wybrzeży Ameryki Środkowej i po Karaibach, organizowanych głównie dla amerykańskich emerytów. Po zawinięciu do portu w Puntarenas pasażerowie przewożeni są autokarami do punktu w dżungli, trudno to bowiem nazwać stacją. Przejazd pociągiem jest bardzo krótki, trasa wiedzie w okolicach rzeki Tarcoles. Największą atrakcją są rzadkie gatunki ptaków i roślin możliwe do zobaczenia z okien pociągu. Na stacji Mangrove przygotowano poczęstunek połączony z występem zespołu ludowego. To typowy pociąg czarterowy, kursujący wyłącznie na zamówienie biur podróży.

Kolej w Kostaryce na You Tube

Odnośniki do kilku ciekawych filmików pokazujących koleje w Kostaryce.

La Pequena Helvecia
Monteverde Cloud Forest Train
Monteverde Cloud Forest Train – inny film
Wznowienie ruchu pociągów Kostaryce – reportaż telewizyjny cz.1/2
Wznowienie ruchu pociągów Kostaryce – reportaż telewizyjny cz.1/2
Film z podróży pociągiem San Jose – Puerto Limon z 1989 roku – polecam 
Niezidentyfikowany pociąg turystyczny jadący do Limon w 2011
Kostarykański skład ze starymi wagonami
Przejazd oficjeli do Cartago przed wznowieniem ruchu pasażerskiego
Różne pociągi INCOFER
Reportaż TV o planach wznowienia połączeń do Cartago – widać wnętrze pociągu
Przejazd pociągu w San Jose
Reportaż z pierwszego dnia ruchu pociągów na linii San Jose – Heredia

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

Incofer

Pociąg Incofer (Haakon S.Krohn, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: