Kolej na Podróż

Kolej w Meksyku – informacje ogólne

Kolej w Meksyku jest bardzo zaniedbana – poza metrem i liniami podmiejskimi w Mexico City kursuje tylko kilka pociągów turystycznych. Jak na tak duży kraj, to bardzo mało. W ostatnich latach mówiono o planach uruchomienia pociągów dalekobieżnych i budowy nowych linii kolejowych, lecz plany porzucono.

Tren Turistico Tijuana – Tecate

Pociąg turystyczny kursujący okazyjnie pomiędzy stacjami Garcia (Tijuana) a Tecate. Na zdjęciach i filmach widać pociąg zestawiony z wagonów piętrowych. Przejazd pociągiem jest atrakcją turystyczną nie tylko ze względu na krajobraz, ale również ze względu na fotostopy oraz zwiedzanie browaru w Tecate wraz z degustacją. Przed powrotem pasażerowie mogą pozwiedzać Tecate na własną rękę. Odległość pomiędzy miastami to 92 kilometry. W 2011 pociąg kursował średnio raz na miesiąc. Po części trasy kursuje również inny pociąg turystyczny firmowany przez Pacific Southwest Railway Museum oraz Tren de Tecate. W 2012 roku jeden z tuneli został zniszczony przez pożar, w związku z czym przewozy zostały zawieszone na czas nieokreślony.

Szczegóły: www.fcbc.com.mx
Krótki film z podróży pociągiem na You Tube (widać wnętrze pociągu)
Reportaż o pociągu na You Tube

El Chepe (Copper Canyon)

Jedna z najbardziej spektakularnych podróży kolejowych na świecie. Pociąg pojawia się w przewodnikach również pod nazwą Ferrocarril Chihuahua al Pacifico. Przepiękna trasa o długości około 600 kilometrów prowadząca przez najpiękniejsze miejsca Meksyku. Po drodze pociąg przejeżdża przez 37 mostów, 87 tuneli, mija serpentyny, wąwozy, las deszczowy, aby zakończyć podróż na pustyni Chihuahua. Pociągi w obie strony wyruszają o tej samej porze o 6:00 rano, aby do celu dotrzeć o 20:45. Pociąg zestawiony jest z wagonów zmodernizowanych w 1998 roku, najlepszych w Meksyku – jak chwali się przewoźnik na swojej stronie. Nie znalazłem informacji o cenach, jeżeli jednak ktoś już dotrze do Meksyku – bez wątpienia powinien przejechać się tym pociągiem, jest to bowiem jedna z najpiękniejszych linii kolejowych na świecie.

Reportaż z podróży na You Tube
Przejazd przez jeden z mostów na You Tube

 


Pociąg El Chepe
(aut. Eli Duke, lic. CC, źródło: flickr.com)

Pociąg El Chepe
(aut. Eli Duke, lic. CC, źródło: flickr.com)

Jose Cuervo Express

Luksusowy meksykański pociąg turystyczny zestawiony ze stylowych wagonów retro. Kursuje na trasie Guadalajara – Tequila. 60 kilometrów pokonuje w dwie godziny. Jednorazowo może przewieźć 395 pasażerów. Po przybyciu do Tequili pasażerowie są przewożeni autobusami do najstarszej destylarni w Ameryce Łacińskiej, gdzie oprócz zwiedzania mogą uczestniczyć w degustacji trunków.

Strona oficjalna: www.josecuervoexpress.com
Pociąg Jose Cuervo Express na stacji Tequila na You Tube
Zdjęcia pociągu – film promocyjny na You Tube

Tequila Express

Pociąg stanowiący konkurencję dla opisywanego wyżej „Jose Cuervo Express”. Kursuje w soboty i niedziele z Guadalajary do Amatitan. Odległość 40 kilometrów pokonuje w półtorej godziny. Zestawiony jest ze zmodernizowanych wagonów.

Szczegóły: www.tequilaexpress.com.mx
Jeden z filmów promocyjnych na You Tube
Pociąg Tequila Express wjeżdża do Amatitan

Sierra Madre Express

Z tego, co wyczytałem, jest to luksusowy pociąg wycieczkowy, który kursował z miasta Tucson w Stanach Zjednoczonych do Creel w Meksyku. Pociąg kursował okazyjnie, a wycieczka trwała około ośmiu dni. Część nocy pasażerowie spędzali w pociągu, część w hotelach. Niestety, strona internetowa pociągu nie działa, a aktualnych informacji nie znalazłem.

Film promocyjny z 2007 roku na You Tube
Inny film o pociągu z 2007 roku

Tren Escenico de Cuautla

Pociąg zestawiony z lokomotywy parowej i wagonów retro kursujący po trasie Cuautla-Yecapixtla. Od kilku lat pociąg nie kursuje ze względu na zły stan torowiska. Mimo, że był popularną atrakcją turystyczną, władzom nie zależy na wznowieniu kursowania pociągu. Lokalna społeczność podejmuje inicjatywy w sprawie przywrócenia kursów, jednak bez powodzenia.

Strona internetowa, od dawna nieaktualizowana
Reportaż o Tren Escenico de Cuautla na You Tube
Tren Escenico de Cuautla na You Tube

Muzeum Kolei w Meridzie

Oprócz przejażdżki którymś z pociągów turystycznych, warto odwiedzić Muzeum Kolei w Meridzie. Kolekcja eksponatów obejmuje najróżniejsze meksykańskie wagony i lokomotywy – od zabytkowych do współczesnych, niektóre są bardzo ładnie odrestaurowane. Na stronie instytucji nie ma, niestety, żadnych konkretnych informacji na temat godzin otwarcia oraz cen biletów.

Szczegóły: Oficjalna strona Muzeum Kolei w Meridzie

Zobacz również: Koleje świata  Belize  Gwatemala  Honduras  Kanada  Kostaryka  Kuba  Meksyk  Nikaragua  Panama  Salwador  Stany Zjednoczone
Antigua i Barbuda  Aruba  Barbados  Bermudy Curaçao  Dominika  Dominikana  Gwadelupa  Haiti  Jamajka  Martynika  Nowa Fundlandia Portoryko  Saint Kitts i Nevis  Saint Lucia
Trynidad i Tobago  Turks i Caicos

%d bloggers like this: