Kolej na Podróż

Kolej w Tunezji – informacje ogólne

Tunezja to mały kraj posiadający dobrze rozwiniętą i dobrze utrzymaną sieć kolejową. W Tunezji można podziwiać wpływy wielu cywilizacji – to kraj z bogatą historią i zachowanym dziedzictwem kulturowym. Nie warto ograniczać swojego pobytu do wylegiwania się na plaży, jest dużo miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Pociąg znakomicie sprawdzi się jako środek transportu.

Przewoźnik narodowy: Société Nationale des Chemins de Fer Tunisiens (SNCFT)
Strona internetowa: www.sncft.com.tn

Tunezyjskie pociągi mają trzy klasy: klasę drugą, pierwszą oraz comfort classe. W pociągach nocnych nie ma kuszetek ani wagonów sypialnych. Jakość taboru jest różna – od starych pociągów podmiejskich po nowe, klimatyzowane i wygodne pociągi podmiejskie oraz dalekobieżne. Tabor jest stopniowo modernizowany.

Najlepszym miejscem służącym jako baza wypadowa jest Susa. Samo miasto jest bardzo ładne, idealne na długie, spokojne spacery. Warto wykupić miejsce w tutejszym hotelu i robić sobie jednodniowe wycieczki do innych tunezyjskich miast. W Susie znajdują się dwie stacje kolejowe: ze stacji głównej przy Blv Hassouna Ayachi odjeżdżają pociągi do Tunisu i na południe, natomiast ze stacji Sousse Metro przy Bab Jedid, Blv Mohamer V odjeżdżają pociągi lokalne na lotnisko oraz do Monastyru.

Jeśli kupujemy bilet powrotny, otrzymujemy 15% zniżki na przejazd. Bilety należy nabywać w kasie. Bilet kupiony u konduktora kosztuje dwa razy więcej niż bilet kupiony w kasie.

Pociąg Tunezja

Tunezyjski pociąg podmiejski (fot. David Stanley, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Aktualny rozkład jazdy oraz ceny można sprawdzić na stronie przewoźnika (odnośnik na górze). Na stronie są podane również informacje na temat obsługiwanych linii oraz liczby pociągów pomiędzy miastami w ciągu dnia. Niestety, liczba pociągów w ciągu dnia ujęta w rozkładzie jazdy nie zgadzała mi się z liczbą podaną przez przewoźnika, w związku z czym nie przepisuję tych informacji.

CARTE BLEUE

Koleje tunezyjskie przygotowały ciekawą ofertę skierowaną głównie do turystów. Carte Bleue to bilet sieciowy umożliwiający odbycie nieograniczonej liczby podrózy tunezyjskimi pociągami w okresie ważności biletu. Bilet można nabyć w kilku wariantach: na pierwszą, drugą i comfort klasę, oraz ważny przez 7, 15 lub 21 dni. Oferta jest atrakcyjna, należy jednak pamiętać o wykupieniu miejscówek na pociągi dalekobieżne. Miejscówki są dodatkowo płatne.

Ceny biletów w 2019 roku:

7 dni 15 dni 21 dni
Classe Confort 45d,000 90d,000 135d,000
Première Classe 42d,000 84d,000 126d,000
Deuxième Classe 30d,000 60d,000 90d,000

W przeliczeniu na złotówki tygodniowy bilet sieciowy ważny w drugiej klasie tunezyjskich pociągów kosztuje zaledwie 63 złote, natomiast bilet tygodniowy w klasie comfort ok. 95 złotych. Nie jest to więc drogi bilet.

Pociąg podmiejski

Stary tunezyjski pociąg podmiejski (fot. Yamen, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

POCIĄG TURYSTYCZNY

Jedną z atrakcji turystycznych Tunezji jest pociąg turystyczny kursujący trzy razy w tygodniu. Pociąg ciągnięty przez lokomotywę parową zestawiony jest z zabytkowych wagonów. Trasa prowadzi przez pustynię, dzięki czemu turyści mogą się poczuć, jakby cofnęli się w czasie o 100 lat.

Pociąg kursuje na trasie Metlaoui/Gorges Selja/Metlaoui.

Rozkład jazdy:
Niedziela, wtorek i czwartek : odjazd o 10:00
Poniedziałek, środa i piątek : odjazd o 10:30

Tunezja pociąg turystyczny

Pociąg turystyczny w Tunezji (fot. Dennis Jarvis, CC-BY-SA, flickr.com)

DOKĄD POJECHAĆ KOLEJĄ W TUNEZJI?

Gdybym miał możliwość podróży do Tunezji, zwiedziłbym kilka najważniejszych miast oraz wybrał się na południe od Safakisu – do Tozeur, gdzie przejechałbym się pociągiem turystycznym, a później wrócił do Tunisu. Poniżej miasta, które brałbym pod uwagę przy planowaniu wycieczki do tego kraju. Z miast, do których nie dociera pociąg, pojechałbym jedynie do Kairuanu (około 60 km od Susy). Nie biorę pod uwagi podróży do Kabisu (Gabes), być może odpuściłbym również Bizertę i Beję. Czas trwania wycieczki – około siedmiu dni.

AL-KAF (EL KEF lub LE KEF) – nieduże miasto położone około 45 kilometrów od granicy z Algierią. Al-Kaf to miasto o strategicznym położeniu, w związku z czym najważniejszym zabytkiem jest górująca nad nim potężna kazba, z której rozpościera się panorama okolic. Poza kazbą atrakcje to medyna, ruiny rzymskich łaźni, dawny fort El Kef oraz Muzeum Sztuki i Folkloru. Do Al-Kaf dojeżdża jeden pociąg dziennie z Tunisu.

BEJA – miasto bez atrakcji turystycznych – natomiast jest ważnym węzłem kolejowym. Miasto o długiej historii, wielokrotnie niszczone na przestrzeni wieków w wyniku wojen, po raz ostatni zniszczone w wyniku bombardowań niemieckich w czasie drugiej wojny światowej.

BIZERTA – średniej wielkości tunezyjskie miasto zbudowane nad kanałem łączącym jezioro Bizerta z Morzem Śródziemnym. W centrum najważniejsze miejsca to Plac Bouchoucha oddzielający starą i nową dzielnicę, Stary Port z kawiarenkami i przycumowanymi kolorowymi łodziami rybackimi oraz ogromna kazba. Raczej przeciętne miasto, dobre na kilkugodzinną wycieczkę z Tunisu, skąd dojedziemy pociągiem regionalnym.

EL JEM – tunezyjskie miasteczko z właściwie jednym zabytkiem w centrum miasta, dzięki któremu ściągają tu tłumy turystów. Zabytek ten to rzymski amfiteatr, zwany również „tunezyjskim Koloseum” ze względu na podobieństwo do słynnego rzymskiego zabytku. Ruiny zbierają świetne recenzje i warto na ich zwiedzanie przeznaczyć 2-3 godziny. W El Jem zatrzymują się pociągi Tunis – Sfax oraz pociąg Tunis – Sfax – Gabes.

MAHDIA – miejscowość wypoczynkowa znana z czystych plaż, przezroczystej wody oraz kursów nurkowania. Samo miasto również warte jest obejrzenia, szczególnie niezbyt duża medyna. Charakterystyczne zabytki to Wielki Meczet, forteca Bordż el-Kebir i brama Skifa el-Kahla. Do Mahdii dojedziemy pociągiem z Susy przez Monastyr.

MONASTYR – ośrodek turystyczny i miejsce narodzin pierwszego prezydenta Tunezji – Habiba Bourguiby, który doczekał się w Monastyrze mauzoleum i meczetu. Większość turystów nie opuszcza dzielnicy turystycznej Skanes i spędza pobyt w którymś z hoteli w pobliżu piaszczystej plaży. Z zabytków najważniejszy i pewnie najładniejszy jest Ribat. Sporo turystów korzysta z przystani jachtowej oraz pola golfowego. W pobliżu lotnisko.

SAFAKIS (SFAX) – drugie pod względem wielkości miasto Tunezji, niezbyt popularne wsród turystów. Ci, którzy zawitają, bardzo dobrze wypowiadają się o miejscowej medynie, położonej niedaleko dworca kolejowego. Według wielu to najpiękniejsza medyna w Tunezji. Poza Medyną jest tu niewiele do zobaczenia, Safakis to miasto bardziej przemysłowe. Jednak warto się tu zatrzymać na chwilę choćby dla samej medyny.

SUSA (SOUSSE) – trzecie pod względem liczby ludności miasto Tunezji, zdecydowanie warte odwiedzenia, lecz niestety również coaz droższe i coraz bardziej zatłoczone przez turystów. Większość turystów spędza czas na głównej plaży Boujaffar z nadmorską promenadą, kiedy upał zelżeje, bardziej ambitni wybierają się na zwiedzanie rozległej medyny z labiryntem wąskich uliczek i atmosferą pozwalającą poczuć się w innych czasach. Warto też zwiedzić fortecę Ribat, Wielki Meczet, Muzeum Archeologiczne, cysternę Sofra oraz zrobić zakupy na suku er-Ribaa. Miasto z dobrymi połączeniami kolejowymi z Tunisem, Safakisem i Monastyrem.

TOZEUR – osada na pustyni z niedużą, urokliwą medyną. Jeżeli chcecie pojechać pociągiem na południe Tunezji, lepiej wybrać Tozeur niż przemysłowy Kabis (Gabes). W pobliżu kursuje pociąg turystyczny „Lezard rouge” z Metlaoui do Redeyef.

TUNIS – stolica Tunezji i jej największe miasto. Na zwiedzanie miasta należy przeznaczyć cały dzień – tak jak w innych tunezyjskich miastach najlepsze wrażenie sprawia medyna. Poza tym sporo meczetów i zbierające pochwały Muzeum Bardo z licznymi eksponatami pochodzącymi z wykopalisk na terenie całego kraju. Z Tunisu warto pojechać pociągami podmiejskimi do Kartaginy i miasteczka Sidi Bou Said z domami z bielonymi wapnem ścianami, stojącymi wzdłuż wąskich uliczek.

TUNEZYJSKIE POCIĄGI NA YOU TUBE

Odnośniki do najciekawszych filmów na You Tube przedstawiających tunezyjskie pociągi:

Pociąg Tunis – Ghardimaou (01:04)(nagrane w 2009)
Pociąg Tunis – Kabis (Gabes)(00:53)(opubl. 2014)
Pociąg nocny do Tozeur (01:19)(2013)
Pociąg Susa – Monastyr – reportaż z podróży (22:40)(2013)
Pociąg Tunis – Safakis – przejście przez pociąg (02:00)(2012)
Krótki filmik z podróży tunezyjskim pociągiem (02:20)(2012)
Pociąg turystyczny Lezard rouge (05:14)(2009)

Kolej w Afryce: Algieria  Angola  Benin  Botswana  Burkina Faso  Burundi  Czad  DR Konga
Egipt  Erytrea  Eswatini  Etiopia  Gabon  Gambia  Ghana Gwinea  Gwinea-Bissau
Gwinea Równikowa Kamerun  Kenia  Komory  Kongo  Lesotho  Liberia  Libia  Madagaskar  Mali  
Malawi  Maroko  Mauretania  Mauritius  Mozambik  Namibia  Niger  Nigeria
Republika Południowej Afryki  Republika Środkowoafrykańska  Rwanda  Senegal  Seszele 
Sierra Leone  Somalia  Sudan  Sudan Południowy  Tanzania  Togo  Tunezja Uganda
Wybrzeże Kości Słoniowej  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca  Wyspy Zielonego Przylądka  Zambia  Zimbabwe  Madera  Reunion  Wyspy Kanaryjskie  Wyspa Świętej Heleny

Tunezja pociąg

Tunezyjski pociąg podmiejski, (fot. Георгий Долгопский, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: