Kolej na Podróż

Kolej w Nepalu – informacje ogólne

Kolej w Nepalu obecnie ogranicza się do jednej linii kolejowej z ruchem pasażerskim i towarowym. Linia o nazwie Janakpur Railway łączy indyjskie miasto Jaynagar z Janakpur w Nepalu. Długość linii wynosi 29 kilometrów, z czego 26 kilometrów znajduje się na terytorium Nepalu. Dawniej pociągi dojeżdżały do miasta Bijalpura w Nepalu, odcinek Janakpur – Bijalpura został wyłączony z eksploatacji w 2001 roku. W latach 2014-2017 czynny fragment linii przekuto, jest to obecnie linia normalnotorowa i wchodzi w skład sieci kolei indyjskich. Przed przekuciem i przejęciem przez koleje indyjskie pociągi oraz torowisko były w fatalnym stanie, co widać na filmach na You Tube.

Nepalski pociąg na You Tube (01:44)(2012)

Nie wiadomo, czy pociągi pasażerskie już kursują – według informacji w mediach i filmów You Tube podczas opracowywania artykułu kończyły się prace na linii – tory wydłużono do miast Kurtha i Mahottari (69 km).

Poza wspomnianą linią dawniej istniała jeszcze linia kolejowa łącząca Raxaul (dziś Indie) z Amlekhganj w Nepalu o długości 48 kilometrów (z czego 46 kilometrów w Nepalu). Linia wybudowana w 1927 roku była pierwszą linią kolejową w Nepalu, została zamknięta w 1965 roku.

W przyszłości przez terytorium Nepalu mają przebiegać linie międzynarodowe wybudowane przez Chińczyków i Hindusów, między innymi kolej Transhimalajska łącząca Chiny z Nepalem i Bhutanem. Poniżej przegląd inwestycji kolejowych, które mają zostać zrealizowane w najbliższych dziesięciu latach w Nepalu:

– wydłużenie linii kolei Tybetańskiej do Katmandu i do Bhutanu
– budowa linii kolejowej Katmandu – Pokhara (287 km)
– budowa odgałęzienia od wspomnianej linii Muglin – Butwal (w pobliżu granicy z Indiami)
– budowa linii kolejowej Mechi – Mahakali (945 km); rozpoczęto budowę odcinka Simara – Bardibas (108 km)
– budowa pięciu linii kolei metropolitalnej w Katmandu (77 km)
– wydłużenie istniejącej linii kolejowej (prace trwają)

Źródła:
Wikipedia
www.railwaygazette.com/news/infrastructure/single-view/view/kathmandu-rail-link…
www.railwaygazette.com/news/infrastructure/single-view/view/mechi-mahakali-electric…
kathmandupost.ekantipur.com/news/2018-10-05/janakpur-railway-nears-completion.html

Kolej w Azji:  Afganistan  Armenia  Arabia Saudyjska  Azerbejdżan  Bahrajn  Bangladesz  Bhutan  Birma  Brunei  Chiny  Filipiny  Gruzja  Indie  Indonezja  Irak  Iran  Izrael  Japonia  Jemen Jordania  Kambodża  Katar  Kazachstan  Kirgistan  Korea Południowa  Kuwejt  Laos  Liban  Malediwy Malezja  Mongolia  Nepal  Oman  Pakistan  Singapur  Sri Lanka  Tadżykistan  Tajlandia  Tajwan  Timor Wschodni  Turkmenistan  Uzbekistan  Wietnam  Zjednoczone Emiraty Arabskie

%d bloggers like this: