Kolej na Podróż

Pociąg Białystok – Waliły – informacje (2021)

1 maja 2021 roku wyjedzie w trasę pierwszy tegoroczny pociąg Białystok – Waliły. W odróżnieniu od poprzednich lat pociągi na tej trasie będą kursowały codziennie od 1 maja do 26 września 2021 roku. Połączenie obsługuje Polregio spalinowymi zespołami trakcyjnymi, potocznie nazywane „szynobusami”.

W 2021 roku przewidziane są dwie pary pociągów dziennie.

Rozkład jazdy pociągu Białystok – Waliły w dni robocze:

Białystok (odj. 04:50) –> Waliły (przyj. 05:40)
Waliły (odj. 05:49) –> Białystok (przyj. 06:39)

Białystok (odj. 15:45) –> Waliły (przyj. 16:35)
Waliły (odj. 16:51) –> Białystok (przyj. 17:41)

W weekendy pociąg Białystok – Waliły będzie kursował według następującego rozkładu jazdy:

Białystok (odj. 08:52) –> Waliły (przyj. 09:42)
Białystok (odj. 15:45) –> Waliły (przyj. 16:35)

Waliły (odj. 10:27) –> Białystok (przyj. 11:17)
Waliły (odj. 16:51) –> Białystok (przyj. 17:41)

Po drodze pociąg zatrzymuje się na stacjach Białystok Fabryczny, Kuriany, Zajezierce, Żednia oraz Sokole Białostockie.

Na trasie obowiązuje oferta „Bilet dobrych relacji”, dzięki czemu za przejazd Białystok – Waliły zapłacimy 5,3 zł bez ulg i zniżek. W pociągu honorowane są także bilety sieciowe Polregio, między innymi Bilet Turystyczny i REGIOKarnet.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie podlaskim – co zwiedzić i zobaczyć

Pod względem turystycznym trasa jest niezbyt atrakcyjna – w ubiegłych latach była reklamowana jako doskonałe tereny dla grzybiarzy. Pociąg Białystok – Waliły stał się swego czasu znany z filmiku pokazującego, jak pociąg zatrzymuje się przed przejazdem drogowo-kolejowym i dopiero kierownik pociągu musi wyjść z pojazdu, aby kierować ruchem, co wywołało sensację, bowiem wiele osób po raz pierwszy spotkało się z sytuacją, że pociąg „musi ustąpić pierwszeństwa samochodom na przejeździe drogowo-kolejowym”. Więcej w artykule Ciekawostki kolejowe z Polski.

Pociąg Białystok – Waliły uruchamiany jest od lipca 2016 roku na linii kolejowej Białystok – Zubki Białostockie. Ruch pasażerski na linii został zawieszony w 2000 roku; przez jakiś czas kursowały po niej tylko pociągi specjalne uruchamiane z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 2016 roku pociągi do Walił kursowały tylko w letnie weekendy, w roku 2021 będą kursować codziennie.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to kilometr na południe od stacji Waliły położona jest miejscowość Gródek (2,5 tys. mieszkańców), gdzie można zobaczyć zabytkowe drewniane domy oraz cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Waliły

Pociąg Białystok – Waliły na stacji Waliły (fot. Adrian Grycuk, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: