Kolej na Podróż

Pociąg Ryga – Gulbene – informacje (2021)

Dobra informacja z Łotwy. Po latach przerwy w 2021 roku pojedzie pociąg Ryga – Gulbene, umożliwiający dogodny dojazd dla chcących przejechać się kolejką wąskotorową Gulbene – Aluksne.

Pociąg Ryga – Gulbene będzie kursował od 4 czerwca przez całe lato w weekendy (nie sprecyzowano daty zakończenia kursowania pociągu). Pociągi z Rygi pojadą w piątek w godzinach wieczornych, w sobotę w godzinach porannych oraz w niedzielę około godziny dwunastej.

W drogę powrotną z Gulbene do Rygi pociąg pojedzie w sobotę rano i wieczorem oraz w niedzielę w godzinach popołudniowych.

Dokładny rozkład jazdy można sprawdzić w wyszukiwarce połączeń na stronie www.pv.lv. Cena biletu Ryga – Gulbene przy zakupie przez stronę internetową lub aplikację mobilną wynosi 6,35 euro (w kasie ponad 7 euro), natomiast za przewóz bagażu lub roweru trzeba zapłacić dodatkowo 1,91 euro. Rowery można przewozić w wyznaczonych przedziałach, a jeśli wagon będzie wyposażonych w uchwyty, będą musiały być do nich przymocowane. W jednym wagonie może być przewożonych maksymalnie pięć rowerów.

Rozkład jazdy został ułożony tak, aby umożliwić podróżnym dogodną przesiadkę z pociągu Ryga – Gulbene na kolejkę wąskotorową do Aluksne, a w drodze powrotnej z kolejki wąskotorowej na pociąg do Rygi.

Połączenie będzie obsługiwane przez spalinowe zespoły trakcyjne kolei łotewskich. Niestety, tylko część z tych pociągów wyposażona jest w toaletę (jedna na pociąg), więc nie wiem, który pojazd się trafi. Przejazd w jedną stronę trwa ponad 3 godziny.

Kolej wąskotorowa Gulbene – Aluksne jest jedyną regularnie kursującą kolejką wąskotorową na Łotwie (druga to kursująca w sezonie kolej parkowa w Windawie). W składzie pociągów Gulbene – Aluksne możemy się przejechać w wagonach wyprodukowanych w Polsce przez PaFaWag. Więcej informacji o kursowaniu kolejki na stronie www.banitis.lv.  Informacje o noclegach w okolicy można znaleźć na stronie www.visitgulbene.lv.

Gulbene - Aluksne

Kolej wąskotorowa Gulbene – Aluksne (źródło: banitis.lv) 

Kolej wąskotorowa jest jedynym zachowanym fragmentem dawnej sieci kolei wąskotorowych docierających między innymi do Valmiery i Valgi. Po śladzie torowiska zlikwidowanych odcinków utworzono tzw. „Zieloną Kolej (Zaļais dzelzceļš), czyli ścieżki rowerowe z tablicami przypominającymi historię dawnej kolei.

Uruchomienie połączenia to krok w dobrą stronę – przez lata dojazd z Rygi do Gulbene był bardzo utrudniony przez brak połączenia. Szkoda, że nie kursują pociągi pasażerskie z Rygi do Windawy, a pociąg do Lipawy jedzie tylko raz w tygodniu.

Więcej informacji o kolei na Łotwie znajdziesz TUTAJ. Jeśli wybierasz się na Łotwę, warto przeczytać moje wpisy o Rydze i Jurmale. W artykule o największych atrakcjach Łotwy znajdziesz dodatkowe inspiracje do podróży.

Gulbene

Stacja kolejowa Gulbene – pociąg z Rygi i pociąg Gulbene – Aluksne (fot. Janis Vilnins, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: