Kolej na Podróż

Jízdenka na léto – tanie podróże pociągiem po Czechach (2021)

Koleje czeskie również w 2021 roku będą oferować bilet Jízdenka na léto umożliwiający tanie podróżowanie pociągiem po Czechach w wakacje.

Jízdenka na léto to bilet sieciowy – wsiadasz do dowolnego pociągu przewoźnika České dráhy (poza pociągami z obowiązkową rezerwacją miejsc) i podróżujesz do woli w okresie obowiązywania ważności biletu. Podróżujesz po Czechach za bardzo niską cenę.

Nie zmienią się warunki oferty – bilet będzie ważny przez siedem lub 14 następujących po sobie dni w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, przy czym jeśli kupimy bilet np. 28 sierpnia, będzie on ważny tylko przez kilka dni, do 31 sierpnia.

Ceny biletu Jízdenka na léto pozostają takie same. Różnica pomiędzy warunkami oferty, jakie obowiązywały jeszcze 3 lata temu jest jedna: wiele z tras regionalnych w Czechach przejęli inni przewoźnicy i bilet Jízdenka na léto nie jest honorowany w ich pociągach, więc zakres jego ważności się zmniejszył.

Gdzie kupić bilet Jízdenka na léto

Biletu Jízdenka na léto nie można kupić w kasach biletowych w Polsce. Zakup możliwy jest w kasach biletowych w Republice Czeskiej, w sklepie internetowym kolei czeskich lub u kierownika pociągu (na stacjach, na których nie ma czynnej kasy).

Czy opłaca się kupić IN Kartę do biletu Jízdenka na léto 

Tak, opłaca się, ponieważ dzięki aplikacji na IN Karcie można zrobić dopłatę na tydzień do pierwszej klasy za 250 CZK i podróżować komfortowo, ponieważ w pierwszej klasie nie obowiązuje zniżka 75% dla wybranych grup społecznych i jest po prostu luźniej. IN Karta z aplikacją na 3 miesiące kosztuje 190 CZK. IN Kartę można wyrobić przez internet (odbiór w Czechach na którejkolwiek stacji kolejowej z kasą) lub w Czechach.

Cena biletu  Jízdenka na léto w 2021 roku

Jízdenka na léto na 7 dni: 790 CZK / 690 CZK (z IN Kartą lub kartą ITIC)
Jízdenka na léto na 14 dni:  1190 CZK / 990 CZK (z IN Kartą lub Kartą ITIC)

W przeliczeniu bilet na siedem dni w cenie bazowej kosztuje ok. 140 złotych, a bilet na czternaście dni około 210 złotych.

Jest to cena zryczałtowana, nie stosuje się żadnych dodatkowych upustów. Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży należy wpisać imię, nazwisko oraz numer dowodu tożsamości pasażera. Dowód tożsamości o numerze wpisanym na bilecie należy okazywać przy każdej kontroli. Jeśli korzystamy ze zniżki na kartę ITIC lub IN Kartę, to oprócz dokumentu tożsamości musimy jeszcze okazać wspomniane karty.

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów przewoźnika České dráhy. Możliwa jest podróż pierwszą klasą, jednak należy wcześniej uiścić dopłatę wynikającą z różnicy cen pomiędzy pierwszą a drugą klasą na konkretnym odcinku. Posiadacze IN Karty mogą dokupić aplikację uprawniającą do podróżowania pierwszą klasą przez tydzień za 250 CZK.

Bilet ogólnie bardzo się opłaca, natomiast jeśli posiadacie uprawnienia do zniżki 75% i chcecie podróżować po regionach, w których połączenia regionalne obsługuje np. Leo Express, musicie sobie obliczyć, czy warto.

OGRANICZENIA:

  • pociągi SuperCity (Pendolino) na odcinku Praga – Ostrawa i dalej w kierunku Czeskiego Cieszyna oraz granicy słowackiej objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Przed podróżą należy wykupić w kasie miejscówkę – cena jest dynamiczna, zależy od obłożenia pociągu. Ceny miejscówek wahają się od 35 do 250 CZK, w praktyce najczęściej miejscówka kosztuje 35 CZK
  • bilet Jízdenka na léto NIE JEST HONOROWANY w pociągach przewoźników dalekobieżnych Regiojet i Leo Express, jak również w  pociągach przewoźników regionalnych Arriva i GW Trains Regio.

Co zwiedzić w Czechach – inspiracje i relacje:

Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Ołomuniec w jeden dzień
– krótki przewodnik po centrum Ołomuńca.
Nowy Jiczyn – informacje o miasteczku położonym w pobliżu Ostrawy.
Pardubice – krótki przewodnik po zabytkach w centrum Pardubic
Liberec – niesponsorowany artykuł pokazujący prawdę o atrakcyjności miasta.
Największe atrakcje Czech – zestawienie
Najpiękniejsze czeskie miasteczka – zestawienie; kilka mało znanych miejsc
Najpiękniejsze czeskie zamki – zestawienie
Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza – zestawienie

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Kolin

Kolin – przeciętne miasto, ale ważny węzeł kolejowy

%d bloggers like this: