Kolej na Podróż

Pociągiem w Bieszczady – przegląd połączeń i informacje (wakacje 2021)

Po latach braku połączeń kolejowych dojazd pociągiem w Bieszczady staje się łatwiejszy. I to nie tylko w wakacje. W wakacje 2021 w rozkładzie jazdy przewidziano pociągi kursujące w pobliże popularnych miejscowości i atrakcji.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Pociągiem w Bieszczady – PKP Intercity

W wakacje 2021 roku PKP Intercity będzie uruchamiało pociągi TLK Kraków – Zagórz. Niektóre z nich w weekendy będą kursowały z Krakowa do Łupkowa, co każdorazowo należy sprawdzić w rozkładzie jazdy.

Połączenia obsługiwane są przez spalinowe zespoły trakcyjne Grupy SKPL na zlecenie PKP Intercity. Z jednej strony to stare, ale wygodne pojazdy z miejscami dla rowerów, z drugiej nieprzystosowane do obsługi pasażerów na wózkach inwalidzkich oraz rodzin z wózkami dziecięcymi. Wejście do pociągu może także sprawiać kłopoty osobom z urazami nóg, a w czasie upałów w pociągu będzie gorąco.

Nowością będą postoje na stacjach Lesko Łukawica i Uherce jednego z pociągów Kraków – Łupków. Niestety, na tych stacjach pociąg będzie się zatrzymywał raz w tygodniu – w soboty jadąc do Łupkowa, w niedziele wracając do Krakowa. Gdyby pociągi zatrzymywały się tam codziennie, a samorządy uruchomiły autobusy dowożące pasażerów do pobliskich miejscowości, umożliwiłoby to łatwy dojazd do Myczkowiec (4 km od stacji), Soliny (10 km) i Polańczyka (15 km). Wątpię jednak, czy w następnych latach ktoś o tym pomyśli.

Z kolei ze stacji Lesko Łukawica do centrum Leska trzeba pokonać 3,5 km, podobnie jak do ruin zamku Sobień i bunkrów. Natomiast w wybrane dni w Uhercach można skorzystać z Bieszczadzkich Drezyn – popularnej kolei drezynowej.

Pociąg PKP Intercity zapewnia dogodny dojazd w Bieszczady mieszkańcom np. Krakowa, Bochni, Tarnowa, Gorlic (ze stacji Zagórzany) i Biecza. Nie kursują natomiast pociągi PKP Intercity z Rzeszowa w stronę Sanoka.

Połączenia obsługuje spalinowy zespół trakcyjny SN84. Zdjęcia można obejrzeć na fanpage’u Grupy SKPL.

Pociąg Kraków – Zagórz – zdjęcie pierwszej klasy
Pociąg Kraków – Zagórz – zdjęcie drugiej klasy

Wyszukiwarka połączeń i kupno biletów na stronie PKP Intercity.

SN84

Pociąg Kraków – Zagórz w Krakowie (fot. Jamnik z Tarnowa, Wikimedia Commons, CC-BY-SA)

Pociągiem w Bieszczady – Polregio

Wakacyjne pociągi w Bieszczady uruchamia także Polregio, ale tylko w weekendy. Kursowanie pociągu Rzeszów – Medzilaborce zaplanowane jest na soboty i niedziele w okresie od 2 lipca przynajmniej do końca sierpnia (w ubiegłych latach kursował jeszcze w pierwsze weekendy września).

Według plakatowego rozkładu jazdy przewidziane są dwie pary pociągów w kierunku Rzeszów – Medzilaborce i jedna w kierunku powrotnym. Według strony kolei słowackich pociąg kursuje od 2 lipca do 6 września.

Pierwszy pociąg wyjeżdża wcześnie rano z Rzeszowa, aby dojechać do stacji Medzilaborce o 10:24. Po drodze zatrzymuje się między innymi w Jaśle, Krośnie, Sanoku, Zagórzu, Rzepedzi, Komańczy, Nowym Łupkowie i Łupkowie. Drugi pociąg pojedzie w godzinach popołudniowych. Rozkład jazdy pociągu powrotnego jest pomyślany w taki sposób, aby dowieźć pasażerów z całej trasy około 22:00 do Rzeszowa.

Połączenia obsługuje spalinowy zespół trakcyjny, nazywany popularnie „szynobusem”. Jest to pociąg niskopodłogowy, klimatyzowany, wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym, jednak siedzenia są znacznie mniej komfortowe niż w pociągach Kraków – Zagórz, może też być zatłoczony, ponieważ pociągi regionalne nie mają limitu pasażerów.

Wyszukiwarka połączeń i sklep internetowy na stronie Polregio

Łupków

Pociąg Rzeszów – Medzilaborce na stacji Łupków (fot. materiały prasowe Železničná spoločnosť Slovensko)

Pociągiem w Bieszczady – Grupa SKPL

Jako uzupełnienie oferty przewozowej PKP Intercity i Polregio przewoźnik Grupa SKPL w okresie 5 lipca – 26 sierpnia 2021 od poniedziałku do czwartku uruchamia dwie pary pociągów Sanok – Łupków i dwie dodatkowe pary pociągów Zagórz – Sanok.

W pociągach nie są honorowane bilety Polregio i PKP Intercity, obowiązuje osobna taryfa według cennika Grupy SKPL.

Ceny biletów dostępne są na stronie shortlines.pl. Jeśli dobrze liczę (mogę się mylić), to ceny biletów dla dorosłych są następujące:

Sanok – Łupków – 13 zł (54 km)
Sanok – Rzepedź – 10 zł (35 km)
Sanok – Komańcza – 11 zł (41 km)

Pociągiem w Bieszczady

Rozkład jazdy pociągów Sanok – Łupków grupy SKPL.

Czego brakuje w rozkładzie jazdy?

Jak pisałem, dojazd pociągiem w Bieszczady w wakacje z każdym rokiem staje się łatwiejszy i bardziej konkurencyjny dla autobusów. Nadal jednak brakuje pociągu Sanok – Krościenko (lub chociaż Ustrzyki Dolne). Dawniej kursował pociąg Sanok – Chyrów ówczesnych Przewozów Regionalnych, jednak był wykorzystywany przez przemytników i systematycznie dewastowany.

Brakuje również codziennych pociągów wakacyjnych w stronę Łupkowa. Pociągiem dojedziemy wprawdzie z Krakowa do Sanoka, który jest bazą do wycieczek w Bieszczady i atrakcyjnym miastem, jednak dalej trzeba się poruszać komunikacją autobusową, co w tym regionie nie jest łatwe.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie podkarpackim – do zobaczyć
Linia kolejowa Zagórz – Łupków – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Pociągiem w Bieszczady

Bieszczady (fot. Max Gloin, Pixabay.com)

%d bloggers like this: