Po rocznej przerwie na tory wraca Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa. Wprawdzie pociągi będą kursować po bardzo krótkiej trasie, ale lepsze to niż nic.
Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa w 2021 roku kursuje w soboty i niedziele od 17 lipca do 30 września. Pociągi odjeżdżają ze stacji przy ulicy Wrzesińskiej w Gnieźnie o godzinach 12:00, 13:00 i 14:00.
Pociągi dojeżdżają do stacji Jelonek, skąd wracają do stacji początkowej. Przejazd w jedną stronę trwa około 20 minut, pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej i wagonów otwartych, tzw. letniaków.
Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 5 złotych, bilet ulgowy 3 złote. Dzieci do siódmego roku życia mogą podróżować bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej.
Wózki i rowery można przewozić bezpłatnie.
Liczba miejsc w pociągach jest ograniczona.
Trasa Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej liczy zaledwie cztery kilometry i jest tylko wspomnieniem po nie tak dawnych czasach, kiedy Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa dojeżdżała do Anastazewa. Nic nie zapowiadało kłopotów i możliwości likwidacji kolejki. Przyszłość gnieźnieńskiej wąskotorówki nadal jest niepewna. Kilka miesięcy temu media obiegła informacja, że planowany jest remont torowiska do Niechanowa, natomiast dalszą część trasy, najbardziej atrakcyjną z punktu widzenia pasażera, czeka likwidacja, a po starotorzu zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa.
Najważniejsze zabytki i atrakcje w Gnieźnie:
– katedra św. Wojciecha i liczne kościoły.
– rynek.
– tzw. Trakt Królewski – szlak wzdłuż zabytków.
– Muzeum Początków Państwa Polskiego.
– Muzeum Zabytków Kultury Technicznej.
Zobacz również:
Koleje wąskotorowe w Polsce – przewodnik
Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Poznań – Trzemeszno – co zwiedzić i zobaczyć
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Wsparcie bloga |
---|
Jeśli podoba ci się blog i chciałbyś mnie wesprzeć drobną darowizną, możesz to zrobić TUTAJ. Na blogu nie ma kryptoreklam, nieoznaczonych wpisów sponsorowanych, nie współpracuję z przewoźnikami ani organizacjami turystycznymi. W dzisiejszych czasach takie blogi nie są w stanie przetrwać bez wsparcia czytelników. |

Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa (fot. Powiat Gniezno)