Kolej na Podróż

Pociągi, które zmieniły świat – program TV (recenzja)

Kolejny program emitowany w ostatnim czasie w polskich sieciach kablowych to Pociągi, które zmieniły świat. Program został wyprodukowany w 2018 roku. Na razie nakręcono jeden sezon, w ramach którego powstało sześć odcinków.

Program przeznaczony jest raczej dla miłośników kolei i historii kolejnictwa – w sposób bardzo przystępny przybliża historię kolei z podziałem na tematykę i omawia, jak rozwój kolei zmienił świat oraz społeczeństwo.

W programie Pociągi, które zmieniły świat nie ma wycieczek po modnych miejscach ani ustawek na zlecenie organizacji turystycznych. Obejrzymy za to sporo nagrań archiwalnych, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek na temat historii kolei. Jedyne, do czego można się przyczepić, to pominięcie małych krajów – akcja skupia się na najważniejszych mocarstwach, aczkolwiek w niektórych odcinkach natrafimy na migawki np. z Kuby.

Program ogląda się z przyjemnością, nagrania są urozmaicone, podobnie jak treść. Jeśli chodzi o mnie, dowiedziałem się wielu interesujących faktów, z którymi podzielę się na fanpage’ach.

Pociągi, które zmieniły świat, to program dla koneserów – nie znajdziemy w nim płytkich treści, lansu, czy wspomnianych wcześniej rozmów z podstawionymi gośćmi udającymi przypadkowych turystów lub mieszkańców. Moja ocena to 9/10.

Na razie powstał jeden sezon i raczej na tym się skończy. A szkoda, bo na tle innych programów dokumentalnych wypada rewelacyjnie.

Tematyka poszczególnych odcinków:

Odcinek 1 – Kolejowe szlaki imperiów – historia linii kolejowych budowanych przez mocarstwa w różnych częściach świata.

Odcinek 2 – Woły robocze na szynach – odcinek poświęcony pociągom towarowym, najciekawsze są ujęcia z Brazylii i Kuby.

Odcinek 3 – Ekspresy, które połączyły miasta – garść interesujących informacji na temat połączeń dalekobieżnych w największych krajach.

Odcinek 4 – Pociągi, które tworzyły miasta – historia pociągów podmiejskich i kolei aglomeracyjnych + metro oraz współczesne koleje aglomeracyjne w najważniejszych krajach.

Odcinek 5 – Pociągi i wojna – rola pociągów w trakcie działań wojennych. Dużo ciekawostek historycznych wraz z informacjami, w jaki sposób planowano budowę sieci kolejowych na wypadek wojny.

Odcinek 6 – Miłość do kolei – potęga, prestiż, romans – odcinek podsumowujący sezon. Trochę o urokach podróżowania koleją i stosunkach społecznych podczas podróży pociągiem.

Pociągi, które zmieniły świat – tytuł oryginalny How Trains Changed The World. Każdy odcinek trwa 50 minut. W Polsce program emitowała stacja Polsat Doku. Na YouTube nie znalazłem odcinków programu.

Inne programy telewizyjne poświęcone kolei:

Koleją przez świat
Niezwykłe podróże koleją
Pociągiem dookoła świata

Pociągi, które zmieniły świat

Pociągi, które zmieniły świat – logo programu

%d bloggers like this: