Kolej na Podróż

Pociąg Belgrad – Bar – ważne zmiany (lato 2022)

Pociąg Belgrad – Bar należy do najpopularniejszych pociągów zagranicznych wśród polskich turystów. Pomimo wysłużonego taboru i czasami głośnego towarzystwa oraz dymu papierosowego spowijającego wagony, wiele osób wybiera pociąg ze względu na widoki na czarnogórskim odcinku trasy.

W 2022 roku pociąg Belgrad – Bar kursuje bez zakłóceń, ale nastąpiły dwie zmiany, które warto odnotować przed podróżą.

Pierwsza zmiana to zamknięcie dla ruchu stacji Beograd Topčider przystosowanej do załadunku i wyładunku samochodów. Pociągi Belgrad – Bar odjeżdżają obecnie ze stacji Beograd Centar.

Druga zmiana ma charakter sezonowy. Od 17 czerwca 2022 roku do połowy września pociągi Belgrad – Bar będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Zemun na przedmieściach Belgradu (dawniej osobne miasto). Na stacji Zemun będzie odbywał się załadunek i rozładunek samochodów.

Pociągi będą kursować według następującego rozkładu jazdy:

Poranny pociąg Belgrad – Bar:

Zemun (08:44) –> Beograd Centar (09:00) – w pociągu nie będzie wagonów do przewozu samochodów.

Nocny pociąg Belgrad – Bar:

Zemun (19:59) –> Beograd Centar (20:20) – w składzie pociągu będą wagony do przewozu samochodów; załadunek rozpocznie się dwie godziny przed odjazdem pociągu.

Maksymalna wysokość samochodu to 1,55 m.

Ceny biletów na pociąg Belgrad – Bar nie zmieniły się i wynoszą:

Bilet drugiej klasy: 21 euro + 3 euro rezerwacja
Bilet pierwszej klasy: 31,80 euro + 3 euro rezerwacja
Rezerwacja miejsca w wagonie z miejscami do leżenia: 6 euro (przedział 6-osobowy); 9 euro (przedział 4-osobowy)
Rezerwacja miejsca w wagonie sypialnym: 15 euro (przedział 3-osobowy); 20 euro (przedział 3-osobowy); 45 euro (przedział 1-osobowy)
Przewóz samochodu: 30 euro

Biletów na pociąg Belgrad – Bar nie da się kupić przez internet.

Niestety, w tym roku nie zostanie uruchomiony pociąg Nowy Sad – Bar, ani Subotica – Bar. Dojazd do Serbii pociągiem jest bardzo utrudniony, być może w lecie zostanie przywrócone jakieś połączenie pomiędzy Chorwacją a Serbią.

Podróż pociągiem Belgrad – Bar bywa bardzo długa (należy liczyć się z ogromnymi opóźnieniami) i męcząca. Jeśli wybraliście się samolotem do Czarnogóry, lepiej pokonać najładniejsze odcinki trasy pociągami kolei czarnogórskich na odcinku Bijelo Polje – Bar przez Podgoricę. Rozkład jazdy znajdziecie na stronie zpcg.me

Szczegółowy rozkład jazdy będzie można znaleźć w wyszukiwarce kolei serbskich: www.srbvoz.rs . W trakcie opracowywania artykułu wspomniana zmiana dotycząca kursowania pociągu Belgrad – Bar ze stacji Zemun nie była widoczna w rozkładzie jazdy.

Zobacz również:

Kolej w Serbii – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Czarnogórze – przewodnik dla pasażerów

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Belgrad - Bar

Pociąg Belgrad – Bar na dawnym dworcu głównym w Belgradzie

%d bloggers like this: