Kolej na Podróż

Pociąg Białystok – Kowno – przewodnik dla pasażerów (2022)

W 2022 roku oferta połączeń kolejowych pomiędzy Polską a Litwą jest bardzo słaba. W wakacje pojedzie wprawdzie pociąg Białystok – Kowno, lecz tylko w weekendy.

Pociąg Białystok – Kowno, według informacji opublikowanych w rozkładzie jazdy, będzie kursował tylko w weekendy od 1 lipca 2022 roku do końca sierpnia. Terminy kursowania pociągu mogą się zmienić, bo jak pokazuje praktyka, rozkład kolejowy w Polsce bardzo zmienny jest.

Przewidziana jest jedna para pociągów w każdy dzień kursowania. Pociąg z Białegostoku do Kowna pojedzie w piątki i soboty, natomiast pociąg z Kowna do Białegostoku w niedzielę i poniedziałek.

Orientacyjny rozkład jazdy (wybrane stacje)

Białystok (odj. 14:58) –> Sokółka (15:39-15:42) –> Augustów (16:39-40) –> Suwałki (17:08-17:43) –> Mariampol (20:25-20:26) –> Kowno (przyj. 21:21)

Kowno (odj. 09:10) –> Mariampol (10:03-10:04) –> Suwałki (10:37-10:49) –> Augustów (11:11) –> Sokółka (12:06-12:07)

Połączenie będzie prawdopodobnie obsługiwane spalinowym zespołem trakcyjnym województwa podlaskiego, potocznie zwanym szynobusem. Teoretycznie na pokładzie są 142 miejsca, w tym miejsca dla rowerów i osób na wózkach inwalidzkich. Pojazd jest klimatyzowany oraz wyposażony w toaletę z obiegiem zamkniętym. Niestety, nie jest to pojazd wygodny na tak długą podróż.

Ceny biletów w euro:

Białystok – Kowno 6,5 EUR
Sokółka – Kowno 10 EUR
Augustów – Kowno 8,40 EUR
Suwałki – Kowno 8 EUR
Suwałki – Mariampol 5,5 EUR

W pociągu przewidziano 10 miejsc dla rowerów. Cena biletu na przewóz roweru to 2 euro. Tyle samo wynosi cena za przewóz psa.

Rozkład jazdy i ceny biletów można również sprawdzić na stronach:

bilietas.ltglink.lt – sklep internetowy kolei litewskich
bilety.polregio.pl – sklep internetowy Polregio

Jeśli chodzi o atrakcyjność tego pociągu, to rozkład jazdy, komfort podróży oraz częstotliwość kursowania sprawiają, że pociąg przegrywa z autobusami i np. samolotami Modlin – Kowno. Przy odrobinie szczęścia na samolot zakupimy bilety za 9 euro.

Problemem natomiast pozostaje znalezienie taniego i porządnego noclegu w Kownie. O ile nie ma problemu, żeby znaleźć niedrogie miejsce w sali wieloosobowej hostelu z jedną toaletą i prysznicem na kilkadziesiąt osób, to przyzwoite hotele dla osób podróżujących w pojedynkę są bardzo drogie.

Lepiej pod tym względem wygląda Mariampol – miasto z pięknym dworcem, wieloma sklepami w pobliżu dworca i centrum, w której można poczuć zarówno atmosferę radzieckich czasów, jak i współczesną Europę – chociażby przez kilka ładnych zaułków, jak i piękny park nad rzeką.

Kowno z kolei posiada dużo zabytków i muzeów w okolicy, położonych na dużym obszarze i jeden dzień nie wystarczy na ich zwiedzenie, jeśli chcemy zobaczyć np. skansen w Rumszyszkach i klasztor w Pożajściu.

Z Kowna można kontynuować podróż pociągiem do Wilna i od tego roku również do Szawli, skąd kursują pociągi np. do Poniewieża i Kłajpedy.

Od lat trwają rozmowy na temat uruchomienia pociągu PKP Intercity np. z Warszawy do Kowna (według doniesień prasowych do Wilna, ale to na razie można włożyć między bajki), media branżowe hucznie zapowiadają taki pociąg, a na koniec nic z tego nie wychodzi. I tak od lat.

Jeśli chodzi o pociąg Białystok – Kowno, przydałoby się więcej pociągów. Ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Moim zdaniem to krok w kierunku likwidacji połączenia – nie będzie chętnych, nie będzie pociągu.

Zobacz również:
Kolej na Litwie – przewodnik dla pasażerów

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Pociąg Białystok - Kowno

Pociąg Białystok – Kowno na stacji Trakiszki (fot. Phil Richards, CC-BY-SA, flickr.com)

%d bloggers like this: