Kolej na Podróż

Wakacyjne podróże pociągiem po Słowacji – bilet Slovak (2022)

Koleje słowackie w ciągu roku nie posiadają ofert umożliwiających tanie podróżowanie pociągiem po Słowacji. Wyjątek to osoby, którym przysługuje prawo do bezpłatnych przejazdów, a tych jest niemało. Na szczęście od wielu lat, w wakacje, w ofercie kolei słowackich pojawiają się niedrogie bilety sieciowe Slovak, dzięki którym podróż po Słowacji staje się niedroga.

W 2022 roku w ofercie nie doszło do większych zmian. Nowością jest bilet Slovak Mesiac ważny przez miesiąc za 79 euro. Bez zmian pozostała cena najpopularniejszego biletu wśród Polaków – tygodniowy bilet sieciowy Slovak Týždeň nadal kosztuje 29 euro.

Zobacz również:

Kolej na Słowacji – przewodnik dla pasażerów

Bilet Slovak – informacje ogólne:

– bilet Slovak uprawnia do nieograniczonej liczby podróży pociągami kolei słowackich i TEZ w drugiej klasie w okresie ważności biletu, czyli przez tydzień lub miesiąc.
– ważność biletu przypada na następującą po sobie określoną liczbę dni w lipcu i sierpniu
– jest to bilet imienny, przy kontroli dokumentów każdorazowo należy okazywać dokument tożsamości ze zdjęciem.
– bilet obowiązuje na terytorium Słowacji.
– bilet nie jest ważny w pociągach Regiojet oraz w pociągach kolei wąskotorowych (poza TEZ)
– ostatni dzień ważności biletu to 31 sierpnia, czyli bilet zakupiony 28 sierpnia będzie ważny tylko do 31 sierpnia.

Najpopularniejsze warianty biletu:

Slovak Týždeň – ważny przez siedem następujących po sobie dni. Kosztuje 29 euro.
Slovak Mesiac – ważny przez 31 następujących po sobie dni. Kosztuje 79 euro.

Istnieje kilka innych wariantów biletu, które jednak wymagają posiadania kart lojalnościowych kolei słowackich, więc dla polskiego turysty są nieatrakcyjne.

Ograniczenia w obowiązywaniu biletu:

– w pociągach SuperCity (Pendolino) obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc. Przed podróżą należy wykupić miejscówkę za 1 euro.
– pociągi Intercity kolei słowackich również objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Wysokość dopłaty zależy od dnia tygodnia i godziny przejazdu – ceny są dynamiczne.
– posiadacze biletów Slovak mogą wykupić miejsce w wagonie z miejscami do leżenia i w wagonie sypialnym. Ceny są stosunkowo niedrogie i wobec rosnących cen noclegów na Słowacji warte do rozważenia. Pociągi nocne kursują pomiędzy Humennem, Koszycami a Bratysławą
– możliwe jest przejście do 1 klasy za dopłatą na konkretny odcinek będącą różnicą pomiędzy ceną biletu 2 klasy a 1 klasy.
– osoby podróżujące z rowerem zobowiązane są do zakupu rezerwacji miejsca dla roweru.

Co zwiedzić podróżując z biletem Slovak?

Słowacja ma do zaoferowania wiele atrakcji przyrodniczych, słynie też z zamków. Koniecznie należy odwiedzić najpopularniejsze miasta: Bratysławę, Koszyce i Żylinę na szybki spacer. Miłośnicy historii powinni zatrzymać się w Martinie. Przygotowałem dla was artykuły z inspiracjami na podróż po Słowacji:

Największe atrakcje Słowacji – co zwiedzić i zobaczyć
Słowacko-polskie pogranicze – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem na Słowację – przegląd połączeń

Przy głównej magistrali Żylina – Bratysława warto zatrzymać się w Trenczynie i zwiedzić tamtejszy zamek, jak również centrum Trnawy. Natomiast wzdłuż trasy Żylina – Koszyce czeka szereg atrakcyjnych miejsc, między innymi Szczyrba z kolejką zębatą albo Spiska Nowa Wieś z ładnym centrum. W letnie weekendy przewidziane są pociągi sezonowe ze Spiskiej Nowej Wsi do malowniczej Lewoczy oraz Spiskiego Podgrodzia (koszt biletu 1 euro, przewoźnikiem jest samorząd), znanego z ruin zamku.

Osoby lubiące mniej uczęszczane trasy powinny zatrzymać się w Kremnicy, gdzie znajduje się najstarsza działająca nieprzerwanie, mennica w Europie oraz w Bańskiej Szczawnicy.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

ZSSK 811

Słowacki motoraczek serii 811

%d bloggers like this: