Kolej na Podróż

Jízdenka na léto – kolejowe wakacje w Czechach (2022)

15 czerwca 2022 roku rozpocznie się sprzedaż wakacyjnego biletu Jízdenka na léto umożliwiający tanie podróżowanie pociągiem po Czechach w wakacje.

Jízdenka na léto to bilet sieciowy – wsiadamy do dowolnego pociągu przewoźnika České dráhy (poza pociągami z obowiązkową rezerwacją miejsc) i podróżujemy do woli w okresie obowiązywania ważności biletu. To podróż po Czechach za bardzo niską cenę.

Tak jak w poprzednich latach, bilet będzie ważny przez siedem lub 14 następujących po sobie dni w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, przy czym jeśli kupimy bilet np. 28 sierpnia, będzie on ważny tylko przez kilka dni, do 31 sierpnia.

W porównaniu do ubiegłego roku bilet Jízdenka na léto kosztuje trochę drożej. Różnica pomiędzy warunkami oferty, jakie obowiązywały jeszcze 4 lata temu jest jedna: wiele z tras regionalnych w Czechach przejęli inni przewoźnicy i bilet Jízdenka na léto nie jest honorowany w ich pociągach, więc zakres jego ważności się zmniejszył. Nie dojedziemy więc wszędzie, aczkolwiek České dráhy nadal obsługują wiele atrakcyjnych miejsc.

Jizdenka na leto

Czeskie pociągi regionalne

Gdzie kupić bilet Jízdenka na léto

Biletu Jízdenka na léto nie można kupić w kasach biletowych w Polsce. Zakup możliwy jest w kasach biletowych w Republice Czeskiej, w sklepie internetowym kolei czeskich lub u kierownika pociągu (na stacjach, na których nie ma czynnej kasy).

Czy opłaca się kupić IN Kartę do biletu Jízdenka na léto 

Tak, opłaca się, ponieważ dzięki aplikacji na IN Karcie można zrobić dopłatę na tydzień do pierwszej klasy za 350 CZK i podróżować komfortowo, ponieważ w pierwszej klasie nie obowiązuje zniżka 50% dla wybranych grup społecznych i jest po prostu luźniej. IN Karta z aplikacją na 3 miesiące kosztuje 190 CZK. IN Kartę można wyrobić przez internet (odbiór w Czechach na którejkolwiek stacji kolejowej z kasą) lub w Czechach.

Cena biletu  Jízdenka na léto w 2022 roku

Jízdenka na léto na 7 dni: 890 CZK / 790 CZK (z IN Kartą lub kartą ITIC)
Jízdenka na léto na 14 dni:  1290 CZK / 1090 CZK (z IN Kartą lub Kartą ITIC)

W przeliczeniu bilet na siedem dni w cenie bazowej kosztuje ok. 165 złotych, a bilet na czternaście dni około 240 złotych.

Jest to cena zryczałtowana, nie stosuje się żadnych dodatkowych upustów. Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży należy wpisać imię, nazwisko oraz numer dowodu tożsamości pasażera. Dowód tożsamości o numerze wpisanym na bilecie należy okazywać przy każdej kontroli. Jeśli korzystamy ze zniżki na kartę ITIC lub IN Kartę, to oprócz dokumentu tożsamości musimy jeszcze okazać wspomniane karty.

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów przewoźnika České dráhy. Możliwa jest podróż pierwszą klasą, jednak należy wcześniej uiścić dopłatę wynikającą z różnicy cen pomiędzy pierwszą a drugą klasą na konkretnym odcinku. Posiadacze IN Karty mogą dokupić aplikację uprawniającą do podróżowania pierwszą klasą przez tydzień za 350 CZK.

Bilet ogólnie bardzo się opłaca, natomiast jeśli posiadacie uprawnienia do zniżki 50% i chcecie podróżować po regionach, w których połączenia regionalne obsługuje np. Leo Express, musicie sobie obliczyć, czy warto.

OGRANICZENIA:

  • pociągi SuperCity (Pendolino) na odcinku Praga – Ostrawa i dalej w kierunku Czeskiego Cieszyna oraz granicy słowackiej objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc. Przed podróżą należy wykupić w kasie miejscówkę – cena jest dynamiczna, zależy od obłożenia pociągu. Ceny miejscówek wahają się od 35 do 250 CZK, w praktyce najczęściej miejscówka kosztuje 35 CZK
  • bilet Jízdenka na léto NIE JEST HONOROWANY w pociągach przewoźników dalekobieżnych Regiojet i Leo Express, jak również w  pociągach przewoźników regionalnych Arriva i GW Trains Regio.
Podobne oferty

Jeśli planujesz podróż pociągiem po Czechach poza sezonem wakacyjnym i chcesz podróżować pociągami innych przewoźników, warto rozważyć kupno sieciowego biletu tygodniowego One Ticket. Jest wprawdzie znacznie droższy, ale dostępny przez cały rok, honoruje go więcej przewoźników, a poza sezonem łatwiej o niedrogie noclegi.

W 2022 roku bilet One Ticket kosztuje 1655 CZK w drugiej klasie (308 PLN) i 2055 CZK w pierwszej klasie (380 PLN)

Co zwiedzić w Czechach – inspiracje i relacje:

Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Ołomuniec w jeden dzień
– krótki przewodnik po centrum Ołomuńca.
Nowy Jiczyn – informacje o miasteczku położonym w pobliżu Ostrawy.
Pardubice – krótki przewodnik po zabytkach w centrum Pardubic
Liberec – niesponsorowany artykuł pokazujący prawdę o atrakcyjności miasta.
Największe atrakcje Czech – zestawienie
Najpiękniejsze czeskie miasteczka – zestawienie; kilka mało znanych miejsc
Najpiękniejsze czeskie zamki – zestawienie
Największe atrakcje czesko-polskiego pogranicza – zestawienie

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Jindrichuv Hradec

Jindřichův Hradec – jedno z moich ulubionych czeskich miast. (fot. Leonhard Niederwimmer)

%d bloggers like this: