Kolej na Podróż

Pociąg Sarajewo – Ploče – informacje dla pasażerów (2022)

W lipcu 2022 roku, po ponad 8 latach przerwy, powrócił na tory pociąg Sarajewo – Ploče. Jest to jedyne pasażerskie kolejowe połączenie międzynarodowe w Bośni i Hercegowinie. Pociąg Sarajewo – Ploče kursuje jako pociąg sezonowy i to tylko w weekendy – od 1 lipca do 11 września w piątki, soboty i niedziele.

Pociąg wyjeżdża z Sarajewa o 07:16, do Ploče dojeżdża o 10:36. Powrót z Ploče według rozkładu jazdy następuje o 18:26, do Sarajewa pociąg dociera o 21:51. Połączenie obsługiwane jest przez komfortowe składy Talgo kolei bośniackich – dostępne są wagony pierwszej i drugiej klasy. Po drodze pociąg zatrzymuje się na stacjach Hadžići, Konjic, Mostar i Čapljina.

Pociąg Sarajewo – Ploče kursuje jako pociąg kategorii „brzi voz”, czyli pociąg pospieszny. Ceny biletów z Sarajewa do stacji Ploče wynoszą 25 marek bośniackich w jedną stronę (ok. 61 PLN), bilet powrotny kosztuje 41,40 marek bośniackich (ok. 103 PLN). Biletów na pociąg nie da się kupić przez internet. Jak poinformowały na swoim fanpage’u koleje bośniackie, bilety można zakupić tylko na wybranych stacjach, przy okazji podając swoje dane osobowe i numery paszportu/dowodu osobistego, co w założeniu ma usprawnić kontrolę graniczną i celną.

Bośnia pociąg

Pociąg Talgo kolei bośniackich (fot. ZFBH)

Trasa pociągu prowadzi na odcinku bośniackim doliną Neretwy i należy do najładniejszych europejskich linii kolejowych. Chorwacki odcinek nie jest połączony z resztą chorwackiej sieci kolejowej, a infrastruktura jest bardzo zaniedbana.

Osobiście nie wróżę sukcesu temu połączeniu. Ceny są wysokie, procedury zakupu biletów skomplikowane, pociąg kursuje rzadko, przy wjeździe do Bośni i Hercegowiny wymagane są dodatkowe dokumenty jak test lub certyfikat szczepień.

Jak pisałem, jest to pierwsze od lat połączenie międzynarodowe w Bośni i Hercegowinie. W przyszłym roku planowane jest, wielokrotnie już zapowiadane w poprzednich latach, uruchomienie pociągu Zagrzeb – Sarajewo. Warto także wspomnieć, że w związku z pandemią zlikwidowano szybki pociąg Sarajewo – Banja Luka.

Zobacz również:

Kolej w Bośni i Hercegowinie – przewodnik dla pasażerów
Kolej w Chorwacji – przewodnik dla pasażerów
Relacja z pierwszego przejazdu na portalu klix.ba

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Talgo

Bośniacki pociąg Talgo – I klasa (fot. ZFBH)

%d bloggers like this: