Kolej na Podróż

Ciekawostki o Holandii – 25 ciekawostek, które warto znać

Holandia – kraj tolerancji, kanałów i rowerów. Tłumnie odwiedzany przez turystów i miejsce pracy tysięcy robotników z Polski. Poznaj najlepsze ciekawostki o Holandii zebrane w artykule.

1. Z dniem 1 stycznia 2020 roku władze kraju przestały posługiwać się nazwą „Holland”, pozostawiając jedynie nazwę „The Netherlands”. W polskich mediach szybko przyjęła się nazwa „Niderlandy”, jednak według stanowiska Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej zmiana nie pociągnęła za sobą zmiany nazewnictwa w języku polskim. [1]

2. W miasteczku Baarle podzielonym na belgijskie Baarle-Hertog i holenderskie Baarle – Nassau granica przebiega często przez środek chodnika, a nawet przez środek drzwi lub mieszkania.

3. Amsterdam, ze względu na ogromną liczbę mostów, nazywany jest „Wenecją Północy”.

4. Holendrzy to najwyższy naród na świecie. Średnia wzrostu mężczyzn wynosi 181 cm, a średnia wzrostu kobiet 176 cm.

5. Holendrzy uważają się za najbardziej tolerancyjny naród świata.

6. W 2018 roku Holendrzy planowali zamknąć 19 więzień, ponieważ zabrakło przestępców do odsiadki.

7. Firma Philips została założona w holenderskim Eindhoven. Philips w 1963 roku wprowadził na rynek kasetę magnetofonową, a w latach osiemdziesiątych wraz z Sony płytę CD.

8. Jednym z symboli Holandii są tulipany, jednak tak naprawdę pochodzą one z Turcji. Pozostałe symbole kraju to wiatraki i sery.

9. Na początku XVII wieku panowała moda na tulipany, a bogaci kupcy płacili za nie fortunę, mając nadzieję na zwielokrotnienie zysku. W 1637 roku pękła bańka i wielu z kupców potraciło całe majątki inwestując w kwiaty. Ówczesna tulipomania uważana jest za pierwszą bańkę spekulacyjną w nowożytnej historii.

10. Port w Rotterdamie jest największym portem morskim w Europie. Przez długi czas był największym portem morskim na świecie, ale utracił ten tytuł na rzecz Szanghaju.

11. W konsumpcji kawy Holendrzy ustępują jedynie mieszkańcom Skandynawii i Finom.

12. W Holandii bardzo popularny jest poród domowy. Wynika to z faktu, że gdyby kobieta chciała rodzić w szpitalu bez wyraźnych wskazań medycznych, musiałaby zapłacić za poród i pobyt w szpitalu z własnej kieszeni, bo ubezpieczenie zdrowotne pokrywa takie świadczenia tylko w określonych przypadkach.

13. 92,8 % Holendrów mieszka w miastach. [2] Gęstość zaludnienia należy do najwyższych w Europie.

14. 25% obszaru kraju leży poniżej poziomu morza.

15. Najwyżej położony punkt Holandii to wzgórze Vaalserberg o wysokości 323 m n.p.m.

16. Nazwy serów Edam i Gouda pochodzą od nazw holenderskich miast, gdzie te sery są produkowane.

17. Jednym z nasłynniejszych holenderskich artystów był Vincent van Gogh. Z około 900 namalowanych przez niego obrazów udało mu się sprzedać tylko jeden. Artysta żył w nędzy, a dziś jego obrazy należą do najdroższych na świecie.

18. W mieście Groningen znajduje się podobno największy pub w Europie. Pub „Trzy Siostry” może pomieścić około 3000 osób.

19. Holandia jako pierwsza na świecie przyjęła euro, które zastąpiło goldena holenderskiego.

20. Nazwa „Niderlandy” oznacza „niskie kraje”.

21. Nazwa „Holland” pochodzi od historycznej prowincji Holland, która była najlepiej rozwiniętą prowincją w czasie Zjednoczonych Prowincji (XVI-XVIII wiek). Oznacza w wolnym tłumaczeniu „kraj lasów”, „zalesiony kraj”, „zalesioną ziemię” ewentualnie „kraj drewna”. Nazwę tę noszą także dwie holenderskie prowincje Noord- i Zuid-Holland (Holandia Północna i Południowa). [3]

22. Linie lotnicze KLM założone w 1919 roku są najstarszymi liniami lotniczymi świata działąjącymi pod tą samą nazwą od założenia. Niektóre źródła twierdzą, że to najstarsze linie lotnicze w ogóle, jednak w 1909 roku w Niemczech powstały pierwsze linie lotnicze, które przewoziły pasażerów sterowcami.

23. Holendrzy kochają rowery. Niemal wszędzie znajdziecie ścieżki rowerowe i parkingi dla rowerów.

24. Pierwszy teleskop powstał w Holandii – na początku XVII wieku skonstruował go Hans Lipperhey.

25. Maksyma, która jest królową Holandii od 2013 roku, pochodzi z Argentyny.

ŹRÓDŁA:

[1] https://www.wprost.pl/kraj/10289149/holandia-czy-niderlandy-juz-wiadomo-jakiej-nazwy-uzywac-w-polsce.html
[2] https://www.populationof.net/pl/netherlands/
[3] https://www.mojaniderlandia.pl/zycie-w-holandii/dlaczego-niderlandy-nazywamy-holandia-2337.html

Od autora: Ciekawostki o Holandii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. 



%d bloggers like this: