Kolej na Podróż

Ciekawostki o Macedonii Północnej – 20 ciekawostek, które warto znać

Macedonia Północna w ostatnich latach przeżywała najazd polskich turystów. Skopje z kiczowatym centrum, piękne atrakcje przyrodnicze, Ochryda i Jezioro Ochrydzkie – o tym przeczytacie wszędzie. W artykule zebrałem natomiast najważniejsze ciekawostki o Macedonii Północnej.

1. Niepodległość

 Macedonia Północna ogłosiła niepodległość 8 września 1991 roku. Był to jedyny z krajów byłej Jugosławii, który uzyskał niepodległość w sposób pokojowy.

2. Mieszkańcy

Jedna trzecia mieszkańców Macedonii Północnej mieszka w Skopje i okolicznych miejscowościach.

3. Zanieczyszczenie powietrza

Skopje jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

4. Pociągi

Wszystkie pociągi krajowe w Macedonii Północnej rozpoczynają lub kończą bieg w Skopje.

5. Linia kolejowa do Ochrydy

Dzisiejsza linia kolejowa Skopje – Kičevo dawniej była linią wąskotorową o rozstawie szyn 600 mm i kończyła się w Ochrydzie. W połowie lat sześćdziesiątych odcinek Skopje – Kičevo przekuto na normalny tor, odcinek do Ochrydu został zamknięty i rozebrany. Swego czasu Włosi planowali połączenie linii ze Skopje z linią Durres – Pogradec, dzięki czemu powstałaby linia kolejowa z albańskiego portu do dzisiejszej stolicy Macedonii Północnej.

6. Matka Teresa

W Skopje urodziła się Matka Teresa; znajduje się tu muzeum poświęcone Noblistce. Matka Teresa uważała się za Albankę, jej rodzice byli Albańczykami, a w Albanii uważana jest za bohaterkę narodową – jej imię nosi międzynarodowy port lotniczy w Tiranie.

7. Gościnność

Macedończycy uważani są za jeden z najbardziej gościnnych narodów Europy.

8. Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie jest jednym z najgłębszych (288 m) i najstarszych jezior w Europie. Żyje w nim około 200 endemicznych gatunków zwierząt i roślin. Jezioro zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jezioro Ochrydzkie to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych kraju.

9. Granice na jeziorach

Przez Jezioro Ochrydzkie przebiega granica Albanii i Macedonii Północnej, natomiast na jeziorze Prespa stykają się trzy granice – Albanii, Grecji i Macedonii Północnej.

10. Najwyższy szczyt

Najwyższy szczyt Macedonii Północnej to Golem Korab (wysokość 2764 m n.p.m.). Szczyt znajduje się na granicy Albanii i Macedonii Północnej. Na terytorium Macedonii Północnej znajdują się aż 34 szczyty, które mają ponad 2000 metrów wysokości.

11. Republika Wewczani

W Macedonii Północnej, w pobliżu granicy z Albanią, w 1991 roku ogłosiło niepodległość mikropaństwo – Republika Wewczani. Samozwańcza republika obejmuje obszar prawosławnej wsi Wewczani otoczonej przez wsie zamieszkane przez muzułmanów. Republika Wewczani posiada własną flagę i walutę – ličnik. Republiki Wewczani nie uznaje jednak żadne państwo.

12. Trzęsienie ziemi z 1963 roku

26 lipca 1963 roku, o godzinie 5:17 rano, Skopje nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło dużą część miasta. W odbudowie miasta brali udział inżynierowie z całego świata, w tym również Polacy. Trzęsienie ziemi odcisnęło piętno na charakterze centrum stolicy Macedonii Północnej – moim zdaniem wygląda bardzo brzydko.

13. Krzyż Milenijny

Nad Skopje góruje 66-metrowy Krzyż Milenijny na szczycie góry Vodno, który symbolizuje 2 tysiące lat chrześcijaństwa.

14. Hitler Zdraveski

W 1940 roku, we wsi Lopatica koło Prilepu, nowo narodzonemu dziecku ojciec chrzestny nadał imię Hitler. Ksiądz nie sprzeciwił się, a zgodnie z tradycją nikt nie mógł podważyć woli ojca chrzestnego. Niejaki Hitler Zdraveski miał z powodu imienia ogromne problemy; po osiągnięciu pełnoletności zmienił imię na Kiril. Zmarł w 1992 roku.

15. Pożar Skopje

W 1689 roku, kiedy wojska Habsburgów doszły pod Skopje, dowodzący nimi generał Enea Silvio Piccolomini rozkaz spalić Skopje. Miasto podpalono 26 października 1689 roku. Trwający dwa dni pożar strawił drewnianą zabudowę, a miasto podniosło się ze zniszczeń dopiero w połowie XVIII wieku. Według jednych źródeł generał rozkazał spalić Skopje, ponieważ szalała w nim epidemia dżumy i cholery, według innych była to zemsta za oblężenie Wiednia.

16. Jedno z najstarszych obserwatoriów astronomicznych

30 kilometrów od Kumanowa, we wsi Kokino, znajduje się pradawne obserwatorium astronomiczne, nazywane przez niektórych Macedońskim Stonehenge. Jest uważane za jedno z najstarszych obserwatoriów astronomicznych na świecie.

17. Rzeka Wardar

Rzeka Wardar przepływa przez 90 procent terytorium Macedonii Północnej i wszystkie ważniejsze miasta.

18. Jerozolima Bałkanów

Ochryda bywa nazywana „Jerozolimą Bałkanów”. W mieście znajdowało się 365 kościołów – jeden na każdy dzień roku.

19. Jaskinia Wreło

Jaskinia Wreło położona niedaleko Skopje, przy brzegu jeziora Matka, uważana jest za jedną z najgłębszych jaskiń podwodnych świata. W 2017 roku polski nurek Krzysztof Starnawski zszedł na głębokość 240 metrów.

20. Trpejca

Wieś Trpejca na brzegu Jeziora Ochrydzkiego bywa nazywana „macedońskim Saint Tropez”.

Od autora: Ciekawostki o Macedonii Północnej i podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać na luzie. 



%d bloggers like this: