Kolej na Podróż

Ciekawostki o Norwegii – 34 ciekawostki, które warto znać

Norwegia to kraj fiordów i miejsce emigracji tysięcy Polaków. W internecie napisano mnóstwo artykułów o tym kraju, istnieje mnóstwo specjalistycznych serwisów poświęconych wyłącznie Norwegii, ja natomiast zebrałem najciekawsze, moim zdaniem, ciekawostki o Norwegii.

1. W Norwegii wybudowano najdłuższy tunel drogowy na świecie. Tunel Lærdal o długości 24 kilometrów łączy miejscowości Lærdal i Aurland.

2. Norwegia ma także najgłębszy tunel na świecie. Tunel Eiksund o długości 7765 metrów osiąga głębość 287 metrów poniżej poziomu morza. Tunel łączy wyspę Hareidlandet ze stałym lądem.

3. Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. W świadomości zbiorowej słusznie kojarzona jest ze Szwecją, ale Pokojowa Nagroda Nobla, w przeciwieństwie do pozostałych kategorii, przyznawana jest w Oslo.

4. Najbardziej oddalona od stałego lądu wyspa to norweska Wyspa Bouveta. Położona jest 1600 kilometrów od Antarktydy i około 2600 kilomerów od południowego krańca Afryki. Najbliższe zamieszkane terytorium znajduje się około 2000 kilometrów od Wyspy Bouveta i jest nim brytyjski archipelag Tristan da Cunha. Wyspa Bouvet nie jest zamieszkana; umieszczono na niej stację meteorologiczną.



5. Norwegia graniczy z trzema państwami: Szwecją (1619 km), Finlandią (727 km) oraz, co dla niektórych będzie zaskakujące, z Rosją (196 km).

6. Norweg Thor Bjørklund wynalazł w 1925 roku krajalnicę do sera, dzięki czemu możemy jeść ser w cienkich plasterkach.

7. Pingwin sir Nils Olav III mieszkający w ogrodzie zoologicznym w szkockim Edynburgu jest członkiem honorowym norweskiej Gwardii Królewskiej i dorobił się nawet stopnia generała. Tak naprawdę to maskotka norweskiej armii.

8. Stacja kolejowa Narvik uważana jest za najdalej wysuniętą na północ stację kolejową Europy (niektórzy twierdzą, że w Rosji są stacje położone dalej na północ). Do Narwiku kursują pociągi nocne ze Szwecji.

9. W położonym jeszcze dalej na północ norweskim mieście Tromsø nie ma stacji kolejowej, jednak działa w nim bar pod nazwany jako stacja kolejowa. W latach czterdziestych próbowano bez powodzenia wybudować linię kolejową do Tromsø, ale bez powodzenia. Gdyby się udało, nie byłoby sporów, która stacja Europy jest najbardziej wysunięta na północ.

10. W zestawieniach najpiękniejszych linii kolejowych na świecie od lat pojawia się linia kolejowa Oslo – Bergen oraz kolej Flåm.

11. Norweskie miasteczko Kirkenes położone jest kilka kilometrów od granicy z Rosją. 10% mieszkańców miasteczka stanowią Rosjanie, a w mieście widać wpływy rosyjskie, choćby w postaci dwujęzycznych nazw ulic.

12. Norweskim wynalazkiem jest sushi z łososiem – taka forma sushi została zasugerowana Japończykom przez jedną z licznych norweskich delegacji odwiedzających Japonię w latach siedemdziesiątych XX wieku.

13. W Norwegii obowiązuje jawność wynagrodzeń. W październiku publikowane są dane majątkowe obywateli w oparciu o zeznanie podatkowe z ubiegłego roku. Każdy może sprawdzić, ile zarabia sąsiad lub celebryta, za ile kupił dom, samochód i inne rzeczy. W założeniu ma to chronić przed oszustwami podatkowymi. Norwegowie jednak niechętnie sprawdzają zeznania podatkowe innych – jeśli sprawdzaliśmy zeznanie podatkowe sąsiada, pokaże mu się, kto sprawdzał, co powstrzymuje ciekawość chętnych. [1]

14. Pierwszym sekretarzem generalnym ONZ był Norweg Trygve Lie, który piastował ten urząd w latach 1946-1952.

15. Na terytorium Norwegii znajduje się jeden czynny wulkan. Norweski wulkan Beerenberg leży na wyspie Jan Mayen, daleko od części kontynentalnej. To najdalej wysunięty na północ aktywny wulkan na Ziemi.

16. W języku czeskim Norweg to „Nor”, a Norweżka to „Norka”.

17. Oslo nazywane jest również „Miastem Tygrysa”. Przed głównym dworcem kolejowym stoi także posąg tygrysa. Nazwa pochodzi od wiersza „Sidste Sang”, który napisał Bjørnstjerne Bjørnson. W tym wierszu autor przedstawia kontrast między życiem na wsi a w mieście, a miasto, gdzie na mieszkańców czyha mnóstwo niebezpieczeństw. jest przedstawiane jako tygrys w przeciwieństwie do spokojnej wsi, gdzie życie płynie powoli i nie ma się czego bać.

18. Pierwsza nazwa Oslo brzmiała „Áslo” lub „Ânslo”

19. W latach 1624-1877 Oslo nazywało się „Christiania” na cześć panującego króla Danii Chrystiana IV Oldenburga, który odbudował miasto zniszczone w wielkim pożarze w 1624 roku. [2] W latach 1877-1924, po reformie językowej”, używano nazwy Kristiania. Do nazwy Oslo powrócono dopiero w 1924 roku – wcześniej Oslo było nazwą najbiedniejszej dzielnicy stolicy Norwegii.

20. Najdłuższy fiord na świecie to Sognefjorden. Ma 204 kilometry długości, a głębokość sięga 1308 metrów – pod względem głębokości jest trzeci na świecie.

21. Norwescy Wikingowie w 836 roku założyli Dublin – stolicę Irlandii.

22. Największe skupisko norweskich imigrantów to stan Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

23. Rozpościerający się na powierzchni 10 tysięcy kilometrów kwadratowych płaskowyż Hardangervidden jest największym płaskowyżem w Europie.

24. Norwegowie mieli własną markę samochodów. Samochody marki Troll produkowano w latach 1956-1958. Wyprodukowano tylko 5 egzemplarzy samochodów, po czym producent zbankrotował. Prototyp samochodu znajduje się w muzeum transportu w Lillehammer.

25. Norweg Johan Vaaler pod koniec XIX wieku wynalazł spinacz.

26. W 1950 roku wprowadzono zakaz umierania w Longyearbyen. Zakaz pokazuje dalekowzroczne myślenie ustawodawców – wieczna zmarzlina doskonale konserwuje ciała, a gdyby nastąpiło ocieplenie klimatu i lody stopniałyby, mogłoby dojść do wybuchu epidemii.

27. W Norwegii znajduje się najwyższy wodospad w Europie. Łączna wysokość wodospadu Vinnufossen to 865 metrów.

28. Norweskie miasteczko „Hell” wzbudza sensację wśród turystów. W Polsce natomiast jest kilka wsi o nazwie „Piekło” i nikt nie robi z nich sensacji.

29. Król Olaf V zdobył złoty medal w żeglarstwie podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku.

30. Lodowiec Jostedalsbreen jest największym lodowcem w kontynentalnej częsci Europy. Zajmuje powierzchnię około 480 kilometrów kwadratowych.

31. Za jedno z norweskich dań narodowych uważana jest mrożona pizza.

32. Norweg Erik Rotheim wynalazł rozpylacz aerozolowy.

33. Od 1946 roku z Norwegii dostarczana jest choinka na Plac Trafalgar w Londynie.

34. Norwegowie w referendum dwukrotnie opowiedzieli się przeciwko członkostwu w Unii Europejskiej.

Źródła:

[1] https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarobki-jawne-norwegia,53,0,2054197.html
[2] https://www.mojanorwegia.pl/historia/dlaczego-oslo-to-wlasnie-oslo-walka-o-nazwe-ktora-podzielila-kraj-12019.html

Od autora: Ciekawostki o Norwegii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. 

%d bloggers like this: