Serbia to kraj negatywnie przedstawiany w mediach. Warto przyjechać i przekonać się, że Serbowie są przyjaźni i gościnni, a sam kraj może się pochwalić interesującymi atrakcjami turystycznymi, szczególnie dla osób, które dysponują własnym samochodem, bo nie wszędzie da się dojechać pociągiem, więc jako portal o podróżach koleją niewiele mogę napisać o tym kraju. Zebrałem dla was ciekawostki o Serbii – być może kogoś zachęcą do podróży lub poszukiwania informacji na innych stronach lub blogach.
1. Belgrad
Belgrad jest jednym z najstarszych europejskich miast. Jak dowodzą wykopaliska archeologiczne, pierwsza osada celtycka istniała tu ponad 7000 lat temu. Nazwa Belgrad pojawiła się w dokumentach po raz pierwszy w 876 roku.
2. Maliny i śliwki
Serbia jest jednym z największych producentów i eksporterów malin na świecie. Podobno 30% malin pochodzi z Serbii. Aż 70% śliwek wyprodukowanych w Serbii zostaje przeznaczonych na produkcję rakiji.
3. Podzielone miasta
W Serbii znajdują się dwa podzielone miasta: Miasto Zvornik dzieli się na część bośniacką oraz część serbską (Mali Zvornik). Miasto Mitrowica na część serbską i kosowską, przy czym Serbia nie uznaje Kosowa za obce terytorium.
4. Vampir
Uważa się, że „vampir” to słowo z języka serbskiego, które zna cały świat. Niektórzy językoznawcy twierdzą jednak, że słowo pochodzi z języka tureckiego. Za pierwszego serbskiego wampira uważany był Petar Blagojević (zmarły w 1725 roku), któremu przypisywano przemianę w wampira i zabicie dziewięciu osób w rodzinnej wsi.
5. Brak komunikacji publicznej z Rumunią
W trakcie opracowywania artykułu (1.2021) od kilku lat nie kursowały żadne środki transportu publicznego pomiędzy Serbią a Rumunią.
6. Najkrótszy mecz piłki nożnej
Najkrótszy mecz w historii piłki nożnej miał miejsce w Serbii w 2020 roku. W meczu pomiędzy drużynami Vrelo Sport a Spartakiem Ljig drużyna gości przyjechała na mecz w siedmioosobowym składzie. Już w piątej sekundzie meczu jeden z zawodników Spartaka doznał kontuzji i nie mógł kontynuować gry, przez co zgodnie z regulaminem rozgrywek sędzia zakończył mecz, a drużyna Vrelo Sport wygrała mecz walkowerem.
7. Pierwsze kluby piłkarskie
Pierwsze kluby piłkarskie w Królestwie Serbii zostały założone w 1903 roku – nazywały się Soko Belgrad (obecnie BASK Belgrad) i Šumadija Kragujevac. Najstarszy klub piłkarski na terytorium dzisiejszej Serbii to FK Bačka 1901 z Suboticy – w czasie powstania Subotica była częścią Austro-Węgier.
8. Mistrzostwa Świata w 1930 roku
Reprezentacja Jugosławii brała udział w pierwszych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1930 roku w Urugwaju. Podróż na turniej parowcem zajęła 18 dni w jedną stronę.
9. Największy stadion
Największy serbski stadion to stadion Rajko Mitića w Belgradzie, na którym swoje mecze rozgrywa Crvena Zvezda Belgrad. Wybudowany w 1963 roku może pomieścić 55,5 tysiąca widzów. Najwyższa frekwencja w historii tego obiektu padła podczas meczu Crvena Zvezda Belgrad – OFK Belgrad w sezonie 2013/2014. Na trybunach zasiadło 48 347 widzów.
10. Rzymscy cesarze
Aż 17 lub 18 rzymskich cesarzy urodziło się na terytorium dzisiejszej Serbii. Najsławniejszy z nich to urodzony w Niszu Konstantyn Wielki
11. Rzymska twierdza
Na terytorium Serbii znajdowała się jedna z najważniejszych twierdz Cesarstwa Rzymskiego – Sirmium. Obecnie nazywa się Sremska Mitrovica.
12. Nikola Tesla
Legendarny wynalazca Nikola Tesla, który urodził się w chorwackiej wsi, uważał się za Serba.
12. Diabelskie Miasto
Jednym z najciekawszych miejsc w Serbii jest Đavolja Varoš (Diabelskie Miasto) w pobliżu miasteczka Kuršumlija. Tutejszą atrakcję turystyczną stanowią niezwykłe formacje skalne – 202 stożkowe kolumny o wysokości od 2 do 15 metrów. Według legendy to zamarznięte postacie weselników, którzy bawili się na kazirodczym weselu, na którym brat poślubić siostrę.
13. Rzeka Vratna
W kanionie serbskiej rzeki Vratna można zobaczyć trzy naturalne kamienne mosty – 50 metrowe formacje skalne nazywane są „Wrotami Vratny”.
14. Pierwsza transmisja satelitarna
W pierwszej transmisji satelitarnej pomiędzy Europą a Ameryką Północną w 1963 roku pojawiło się zdjęcie fresku Białego Anioła z serbskiego klasztoru Mileševa. Wspomniany fresk to jedno z najbardziej znanych serbskich dzieł sztuki – przedstawia wyobrażenie anioła siedzącego przy pustym grobie Chrystusa.
15. Wieża Czaszek
Wieża Czaszek w Niszu (Ćele-kula), pamiątka po serbskich zrywach niepodległościowych w XIX wieku, swego czasu była uważana za największą konstrukcję z czaszek na świecie.
16. Najstarsza działająca kawiarnia
Najstarszą nieprzerwanie działającą kawiarnią w Serbii jest kawiarnia „?” (Znak pitanja) w Belgradzie założona w 1823 roku przez Nauma Ičko z polecenia księcia Miloša.
17. Pierwsza kawiarnia w Europie
W Belgradzie otwarto również pierwszą kawiarnię w Europie w 1522 roku.
18. Dušan Popov
Niektórzy twierdzą, że inspiracją dla Iana Fleminga do stworzenia Jamesa Bonda był serbski oficer wywiadu Dušan Popov.
19. Tramwaje
Oprócz Belgradu w dwóch serbskich miastach kursowały tramwaje – w Niszu od 1930 do 1958 roku oraz w Nowym Sadzie od 1911 do 1958 roku.
20. Najstarszy film fabularny na Bałkanach
Film Karađorđe z 1911 roku uważany jest za najstarszy film fabularny na Bałkanach. Film przedstawia biografię przywódcy serbskich powstań narodowo-wyzwoleńczych z czasów walk z okupantem tureckim.
21. Pierwszy zegar mechaniczny
Pierwszy zegar mechaniczny został zbudowany w 1404 roku przez serbskiego mnicha Łazara Svetogorca. Znajdował się na wieży Zbawiciela w Moskwie Zegar o wschodzie słońca wybijał jeden raz, a potem wydzwaniał kolejno dalsze godziny aż do zachodu słońca. W dni najdłuższe, gdy noc trwała zaledwie 7 godzin, zegar wybijał 17 razy. [1] Szwajcarzy słynący z produkcji zegarów swój pierwszy zegar mechaniczny skonstruowali dopiero w 1601 roku.
22. Najkrótsza rzeka
W Serbii znajduje się jedna z najkrótszych rzek świata. Rzeka Vrelo ma 365 metrów długości wypływa ze źródła we wsi Perućac, spływa po wodospadzie i po ponad 300 metrach wpływa do Driny. Ze względu na długość odpowiadającą liczbie dni w roku, nazywana jest potocznie „Godina” (po serbsku „rok”).
23. Napis w holu siedziby Czerwonego Krzyża
W przewodnikach i na wielu stronach można wyczytać, że w holu siedziby Czerwonego Krzyża w Genewie widnieje napis „Bądź tak ludzki jak była Serbia w 1885 roku”. Serbia prowadziła wtedy wojnę z Bułgarią, lecz zgodziła się, aby przez jej terytorium przejechał konwój Czerwonego Krzyża z pomocą dla Bułgarii. W rzeczywistości takiego napisu nigdy nie było w holu siedziby Czerwonego Krzyża i mamy do czynienia z fałszywą informacją powielaną od wielu lat.
24. Okupacja turecka
Nie jest również prawdą pojawiająca się w różnych opracowaniach informacja, że Serbowie byli pod okupacją turecką ponad 500 lat. W rzeczywistości Imperium Osmańskie okupowało Serbię znacznie krócej – 345 lat.
25. Milutin Milanković
Nazwiskiem wybitnego serbskiego naukowca Milutina Milankovića nazwano planetoidę oraz kratery na Księżycu i Marsie.
26. Pierwsze zestrzelenie samolotu
Pierwsze zestrzelenie samolotu przez obronę przeciwlotniczą w historii lotnictwa wojskowego miało miejsce w 1915 roku nad Kragujewacem. Zestrzelenia dokonał serbski żołnierz Radoje Ljutovac trafiając z armaty w austro-węgierski samolot.
27. Plany budowy metra
Istniało kilka projektów budowy metra w Belgradzie, jednak żaden nie został zrealizowany. Pozostałością po projekcie jest podziemny fragment linii kolei podmiejskiej Beovoz biegnący pod centrum miasta.
28. Pierwsza konstytucja
Pierwszą konstytucją Serbii była Konstytucja Sreteńska przyjęta w Kragujewcu w 1835 roku. Na mocy konstytucji Serbia jako druga w Europie (po Francji) zniosła feudalizm.
29. Źródła termalne
W Serbii znajduje się około 360 źródeł termalnych.
30. Sombor
Miasto Sombor uważane jest za najbardziej zielone miasto Serbii, nazywane jest też „Małą Florencją”.
Źródła:
https://libernaturaererum.files.wordpress.com/2012/11/czas_i_urzadzenia_do_jego_pomiaru.pdf
Od autora: Ciekawostki o Serbii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka.