Słowacja to jeden z naszych południowych sąsiadów, popularny cel podróży miłośników wycieczek górskich. W artykule znajdziecie sprawdzone ciekawostki o Słowacji nie tylko dla osób, które w ogóle nie znają tego kraju.
1. Na Słowacji jest ponad 6000 grot i jaskiń. Najważniejsza z nich to Ochtinská aragonitová jaskyňa, której podziemne komory zdobione są kryształami aragonitu.
2. Sad im. Janka Kráľa w Bratysławie powstał w 1776 roku i jest najstarszym parkiem publicznym w Europie Środkowej.
3. Osada Laugaricio, dzisiejszy Trenczyn, było najdalej wysuniętym na wschód miastem, do którego dotarły legiony rzymskie. Napis na trenczyńskiej skale zamkowej, pochodzący z 179 roku, dokumentuje ich obecność.
4. Wynalazcą spadochronu był Słowak Štefan Banič. Trudno powiedzieć, czy to prawda, bo to odkrycie przypisywane jest wielu innym osobom.
5. Wieś Čičmany jest podobno pierwszym na świecie rezerwatem architektury ludowej.
6. Bratysława to jedyna stolica na świecie granicząca z dwoma krajami. Graniczy z Austrią i Węgrami.
7. Według Słowaków, w gminie Kremnické Bane, tuż obok kościoła św. Jana Chrzciciela, znajduje się środek geograficzny Europy. Niestety, Słowacy nie są jedynymi, którzy twierdzą, że geograficzny środek Europy leży na ich terytorium.
8. Na Słowacji jest ponad 1300 źródeł termalnych. To niewiele mniej niż na Węgrzech, gdzie jest ich najwięcej w Europie.
9. Na Słowacji znajdziemy ponad 300 zamków, najwięcej w Europie w przeliczeniu na mieszkańca.
10. Według słowackich źródeł Słowacja jest drugim po Austrii najbardziej zalesionym krajem w Europie, a lasy stanowią tu 40% powierzchni. To nieprawda, bowiem lasy procentowo stanowią większą część powierzchni w innych krajach.
11. Bratysława i Wiedeń to najbliżej położone stolice Europy. Dzieli je około 60 kilometrów.
12. W języku czeskim i słowackim Słowacja to „Slovensko”, a Słowenia „Slovinsko”.
13. Część banknotów o nominale 20 koron słowackich została wydrukowana na zlecenie Narodowego Banku Słowacji przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie.
14. Na Słowacji są trzy miejscowości podzielone pomiędzy dwa kraje. Pierwsza z nich to wieś Veľké Slemence podzielona pomiędzy Słowację a Ukrainę. Funkcjonuje przejście graniczne tylko dla mieszkańców wsi. Druga to podzielone pomiędzy Węgry a Słowację Slovenské Nové Mesto – węgierska część nazywa się Sátoraljaújhely. Pomiędzy Słowację a Węgry podzielone jest też Komárno – Komárom.
15. Zimny gejzer w miejscowości Herlany to jedyny zimny gejzer w Europie.
16. Katedra św. Elżbiety w Koszycach to najdalej wysunięta na wschód gotycka świątynia w Europie. Jest to również największy kościół na Słowacji.
17. W języku czeskim i słowackim Słowak to „Slovák”, ale „Słowaczka” to „Slovenka”.
18. Wyspa Żytnia o powierzchni (132,6 km2) to największa wyspa rzeczna w Europie (tak naprawdę to archipelag wysp).
19. Odbywający się od roku 1924 roku Międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach jest najstarszym maratonem w Europie i drugim na świecie (po bostońskim).
20. Koszyce jako pierwsze miasto w Europie otrzymały prawo posługiwania się herbem. Przyznał im je król węgierski Ludwik I 7 maja 1369 roku.
21. W Koszycach znajduje się najdłużej nieprzerwanie działający hotel na Słowacji (od 1869 roku).
22. Otwarty w 1986 roku ogród zoologiczny w Koszycach jest największym ogrodem zoologicznym w Europie Środkowej.
23. W 1874 roku w Koszycach utworzono pierwszą remizę strażacką. W tamtych latach była pierwszą remizą strażacką na terytorium Węgier, do których należały Koszyce.
24. Według legendy w pobliżu szczytu Wielki Rozsutec w Krywańskiej części pasma Małej Fatry ukryty jest skarb Janosika.
25. Mennica w Kremnicy działa nieprzerwanie od 1328 roku, co czyni ją najstarszą nieprzerwanie działającą mennicą na świecie.
26. Słowacka i słoweńska poczta raz w miesiącu wymieniają się przesyłkami, które zostały zaadresowane do niewłaściwego kraju.
27. Najstarsza apteka na Słowacji została otwarta w w 1649 roku na zamku Červený Kameň.
28. Prawie wszystkie kraje sąsiadujące ze Słowacją (poza Austrią) wciąż używają własnej waluty (stan na 12.2020)
29. W roku 1999 pierwszy Słowak poleciał w Kosmos – był to Ivan Bella.
30. Słowacja jako pierwsza na świecie wprowadziła darmowe przejazdy pociągami dla dużej części społeczeństwa (emeryci, studenci do ukończenia 26 roku życia itp.)
31. W kościele św. Jakuba w Lewoczy znajduje się najwyższy drewniany ołtarz na świecie. Ołtarz o wysokości 18,62 m. przetrwał kilka pożarów kościoła oraz inwazję korników.
32. W słowackich Medzilaborcach znajduje się muzeum Andy Warhola. Sam artysta nie jest Słowakiem ani nigdy nie był na Słowacji, jednak jego rodzice pochodzili z pobliskiej wsi Miková.
33. Słowaczki nie bez powodu uważane są za jedne z najpiękniejszych kobiet na świecie.
34. Dla miłośników kolei nie lada atrakcją jest Čiernohronská železnica – kolej wąskotorowa, której linia przebiega przez boisko piłkarskie.
35. Najstarsza i największa biblioteka na Słowacji znajduje się w mieście Martin.
36. Na Słowacji znajdują się jedyne kopalnie opalu w Europie.
37. Słowacki klub Slovan Bratislava występował w rosyjskiej lidze hokejowej KHL (stan na 12.2020).
38. W 3 lidze słowackiej przez kilka sezonów występował polski klub hokejowy Ciarko KH 58 Sanok.
Źródła:
1. https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/kosice-zaujimavosti/
2. https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/slovensko-zaujimavosti/
Od autora: Ciekawostki o Słowacji i podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka.